Opieka nad osobami starszymi to niezwykle wymagające zajęcie. Nierzadko wiąże się ono ze stresem. Opiekun seniora ma świadomość, że jego podopieczny często jest osobą schorowaną i nie w pełni sprawną. Musi więc codziennie stawiać czoła wyzwaniom, jakie niesie za sobą opieka w Niemczech. Wiele osób po jakimś czasie doświadcza symptomów wypalenia zawodowego. Czym ono jest i w jaki sposób je rozpoznać? I czy można się przed nim ustrzec?

Jak objawia się wypalenie zawodowe w pracy opiekuna?

Wypalenie zawodowe można inaczej nazwać wyczerpaniem psychicznym albo nerwowym. Długo utrzymujący się stres powoduje, że organizm jest nadmiernie pobudzony. Przez to prędko wpadamy w złość, łatwo nas też wyprowadzić z równowagi. Trudno nam zachować spokój i opanowanie, nawet w codziennych sytuacjach. Oczywiście jeśli przydarzyło nam się to raz lub kilka razy i po chwili stan ten mijał, nie ma się czym niepokoić. Problem pojawia się wtedy, gdy opisywane uczucie towarzyszy nam nieustannie. Stan ciągłego stresu jest bowiem niebezpieczny dla organizmu. Jak długo musi trwać stres, by doszło do wypalenia zawodowego? Na to nie ma jednej recepty, bo jest to kwestia indywidualna. Niektórzy opiekunowie osób starszych już po paru wyczerpujących psychicznie sytuacjach obserwują symptomy wypalenia. U innych trwa to rok lub kilka lat; istnieją też ludzie, którzy nigdy go nie odczuwają.

praca opiekunki

Na jakie symptomy powinien zwracać uwagę opiekun seniora

Podstawowe objawy wypalenia nerwowego to:

  • poczucie chronicznego zmęczenia,
  • duża nerwowość,
  • nadpobudliwość,
  • nadmierna ekscytacja,
  • podwyższone tętno,
  • problemy z oddychaniem.

W sytuacjach stresowych takie objawy są normalne i świadczą o przygotowaniu organizmu do walki z tak zwanym „stresorem”. Jeśli jednak powyższe symptomy towarzyszą nam permanentnie, mogą na stałe pogorszyć nie tylko samopoczucie, ale i zdrowie. Fizjologicznie jest to stan, w którym nadnercza przez dłuższy czas produkują za dużo lub za mało hormonu. Ciało natomiast odczuwa nieustające przeciążenie. To powoduje bóle głowy oraz podwyższone ciśnienie tętnicze, co skutkuje wspomnianym już rozdrażnieniem. Niekiedy występują też problemy ze snem albo poczucie, że nie można wypocząć. To z kolei skutkuje osłabieniem, kłopotami z koncentracją, a także niechęcią do wykonywania obowiązków.

opiekun seniora

Syndrom wypalenia zawodowego dosięga także opiekunów seniorów przebywających za granicą. Praca w Niemczech czy innym europejskim kraju to przede wszystkim oddalenie od rodziny. Do tego na co dzień przebywamy z podopiecznym, często cierpiącym na przewlekłe choroby. To my jesteśmy powiernikiem osoby starszej. Słuchamy o jego dolegliwościach, smutkach, towarzyszących mu uczuciach. Przez to jesteśmy szczególnie narażeni na wyczerpanie psychiczne.

Jestem opiekunem osób starszych. Czy grozi mi wypalenie?

Brak energii oraz osłabienie to najczęstsze objawy wyczerpania, jakie obserwują u siebie osoby podejmujące pracę w Niemczech. Opieka nad seniorem to angażujące zajęcie, dlatego zmęczenie uważamy za coś normalnego. Kiedy jednak dochodzą do niego: uczucie ciężkości ciała, drażliwość, przygnębienie, poczucie braku kontroli i sensu, a także gniew – trzeba się temu przyjrzeć. Do objawów mogą też dołączyć: zaburzenia snu, bóle głowy, zwiększona podatność na infekcje.

opiekunka osoby starszej

Można wyróżnić trzy etapy wypalenia opiekuna:

  • Pierwsza faza, czyli ostrzegawcza, objawia się zmęczeniem i obniżeniem nastroju. Pojawia się pesymistyczne myślenie. Niektóre osoby cierpią także na bezsenność, ból głowy i ogólne rozdrażnienie. Wielu opiekunów traktuje ten etap jako objawy przemęczenia i często bagatelizuje.
  • W drugim etapie wypalenia powyższe objawy się nasilają. Na dodatek pojawia się apatia, poczucie własnej niekompetencji. Myślimy, że znajdujemy się w sytuacji bez wyjścia. W tej fazie opiekun dla seniora zaczyna zaniedbywać własne obowiązki. Staje się obojętny na potrzeby swoje i podopiecznego. W tym momencie potrzebna jest już specjalistyczna pomoc. W innym przypadku opiekun doświadczy skrajnego zmęczenia i zawodowego wypalenia.
  • Ostatnia faza to etap końcowy. W umyśle opiekuna pojawia się negatywny obraz własnej osoby i podopiecznego. Staje się on obojętny i wycofany, nasilają się konflikty. Ostatnim symptomem są problemy zdrowotne, narastający niepokój i zmienne nastroje.

opiekun seniora

Co może zrobić opiekun seniora z Niemiec

Praca opiekunki w Niemczech jest bardzo wymagająca. Dlatego, jeśli widzimy u siebie któryś z powyższych objawów wypalenia, nie należy tego bagatelizować. Tylko wtedy, gdy jesteśmy w doskonałej formie, możemy dobrze wykonywać swoje obowiązki. Warto posłuchać samego siebie i dostrzec znaki, które daje nam organizm. Wypalenie zawodowe może dosięgnąć każdego. Zwłaszcza opiekuna, który pracuje z ciężko chorymi osobami albo natknął się na tak zwaną „sztelę minę”. Gdy zatem przez dłuższy czas odczuwamy zmęczenie, zniecierpliwienie i obniżenie nastroju, zastanówmy się, dlaczego tak jest. Być może trzeba zmienić pracę na lepszą? Warto w tym celu zajrzeć w sprawdzone miejsce. Na portalu SenioPort znajdziemy bezpieczne zlecenia. Wszystkie oferty pochodzą od rzetelnych agencji, zbadanych pod kątem uczciwości.

Pomyślmy, co czujemy, gdy wchodzimy do pokoju podopiecznego. Jeśli właśnie wtedy objawy się nasilają, to znak, że trzeba coś zmienić. Może wystarczy zmniejszenie liczby godzin pracy albo krótki urlop? Nikt nie jest w stanie pracować bezustannie – nawet opiekun seniora. Niemcy wiedzą to doskonale, dlatego warto poruszyć ten temat w rozmowie z rodziną osoby starszej. A jeśli podopieczny jest ciężko chory, a my czujemy, że nie radzimy sobie z sytuacją, nie bójmy się o tym powiedzieć naszemu koordynatorowi. Wspólnie można łatwiej znaleźć najlepsze rozwiązanie.