W ciągu ostatnich lat znacznie wzrosło zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych w Niemczech. Szacuje się, że ten trend utrzyma się jeszcze bardzo długo. Praca w opiece seniora jest dobrze płatna, a oprócz wynagrodzenia opiekunki często otrzymują dodatkowe bonusy czy premie. Jednak czy każdy może pracować w Niemczech w opiece? Wielu opiekunów, a także agencje, wspominają o odpowiednim wykształceniu. Dziś sprawdzamy, czy rzeczywiście jest ono potrzebne.

Praca w opiece seniora zyskuje na popularności

Europejskie społeczeństwo się starzeje – widać to szczególnie u naszych zachodnich sąsiadów. Oznacza to, że już teraz przybywa seniorów, którymi trzeba się zaopiekować, a ta tendencja będzie rosła. Dlatego tak usilnie poszukuje się opiekunów osób starszych. Wśród niemieckich podopiecznych i ich rodzin szczególną renomą cieszą się opiekunki z Polski. Uważa się je za pracowite i godne zaufania osoby. I chociaż praca w opiece nad osobami starszymi często wiąże się z dużym poświęceniem, daje też satysfakcję. Dla wielu opiekunów ważne będą przede wszystkim zarobki, i jest to zupełnie zrozumiałe. W zależności od oczekiwań opieka w Niemczech może się stać sezonowym zatrudnieniem albo stałą pracą. W tym drugim przypadku konieczne jest podnoszenie kwalifikacji, co pomoże nam zyskać szansę na ciągły rozwój zawodowy.

oferty pracy w opiece

Obowiązki opiekunki w Niemczech a jej wykształcenie

Niektórzy ludzie uważają, że opiekunka osoby starszej musi mieć wykształcenie medyczne. Tak naprawdę jest ono mile widziane, ale nie konieczne. Aby pracować z seniorami, nie potrzebujemy ani kierunkowych studiów, ani ukończonych kursów specjalistycznych. Warto jednak wspomnieć, że na wykonywanie tego zawodu często decydują się pielęgniarki, a także osoby po kierunkach takich jak: opiekun medyczny, technik masażysta, opiekun środowiskowy, fizjoterapeuta, ratownik medyczny. Mają bowiem doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na choroby przewlekłe. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że opiekunka nie wykonuje czynności medycznych.

Dlaczego wykształcenie nie jest wymagane? Z prostego powodu. Przed wyjazdem do pracy w niemieckiej opiece każdy kandydat przechodzi odpowiednie szkolenia organizowane przez dobre agencje. Ich temat to szeroko pojęta praca opiekuna, w tym pielęgnacja podopiecznego, specyfika chorób wieku podeszłego, techniki transferu osoby starszej. Podczas kursów przyszły opiekun seniora nabywa umiejętności, które pozwolą mu sprawnie i bezpieczne wykonywać codzienne obowiązki na szteli. A czym będzie się zajmował? Jego zadaniem jest wspieranie podopiecznego w takich czynnościach, jak:

  • ubieranie,
  • codzienna higiena,
  • korzystanie z toalety,
  • gotowanie dla seniora,
  • sprzątanie pomieszczeń, z których korzysta osoba starsza oraz opiekun,
  • czasem też robienie zakupów dla siebie i podopiecznego.

To jednak nie wszystko. Praca w opiece seniora to również dotrzymywanie towarzystwa osobie starszej, organizowanie mu czasu wolnego i aktywizacja. Jednak najważniejszym obowiązkiem opiekunki jest utrzymywanie podopiecznego w dobrej kondycji psychicznej. Bardziej istotne niż wykształcenie są więc nasze cechy charakteru. Jeżeli odznaczamy się empatią i cierpliwością, a także jesteśmy pozytywnie nastawieni do pracy, spokojnie możemy aplikować na stanowisko opiekunki. Przyda się też łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz kreatywność.

praca w opiece w Niemczech

Kompetencje a praca w opiece seniora

Chociaż do pracy opiekunki nie potrzeba specjalistycznego wykształcenia, to mile widziane są pewne kwalifikacje. Renomowane agencje zwracają uwagę przede wszystkim na doświadczenie w opiece nad osobami starszymi. Może być ono związane z zawodami takimi jak pielęgniarstwo, fizjoterapia albo rehabilitacja – ale nie musi. Firmy opiekuńcze chętnie zatrudniają też osoby, które opiekowały się na co dzień starszymi lub chorymi członkami rodziny. Liczy się też wolontariat w domu opieki czy w szpitalu. Wiedza na temat opieki nad seniorem poparta praktyką przydaje się zawsze, szczególnie gdy podopieczny jest obłożnie chory. A kiedy opiekujemy się mobilnym seniorem, dobrze jest wiedzieć co nieco o asekuracji przy poruszaniu się i o ochronie przed upadkami. Warto też dowiedzieć się, co zrobić chociażby w przypadku omdlenia. Ta wiedza może uratować zdrowie podopiecznego, a nawet jego życie.

Agencje cały czas poszukują nowych pracowników opieki, którzy chętnie wyjadą do Niemiec. Widać to szczególnie na portalu SenioPort – nowe oferty pracy w opiece nad osobami starszymi pojawiają się tutaj codziennie. Jeżeli więc interesują nas najlepiej płatne ogłoszenia, warto na bieżąco podnosić swoje kwalifikacje. Wiele agencji oferuje kursy językowe dla opiekunek, szkolenia zawodowe i kursy branżowe. Dzięki nim nie tylko zdobędziemy szansę na lepsze zarobki, ale przede wszystkim zainwestujemy w swój rozwój zawodowy.