Starzenie się społeczeństwa to duży problem – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Mamy coraz więcej seniorów, którzy potrzebują pomocy w codziennym życiu. Dlatego zawód opiekunki osób starszych w Niemczech czy Anglii jest coraz popularniejszy. Pojawia się jednak wiele pytań o zakres obowiązków na takim stanowisku. Podstawowym zadaniem opiekunki jest pomoc seniorowi w codziennych czynnościach. Ale czy to wszystko? Czego możemy spodziewać się w ogłoszeniach o pracę? I najważniejsze – czy wymienione tam prace rzeczywiście powinny być naszymi obowiązkami?

Obowiązki opiekunki osób starszych są dokładnie określone

Opiekunowie często zastanawiają się, czy dana czynność wchodzi w zakres ich obowiązków. Najwięcej wątpliwości mają zwłaszcza osoby, które dopiero zaczynają pracę. Warto wiedzieć, że ilość i rodzaj pracy zależy przede wszystkim od poziomu sprawności seniora.

Poniżej przedstawiamy typowy, podstawowy zakres obowiązków opiekunki osoby starszej:

  • zapewnienie seniorowi towarzystwa i wsparcia emocjonalnego
  • pomoc w czynnościach higienicznych oraz w ubieraniu
  • podawanie przepisanych przez lekarza leków w odpowiednich dawkach
  • podstawowe sprzątanie mieszkania: ścieranie kurzu, odkurzanie
  • pranie i prasowanie
  • pomaganie seniorowi w poruszaniu się po domu
  • robienie zakupów
  • podwożenie podopiecznego do lekarza
  • ewentualna opieka nad zwierzęciem – jeśli senior je posiada
obowiązki opiekunki seniora

Głównym zadaniem opiekunki czy opiekuna jest więc odpowiadanie na potrzeby starszej osoby. Oznacza to nie tylko pomoc w poruszaniu się, ubieraniu czy podawaniu leków. Senior oczekuje od nas wsparcia w chorobie, w radościach i trudach codzienności. Opiekun to przede wszystkim towarzysz i przyjaciel starszego człowieka.

Dlatego zanim rozpoczniemy pracę, dobrze jest porozmawiać z rodziną seniora. Zapytajmy o przyzwyczajenia podopiecznego, poczytajmy trochę o chorobach, na jakie cierpi. Warto też skontaktować się w tym celu z agencją – dobre firmy mają zwykle takie informacje. Być może dostaniemy również kontakt do poprzedniej opiekunki, która opowie nam o podopiecznym. Ustalmy plan dnia uwzględniający codzienny harmonogram seniora. Dzięki temu starsza osoba będzie czuła się z nami bezpiecznie i komfortowo.

Czy zakres obowiązków opiekuna osób starszych wpływa na zarobki?

Na to pytanie można krótko odpowiedzieć: tak. Wystarczy przejrzeć kilka ofert na portalu SenioPort, żeby to zauważyć. Zwykle im trudniejszy przypadek choroby, tym stawka idzie bardziej w górę. Propozycje pracy za niższą kwotę dotyczą zwykle całkowicie mobilnych seniorów, którym trzeba tylko dotrzymywać towarzystwa albo przynieść zakupy. Oferty z najwyższą stawką obejmują zazwyczaj opiekę nad leżącą, niepełnosprawną osobą. Tutaj zakres obowiązków znacznie wzrasta.

Jeśli więc interesuje nas, ile zarabia opiekunka, najpierw trzeba sprawdzić, kim jest jej podopieczny. Oczywiście możemy oczekiwać miłej, starszej pani wykonującej wszystkie domowe obowiązki i płacącej nam wysoką stawkę. W praktyce jednak rzadko się to zdarza. Warto zatem przygotować się na to, że za wyższym wynagrodzeniem idą też liczne, trudniejsze obowiązki.

Warto także podkreślić, że w pracy opiekunki stanowiska nie są identyczne. Każde z nich odpowiada na osobiste potrzeby i wymagania. Zakres obowiązków zależy przede wszystkim od stanu zdrowia seniora. Inne zadania czekają nas w opiece nad mobilną starszą osobą, inne przy chorym i leżącym seniorze. Potrzeby osoby z demencją, chorobą Alzheimera czy nowotworem też wyglądają zupełnie odmiennie. Wszystkie niejasności i wątpliwości w zakresie obowiązków trzeba zatem wyjaśniać z wybraną agencją. Dlatego tak ważne jest, żeby była sprawdzona i uczciwa.

opiekunka osoby starszej

Obalamy mity dotyczące opieki nad osobą starszą w Niemczech

Zapewne nie raz słyszeliśmy, że opieka nad seniorem za granicą to zajęcie 24/7, że trzeba gruntownie sprzątać cały dom i najlepiej mieć wykształcenie medyczne. Jak w każdym micie i w tym tkwi ziarnko prawdy, ale rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Fakty i mity o pracy opiekunki w Niemczech trzeba od siebie oddzielić.

Obowiązki opiekunki osoby starszej – w Niemczech, w Austrii czy w Polsce – są bardzo podobne. Opiekunka mieszka ze swoim podopiecznym, dlatego w teorii jest dostępna całą dobę. Zdarza się, że trzeba wstać w nocy, by pomóc starszej osobie. Lecz po wykonaniu wszystkich obowiązków opiekunka ma prawo do odpoczynku, do wyjścia poza dom. Należy tylko umówić się z rodziną, że na krótki czas zostaną wtedy z seniorem.

Opieka nad seniorem oznacza nie tylko dotrzymywanie mu towarzystwa. Wiążą się z nią również drobne prace gospodarskie. Może to być robienie zakupów, gotowanie czy utrzymywanie czystości. Warunki te ustalane są w umowie. Natomiast jeśli pracodawca oczekuje wysprzątania piwnicy czy odgruzowania strychu, reagujmy. Najlepsza będzie uprzejma rozmowa, a jeśli to nie zadziała, poprośmy o pomoc koordynatora z agencji.

Niekiedy senior potrzebuje regularnej opieki medycznej. Rodziny zazwyczaj zatrudniają do tych celów wykwalifikowaną pielęgniarkę. Nie musimy się więc martwić, że będziemy musieli wykonywać skomplikowane zabiegi medyczne. Zawsze jednak dobrze jest znać zasady pierwszej pomocy i wiedzieć, jak reagować na przykład w przypadku udaru mózgu czy zawału serca. Dobra opiekunka osób starszych postara się jak najwięcej dowiedzieć o schorzeniu podopiecznego. Dzięki temu będzie wiedzieć, jak podnieść jakość jego życia.