Praca w opiece w Niemczech ma specyficzny charakter. Z jednej strony daje satysfakcję i radość z tego, że możemy pomóc innym, a z drugiej strony stawia przed nami sporo wyzwań. Jak opiekunka sprawująca pieczę nad osobami starszymi może sobie z nimi radzić? Oto kilka największych wyzwań, jakie napotykamy podczas trwania zlecenia w Niemczech i sposoby na ich pokonanie.

Przebywanie z dala od bliskich

Pracując w opiece, najczęściej wyjeżdżamy do Niemiec na kilka tygodni, ale zdarza się też, że nie ma nas parę miesięcy. Trudno więc poradzić sobie z myślą, że tak długo nie zobaczymy swojej rodziny, dzieci, bliskich osób. Z tęsknotą zmagają się zarówno początkujące opiekunki osób starszych w Niemczech, jak i te doświadczone. Pamiętajmy zatem, że uczucie to jest zupełnie naturalne i nie warto się go wstydzić. Można natomiast nad nim zapanować. Najlepszym sposobem na to będzie świadome odwracanie swojej uwagi od tęsknoty. Postarajmy się skupić na pracy i na aktualnych obowiązkach. Zaangażujmy się w coraz lepsze poznawanie podopiecznego, jego bliskich i znajomych. Dobrym sposobem jest też wypracowanie stałego rytmu dnia. Niektórym opiekunkom pomaga kupienie kalendarza i odhaczanie na nim dni do powrotu. A jeśli podopieczny śpi i mamy chwilę wolnego, wyjdźmy na spacer po okolicy.

Najlepszym lekarstwem na tęsknotę jest jednak regularny kontakt z rodziną. Wyznaczmy sobie porę na rozmowy telefoniczne czy wideo i trzymajmy się jej. Świadomość, że już niedługo zobaczymy dzieci i współmałżonka, chociażby na ekranie, pomoże nam sobie poradzić z poczuciem samotności.

opiekunka osób starszych w Niemczech

Radzenie sobie z barierą językową

Porozumiewanie się na co dzień wyłącznie w obcym języku to nie lada wyzwanie. Często bariera językowa nie pozwala na dokładne wytłumaczenie, o co nam chodzi. Warto wiedzieć, że niezależnie od tego, jak wiele godzin spędziliśmy na nauce niemieckiego, praca w opiece i rozmowy z podopiecznym mogą nas zaskoczyć. Nie chodzi bowiem tylko o wykute na pamięć słówka oraz struktury gramatyczne, ale przede wszystkim o blokadę psychiczną.

Jeśli więc trudno nam wypowiedzieć choćby jedno słowo (a przecież się uczyliśmy!), dajmy sobie czas. Nie zmuszajmy się do powtarzania wciąż na nowo zwrotów, bo to tylko wzmaga stres. Słuchajmy rozmów podopiecznego z rodziną, włączmy telewizor czy radio. Zacznijmy od pojedynczych słów, które pamiętamy. Pomagajmy sobie notatkami czy rozmówkami – senior na pewno nie poczuje się urażony, jeśli przeczytamy coś z kartki. W ten sposób szybko nabierzemy swobody w mówieniu po niemiecku.

Praca w opiece nad chorą osobą

Bardzo dużym wyzwaniem dla opiekunki seniora jest zlecenie, na którym musi się ona opiekować ciężko chorym podopiecznym. Może to wpływać na zakres obowiązków i na to, jak będzie wyglądał każdy dzień na szteli. Jedną z najtrudniejszych sytuacji jest spędzanie czasu z osobą chorą na schorzenia otępienne: demencję (zwłaszcza połączoną z agresją) czy chorobę Alzheimera. Do ich objawów można zaliczyć zaburzenia snu, wahania nastrojów, kłopoty z orientacją w czasie i przestrzeni, trudności z zapamiętywaniem i mówieniem. To sprawia, że komunikacja z podopiecznym staje się bardzo trudna. Niełatwa jest też opieka nad osobą niewidomą, chorą na cukrzycę lub inkontynencję.

Jeżeli wiemy, że w Niemczech czeka na nas senior cierpiący na przewlekłą chorobę, możemy się już wcześniej przygotować do opieki nad nim. Dzięki temu łatwiej nam będzie zrozumieć trudne zachowania czy potrzeby podopiecznego. Dobrze też będzie zapytać lekarza czy ratownika medycznego o opiekę nad chorym. Odpowiednie podejście do seniora, wiedza na temat leczenia i postępowania oraz cierpliwość pomogą nam w codziennym funkcjonowaniu. Porozmawiajmy też z koleżankami-opiekunkami. Wymiana doświadczeń utwierdzi nas w przekonaniu, że nie jesteśmy osamotnione.

praca w opiece

Trudne relacje z rodziną podopiecznego

Doświadczone opiekunki pracujące w Niemczech wiedzą, że nie zawsze rodzina seniora wita nową opiekunkę z szeroko otwartymi ramionami. Zdarza się, że na początku bliscy osoby starszej odnoszą się do nas z rezerwą i nieufnością. Dlaczego nie odpowiadają na nasze uśmiechy czy próby zaprzyjaźnienia się? Spróbujmy postawić się w ich sytuacji. Do ich rodzica czy dziadka przyjeżdża zupełnie obca osoba, która ma z nim mieszkać i się nim opiekować. Dotąd to oni troszczyli się, żeby niczego mu nie brakowało i żeby dobrze się czuł. A teraz w ich głowach pojawiają się pytania: kim ta opiekunka właściwie jest? Czy zrobi wszystko, żeby nasz tata lub babcia mieli to, czego potrzebują? Niemiłe na pierwszy rzut oka zachowanie może więc wynikać po prostu z troski o seniora.

Jak sobie z tym poradzić? Po prostu wypełniać swoje obowiązki z sercem i zaangażowaniem. Traktujmy podopiecznego z szacunkiem oraz serdecznością, a jeśli zajdzie jakieś nieporozumienie – rozmawiajmy i starajmy się znaleźć wyjście z sytuacji. Gdy rodzina seniora zobaczy, że może nam zaufać, szybko się do nas przekona.

Złe warunki zatrudnienia a praca w opiece

Czasami zdarza się, że warunki, jakie zastajemy po przyjeździe na miejsce, są zupełnie różne od tych opisanych w ofercie pracy. Co możemy zrobić? Najlepiej będzie zgłosić to koordynatorowi z agencji. Natomiast w sytuacji, kiedy rodzina wymaga od nas wykonywania dodatkowych, nieujętych w umowie prac, nie godźmy się na to. Porozmawiajmy z pracodawcami na spokojnie, a jeśli to nie przyniesie rezultatu, poprośmy o pomoc agencję. Przede wszystkim jednak zachowajmy pozytywne nastawienie. Z uśmiechem na twarzy łatwiej się dogadać i rozwiązać zaistniały problem.