Wiele opiekunek osób starszych spotyka się z nieodpowiednim traktowaniem przez podopiecznego lub jego rodzinę. Mogłoby się wydawać, że problem ten dotyczy pojedynczych przypadków, jednak w rzeczywistości jest inaczej. Często dochodzi do tego bariera językowa i kulturalna, a także niechęć do nawiązania relacji z opiekunką. Kogo możemy poprosić o pomoc? I jak nowo przyjęta opiekunka w Niemczech może zadbać o prawidłowe relacje z podopiecznym i rodziną?

Jakie są przyczyny nieodpowiedniego traktowania opiekunki?

Niemiłe zwroty kierowane w naszą stronę, agresywne zachowania albo nawet wyzwiska i krzyki mogą się zdarzyć, jeśli nasz podopieczny jest chory na Alzheimera. Warto wiedzieć, że w tym przypadku osoba starsza nie jest świadoma, że nas rani. Nie pamięta, kim jesteśmy i dlaczego mieszkamy u niej w domu, reaguje więc agresywnie, żeby się obronić. Jeżeli ataki złości i agresji są uciążliwe, dobrze jest zakomunikować to rodzinie podopiecznego, służbom medycznym albo lekarzowi. Przy schorzeniach otępiennych lekarz może przepisać odpowiednie leki, które wpłyną na zachowanie chorej osoby starszej.

opiekunka osoby starszej

Przyczyny złego traktowania opiekunki mogą być też zupełnie inne. Zdarza się, że niemieckie rodziny mają już za sobą niemiłe przejścia z innymi opiekunkami i trudno im zaufać nowej osobie. Zastanówmy się też, jak my odnosimy się do naszych pracodawców i do podopiecznego. Dobrze jest już od samego początku wyrażać się pozytywnie i serdecznie, a także okazywać szacunek rodzinie i samej osobie starszej. Nawet jeśli na początku wyczuwamy, że pracodawcy nas nie akceptują, odnośmy się do nich uprzejmie, z uśmiechem. Nie obrażajmy się i nie reagujmy niechęcią, jeśli o coś nas poproszą. Pamiętajmy, że opieka nad seniorem to nasza praca i starajmy się dobrze wykonywać nasze obowiązki. Jeżeli jednak wszystkie te metody są już wypróbowane, a rodzina i senior nadal nie traktują nas dobrze, trzeba działać.

Co może zrobić opiekunka w Niemczech, kiedy jest źle traktowana

Na samym początku warto spokojnie i szczerze porozmawiać – zarówno z podopiecznym, jak i jego rodziną. Wybierzmy moment, kiedy wszyscy są w dobrym nastroju. Unikajmy nadmiernych emocji i oskarżeń, opowiadajmy jedynie o sytuacjach, które nas zraniły. W ten sposób nikt nie poczuje się pokrzywdzony. Bądźmy otwarci na dialog i nie tylko komunikujmy, co nam przeszkadza, ale też wysłuchajmy drugiej strony. Wspólnie można łatwiej znaleźć dobre dla wszystkich rozwiązanie. Najlepszym rozwiązaniem będzie mówienie o swoich uczuciach, na przykład: „nie lubię, kiedy…”, chciałabym, żeby…”, „będzie mi bardzo miło, jeżeli…”. W ten sposób nie ocenimy człowieka, a jedynie zachowanie i sytuację, której nie akceptujemy.

W przypadku, gdy rozmowa nie przynosi efektu, zwróćmy się o pomoc do koordynatora z naszej agencji. Postarajmy się w miarę neutralnie i bez zbędnych emocji nakreślić sytuację. Opiszmy, jak zachowuje się podopieczny lub jego rodzina i co najbardziej wytrąca nas z równowagi. Nasz opiekun skontaktuje się z pracodawcami w naszym imieniu i z nimi porozmawia. Nie musimy się niczego obawiać – sprawa zostanie załatwiona polubownie. A jeżeli rodzina osoby starszej nie wyrazi chęci współpracy, koordynator zaproponuje nam inne rozwiązania.

opiekunka seniora

Praca opiekunki w Niemczech: rola pierwszego wrażenia

Kluczem do sukcesu relacji, jaką stwarza opiekunka w Niemczech ze swoim podopiecznym i jego rodziną, jest właściwe nastawienie. Dużą rolę gra tutaj często wspominane przez psychologów pierwsze wrażenie. Postarajmy się zatem pokonać stres, skupmy się na serdecznym powitaniu, zainteresujmy się seniorem, jego planem dnia i tym, co lubi robić. Wielu ludzi na podstawie pierwszego wrażenia stwierdza, jak dalej rozwinie się relacja. Pamiętajmy więc, żeby od samego początku pobytu w Niemczech być życzliwym, uprzejmym i uśmiechniętym. Nie zamykajmy się na innych, ale swoją postawą pokażmy, że jesteśmy gotowi ich poznać. Weźmy też pod uwagę, że każdy może mieć gorszy dzień, a nasza serdeczność może nie spotkać się z wzajemnością. Nie przekreślajmy wtedy relacji, ale dajmy jej czas.

Czasami zdarza się, że z niewiadomych powodów nasi pracodawcy nie akceptują nas już od samego początku. Co więc można zrobić, by praca w Niemczech dla opiekunki nie była niemiłym doświadczeniem? Przede wszystkim na niechęć i wrogość odpowiadać dobrem oraz uśmiechem. Choć może nas korcić, żeby odpłacić rodzinie i seniorowi pięknym za nadobne, nie róbmy tego. Jeżeli będziemy życzliwi, to jest duża szansa, że pracodawcy zrozumieją, że zachowują się nie w porządku wobec nas. Stawiajmy na jasną komunikację, unikajmy nieporozumień i niedomówień. Starajmy się też wychwycić różnicę między chorobą czy słabościami seniora lub jego rodziny a brakiem szacunku wobec nas. I pamiętajmy: w pracy w opiece każdy zasługuje na dobre traktowanie.