Zlecenie dobiega końca, a na nasze miejsce ma przyjechać nowa opiekunka osoby starszej. Co zrobić, żeby wymiana przebiegła sprawnie? Warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym ułatwimy naszej zmienniczce przejęcie obowiązków, a seniorowi zapewnimy nieprzerwaną opiekę. Może się też zdarzyć, że to my będziemy jechać na sztelę w charakterze zmienniczki. Sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę podczas wymiany opiekunek.

Jak skontaktować się ze zmienniczką w opiece?

Bezpośredni kontakt ze zmienniczką jest bardzo ważny. W ten sposób można sobie przekazać istotne informacje na temat podopiecznego i opieki nad nim. Pierwsza opcja to rozmowa telefoniczna – warto z niej skorzystać, jeśli nie mamy możliwości spotkania się na miejscu. Podczas takiej rozmowy dobrze jest opisać mieszkanie seniora oraz jego okolicę. Dzięki temu nasza zmienniczka (albo my) będzie trochę lepiej orientować się po przyjeździe na sztelę. Istotna jest lokalizacja najbliższych sklepów, apteki, przychodni czy poczty. Kiedy już wiemy nieco więcej o okolicy, przychodzi pora na opisanie podopiecznego oraz szczegółów opieki. Ważne dla nowego opiekuna osób starszych są: przyzwyczajenia seniora, jego ulubione rytuały i tematy rozmów. Dowiedzmy się też, jakich kwestii w rozmowie z podopiecznym lepiej unikać.

nowa opiekunka seniora

Jeśli mamy możliwość spotkania się w Niemczech, skorzystajmy z niej. Dzięki temu będziemy mogli spokojnie porozmawiać i wspólnie rozejrzeć się po okolicy. Opiekunka osoby starszej, która wyjeżdża, doskonale zna okolicę i wie, gdzie na przykład warto pójść na spacer z podopiecznym. Wykorzystajmy również szansę i poprośmy o oprowadzenie po domu seniora, a jeśli to my kończymy zlecenie, zaproponujmy zmienniczce „zwiedzanie” mieszkania.

Zanim ruszymy w drogę powrotną do domu, dobrze jest załatwić nieco spraw związanych z opieką nad podopiecznym. Jeśli jest taka potrzeba, kupmy zapas leków dla seniora i umówmy wizyty lekarskie, które były wcześniej planowane. Uzupełnijmy też produkty tak zwanej bieżącej potrzeby: jedzenie, kosmetyki dla podopiecznego, środki czystości. Pamiętajmy, że nasza zmienniczka będzie musiała zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu, a w ten sposób jej to ułatwimy.

Nowa opiekunka osoby starszej na naszej szteli

Jeżeli podejmujemy współpracę z dobrą agencją, kontakt ze zmienniczką będziemy mieli zapewniony. Często same opiekunki proszą o numer telefonu czy adres e-mail poprzedniczki. Chcą bowiem zasięgnąć informacji o szteli „z pierwszej ręki”. Jeśli więc zmienniczka do nas zadzwoni, odpowiedzmy na jej pytania i wyjaśnijmy wątpliwości. Dobrze jest mieć rozpisany plan dnia seniora, potrawy, które lubi oraz przyzwyczajenia i rytuały. Przekażmy następczyni, co znajdzie w domu, a czego może jej brakować. A kiedy to my chcemy skontaktować się z poprzednią opiekunką, przygotujmy sobie zestaw pytań. Dzięki temu o niczym nie zapomnimy.

Pamiętajmy, że zmiana opiekunki dla seniora jest przeżyciem również dla podopiecznego. Jeżeli więc czekamy na naszą zmienniczkę, przygotujmy osobę starszą na to, że niedługo będzie się nią opiekować zupełnie inna osoba. Zadbajmy o dobre samopoczucie seniora i rozwiewajmy jego ewentualne wątpliwości. Możemy opowiedzieć mu coś o nowej opiekunce, o jej doświadczeniu lub o tym, skąd pochodzi. A co zrobić, jeśli to my przyjeżdżamy na nowe miejsce zlecenia? Przede wszystkim uszanujmy porządki wprowadzone przez poprzednią opiekunkę. Dopiero gdy podopieczny się do nas przyzwyczai, możemy delikatnie zasugerować zmiany np. w godzinie spaceru czy oglądania telewizji.

senior i opiekunka

Co powinna wiedzieć nowa opiekunka na zleceniu?

Nie wiadomo, czy będziemy mogli spędzić ze zmienniczką wystarczającą ilość czasu. Wszystko zależy od rozkładu wyjazdów i przyjazdów. Możliwe, że będzie to kilka godzin – albo wręcz wcale nie spotkamy zmienniczki. Dobrze więc już wcześniej przygotować sobie (nawet na kartce) najważniejsze informacje. Są to:

  • stan zdrowia seniora, poziom jego aktywności
  • choroby, dolegliwości, częstotliwość wizyt lekarskich
  • zalecenia lekarza i dietetyka
  • rozkład dnia podopiecznego
  • ulubione zajęcia, potrawy, książki, programy telewizyjne seniora
  • wsparcie rodziny osoby starszej – czy i w jakim zakresie można na nie liczyć
  • sposób rozliczania się z rodziną z pieniędzy na zakupy i prowadzenie domu

Każda opiekunka osoby starszej oczekuje, że na nowej szteli spotka się z życzliwością i dobrą atmosferą. Pomyślmy zatem: jak chcielibyśmy być przywitani po kilkunastu godzinach podróży do obcego kraju? Tak samo potraktujmy naszą zmienniczkę. Warto też być wyrozumiałym przy umawianiu spotkania. Może się zdarzyć, że nowa opiekunka będzie musiała przesunąć przyjazd z ważnych powodów. Wykażmy się zrozumieniem, bo nigdy nie wiadomo, czy nas nie spotka coś podobnego. I najważniejsze – dziękujmy sobie wzajemnie za miłe gesty. To sprawi, że obie strony poczują się docenione.