Praca w opiece, szczególnie za granicą, jest coraz częściej wybierana przez Polaków. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się Niemcy. Nic dziwnego – można tam zarobić więcej, niż w naszym kraju. Jednak wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od kilku czynników. Kiedy otrzymamy więcej? I dlaczego nie każdy opiekun osoby starszej ma identyczną pensję? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Praca w Niemczech się opłaca

Atrakcyjne warunki finansowe to główny plus pracy w opiece nad osobami starszymi. Oferty pracy na portalu SenioPort mówią same za siebie. Już podczas ich przeglądania możemy zauważyć, że stawki są o wiele wyższe, niż w Polsce. Oprócz tego opiekun osoby starszej ma zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Zdarza się, że agencja oferuje także możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy pomiędzy zleceniami – za polecenie innej opiekunki. Dobra, sprawdzona firma oferuje opiekunkom również ubezpieczenie, pokrycie kosztów przejazdu w obie strony i ciągłość zatrudnienia.

Co robi opiekun osób starszych?

Pracę na stanowisku opiekuna do osoby starszej znajdziemy szybko i sprawnie. Propozycji jest bardzo dużo, wystarczy tylko wyszukać odpowiednią dla siebie ofertę. Powinniśmy mieć jednak świadomość, że aplikujemy na odpowiedzialne stanowisko. Mimo, że praca ta może wydawać się monotonna, wcale taka nie jest. Każdy dzień, który spędzamy z podopiecznym, przynosi nowe wyzwania. Doświadczone opiekunki mówią też o radości i satysfakcji z pomagania drugiemu człowiekowi.

opiekun osoby starszej

Codzienna opieka nad osobą starszą to przede wszystkim gotowość do udzielania pomocy. Podopieczni są często schorowani, cierpią na różnorodne, nieraz przewlekłe schorzenia. Naszym zadaniem jest wsparcie ich w wykonywaniu codziennych czynności. Na co jeszcze musimy się przygotować?

  • Opiekun starszych osób dba o higienę osobistą seniora. Zaliczamy tutaj mycie, pomoc przy korzystaniu z toalety, a w przypadku leżącego podopiecznego także zmianę środków higienicznych.
  • Do jego zadań należy też pomoc w przyjmowaniu leków. Często opiekun podwozi seniora do lekarza, a nawet towarzyszy mu podczas wizyt.
  • Osoby starsze często nie mają na co dzień nikogo bliskiego. Dlatego opiekun jest dla nich towarzyszem, przyjacielem i kompanem do rozmów. Chętnie spędzają z nim czas wolny.
  • Do obowiązków opiekuna często należy też dbanie o otoczenie seniora i wykonywanie drobnych prac porządkowych w domu.

Opiekun osoby starszej w Niemczech zarobi więcej, niż w Polsce

W Polsce zawód opiekunki całodobowej jest wciąż mało znany. Osoby starsze pozostają zwykle pod opieką swoich dzieci i wnuków. Dlatego praca jako opiekun osób starszych w Niemczech jest bardziej opłacalna, niż w naszym kraju. Ile zarabia opiekunka za granicą? Wyjeżdżając z agencją, możemy liczyć na wynagrodzenie rzędu 1500 euro netto za miesiąc. W przeliczeniu na naszą walutę daje to ponad 6600 zł miesięcznie.

opiekun osoby starszej

Nic zatem dziwnego, że zarówno starsze, jak i młodsze osoby decydują się na wyjazd do Niemiec. Ważna tu jest jednak znajomość języka obcego. Jeśli umiemy mówić po niemiecku, stawka będzie wyższa niż w przypadku osoby, która nie zna języka. Plusem jest też fakt, że nie trzeba wydawać zarobionych pieniędzy na miejscu. Większość pracodawców niemieckich opłaca opiekunce zakwaterowanie i wyżywienie.

Jak zwiększyć szansę na lepsze zarobki jako opiekun?

Tak jak w każdym innym zawodzie, tak i tutaj można (i warto) zawalczyć o lepszą stawkę dla siebie. Praca opiekuna osoby starszej jest bardzo angażująca i wyczerpująca. Nierzadko wiąże się z dostępnością przez całą dobę. Dlatego, podejmując zdecydowane kroki, możemy poprawić swój status jako opiekuna. Co zrobić, żeby więcej zarabiać?

praca jako opiekun osób starszych

  • Korzystać z pomocy portali z ogłoszeniami dla opiekunek. Na przykład na portalu SenioPort zamieszczone są jedynie ogłoszenia premium od sprawdzonych agencji. Wszystkie oferują wysokie wynagrodzenie. SenioPort podejmuje bowiem współpracę jedynie z firmami, które proponują minimum 1500 euro na rękę za miesiąc. 
  • Podnieść poziom znajomości języka niemieckiego. W każdym zleceniu wymagana jest przynajmniej podstawowa umiejętność mówienia po niemiecku. Im jednak lepiej się porozumiewamy, tym mamy szansę na wyższą pensję.
  • Wybrać opiekę nad dwójką seniorów. Często zdarza się, że opieki potrzebuje para, małżeństwo albo rodzeństwo. Takie zlecenia są lepiej opłacane. Wysokość wynagrodzenia zależy też od stanu zdrowia seniora lub seniorów.
  • Skorzystać z dodatków oferowanych przez agencję pracy. Są to na przykład: premie za pracę w święta i w wakacje, bonusy za polecenie opiekunki, za powroty na to samo zlecenie czy za staż pracy.

Praca w opiece nad osobami starszymi to bardzo wymagające zadanie – powinno więc być należycie wynagradzane. Współpracując z renomowaną agencją, mamy szansę na wysoką pensję. Dodatkowo jesteśmy chronieni prawnie dzięki umowie. Ale największym wynagrodzeniem i motywacją do działania jest wdzięczność okazywana przez podopiecznych.