Wielu seniorów, ze względu na podeszły wiek czy przewlekłe choroby, nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie. Potrzebna im jest stała pomoc, czyli opiekunka, dzięki której będą mogli na nowo cieszyć się codziennością. Rodziny seniorów poszukują więc profesjonalisty, dla którego opieka nad osobą starszą jest codziennością. Doświadczenie i zestaw określonych cech to główne warunki otrzymania pracy w opiece w Niemczech. To jednak nie wszystko. Opiekunka powinna doskonale znać zasady codziennej opieki nad podopiecznym. O czym więc pamiętać?

Opieka nad osobą starszą: co jest obowiązkiem opiekunki?

Starzenie się społeczeństwa jest faktem. Obserwujemy to nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Dlatego coraz więcej osób wiąże swoja przyszłość zawodową z opieką nad starszymi osobami. To zawód, który zyskuje na popularności i prestiżu, zatem opłaca się go podjąć. Warto wiedzieć, że praca w opiece jest zadaniem trudnym i odpowiedzialnym. Osoba, która chce być opiekunem, powinna wykazywać się cierpliwością, empatią i szacunkiem do innych. W pracy za granicą, chociażby w Niemczech, potrzebna będzie też znajomość języka w stopniu przynajmniej komunikatywnym. A na czym polega praca z podopiecznym? Zakres obowiązków ustala się indywidualnie, gdyż zależy on od kondycji i potrzeb osoby starszej. Najczęściej od opiekunek wymaga się:

  • wspierania emocjonalnego podopiecznego,
  • spędzania z nim czasu,
  • pomocy w codziennych czynnościach (także w higienie), w poruszaniu się,
  • podawania przepisanych przez lekarza leków,
  • gotowania dla siebie i seniora, sprzątania pomieszczeń, z których korzysta, prania, prasowania,
  • robienia zakupów.

Tak wyglądają podstawowe obowiązki opiekunki osoby starszej. Z tą pracą wiążą się jednak jeszcze zasady, o których często mówi się w drugiej kolejności – a są tak samo istotne. Opisujemy je poniżej.

opieka nad osobą starszą

Zasady, które powinna znać opiekunka seniora

Praca w opiece nad osobą starszą to wyzwanie. Aby wykonywać ją rzetelnie, warto przestrzegać kilku ważnych zasad. Na początek zbierzmy informacje o stanie zdrowia seniora. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czego się spodziewać i jak zareagować w razie nieprzewidzianych sytuacji. Zadbajmy też o wygodę podopiecznego i jego dobre samopoczucie. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy senior jest niepełnosprawny. Komfort życia podniosą mu specjalne uchwyty i urządzenia zamontowane w mieszkaniu. Warto też dać osobie starszej kontakt do siebie – nasze dane, adres i numer telefonu. Dzięki temu poczuje się bezpieczniej, gdy np. wyjdzie z domu i będzie mieć problem z powrotem do niego. A jeśli już o domu mowa, należy stworzyć w nim bezpieczną przestrzeń dla seniora. Pamiętajmy też o ostrożności przy porządkach, żeby przypadkowo nie wyrzucić pamiątek podopiecznego lub rzeczy, które szczególnie lubi.

Nasza codzienna relacja z podopiecznym powinna być oparta na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Szanujmy prywatność seniora, a także jego samego jako człowieka – szczególnie przy pomaganiu w czynnościach higienicznych. Pamiętajmy, że osoba starsza ma swoje przyzwyczajenia, temperament, wady i zalety. Nie próbujmy jej zmieniać: to my mamy jej służyć wsparciem, nie odwrotnie. Jeśli więc senior ma ustalony porządek dnia, w którym czuje się bezpiecznie, zachowajmy go. Uważnie też obserwujmy wszelkie zmiany w zdrowiu i zachowaniu seniora. Dbajmy o odpowiednią dietę, zapewnijmy mu towarzystwo i podsuńmy kreatywne sposoby na spędzanie czasu, zachęcajmy go do kontaktu z ludźmi. Bądźmy też czujni i reagujmy na wszelkie niepokojące objawy zdrowotne. Ważne jest również, żeby wspierać podopiecznego, ale nie wyręczać go w tych czynnościach, które spokojnie może wykonać samodzielnie.

opiekunka seniora

Efektywna opieka nad osobą starszą zależy od samopoczucia opiekunki

Zdrowie jest najważniejsze – nie tylko seniora, ale również nasze. Tylko zdrowa fizycznie i psychicznie opiekunka jest w stanie zapewnić podopiecznemu wsparcie, jakiego potrzebuje. Dlatego zanim odpowiemy na jedno z ogłoszeń o tytule „Szukam opiekunki do osoby starszej” na portalu SenioPort, zastanówmy się, jak zadbać o siebie na szteli. Dowiedzmy się, jak będzie wyglądać nasza prywatna przestrzeń w mieszkaniu podopiecznego i grzecznie poprośmy, żeby domownicy ją uszanowali. Zwykle opiekunka osoby starszej dostaje własny pokój, czasami wraz z łazienką. Sprawdźmy, czy zapis o naszym pokoju widnieje w umowie, którą podpisujemy w agencji opieki.

Wygospodarujmy także czas na odpoczynek, na przykład wtedy, kiedy senior śpi. Zrelaksujmy się w ulubiony sposób – poczytajmy książkę, wyjdźmy na spacer, do biblioteki czy na basen. To pomoże nam z nową energią podjąć codzienne obowiązki. Pamiętajmy jedynie o tym, żeby za każdym razem zapewnić podopiecznemu opiekę. Ustalmy więc wcześniej termin naszego wyjścia, tak, by rodzina mogła zorganizować zastępstwo na godzinę czy dwie.