Zawód opiekunki seniora polega na wspieraniu podopiecznego i pomaganiu mu na co dzień. Jej obowiązkiem jest też podawanie przepisanych przez lekarza leków czy czynności pielęgnacyjne. Czy jednak opiekunka osoby starszej musi posiadać kierunkowe wykształcenie? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które dopiero zaczynają pracę w opiece seniora. Zawód ten, szczególnie w Niemczech, jest nie tylko popularny, ale i dobrze płatny. Warto więc dowiedzieć się, czy każdy może podjąć pracę jako opiekun osoby starszej.

Czy opiekunka dla seniora musi mieć wykształcenie medyczne?

Niektórzy uważają, że do pracy opiekunki trzeba mieć ukończoną szkołę medyczną albo pielęgniarską. Wbrew pozorom nie jest to konieczne. Oczywiście rodziny patrzą przychylnie na opiekunkę-pielęgniarkę, ale czynności medyczne nie są jej obowiązkiem. Do podopiecznych niemieckich przychodzą pielęgniarki – Pflegedienst. To one wykonują zastrzyki, mierzą ciśnienie i poziom cukru we krwi. Opiekunka nie musi – a nawet nie powinna – tego robić.

Dlaczego wykształcenie kierunkowe nie jest potrzebne opiekunce? W dobrych, sprawdzonych agencjach każda kandydatka przechodzi szkolenia z zakresu opieki nad seniorem. Uczy się pielęgnować osobę starszą, doskonali techniki przenoszenia i wspierania podopiecznego. Dzięki temu zyskuje umiejętności, które pozwalają jej w bezpieczny sposób opiekować się osobami starszymi. Jednak ludzie z wykształceniem medycznym również mogą zostać opiekunkami w Niemczech. Przekonują ich zwykle dobre warunki finansowe. Mile widziane są także osoby z wykształceniem policealnym: opiekunowie medyczni, opiekunowie osoby starszej, technicy masażyści, asystenci osoby niepełnosprawnej, opiekunowie środowiskowi.

opieka nad seniorem

Najważniejsze są odpowiednie cechy oraz znajomość języka

Jak już wspomnieliśmy, wykształcenie nie jest kluczowe w zawodzie opiekunki seniora. Wielu rzeczy można nauczyć się na kursach i szkoleniach organizowanych przez firmy. Rodziny seniorów biorą za to pod uwagę pewne cechy, które powinna posiadać przyszła opiekunka. Jest to chociażby cierpliwość, empatia i łatwość nawiązywania kontaktów. Dobrze, jeśli opiekunka rozumie seniorów, ich potrzeby, problemy i radości, a do problemów podchodzi spokojnie. Istotna jest też życzliwość i dobre nastawienie do ludzi. To pomoże opiekunce nawiązać przyjacielską relację nie tylko z podopiecznym, ale też z jego rodziną.

Jeśli opiekunka podejmuje pracę za granicą, chociażby w Niemczech, musi znać język. Co prawda w internecie jest sporo ofert pracy w opiece bez znajomości języka, ale na to warto uważać. Nawet, jeśli w domu podopiecznego będzie się mówić po polsku, to nie dogadamy się w sklepie lub na poczcie. Dobrze jest więc wcześniej pouczyć się niemieckiego, tak, by znać go przynajmniej w stopniu podstawowym. Rodziny seniorów już w ogłoszeniu informują przyszłe opiekunki, jakiego poziomu językowego wymagają. A jak się uczyć? Wiele agencji publikujących oferty na SenioPort oferuje darmowe słowniczki i kursy. Warto zajrzeć do nich przed wyjazdem.

opiekunka seniora

Doświadczenie w pracy w opiece jest mile widziane

Bliscy podopiecznych doceniają też dodatkowe umiejętności. Wiele z nich może przydać się w pracy opiekunki. Są to na przykład: zaliczony kurs pierwszej pomocy, dobra sprawność fizyczna. Ułatwią one sprawowanie opieki nad chorym i niepełnosprawnym podopiecznym. Często od opiekunek wymaga się też posiadanie czynnego prawa jazdy. Zdarza się bowiem, że trzeba podwieźć osobę starszą do lekarza czy zrobić większe zakupy.

Jeśli wcześniej pracowaliśmy ze starszymi lub chorymi osobami – punkt dla nas. Rodziny seniorów chętnie zatrudniają opiekunki z doświadczeniem. Nie musi to być praca w szpitalu czy domu spokojnej starości. Liczy się też opieka nad bliską osobą: rodzicem, dziadkiem. Praca w opiece seniora w Niemczech to często zajęcie sezonowe, ale można zamienić ją na stałe źródło dochodów. Wszystko zależy od naszych możliwości: na jak długo możemy wyjeżdżać, jak częste zlecenia brać. Niezależnie od tego, jak ma wyglądać nasza praca, warto korzystać z usług sprawdzonych agencji opiekunek. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza praca w Niemczech jest całkowicie bezpieczna i legalna.