Praca w opiece, zwłaszcza za granicą, jest prawdziwym wyzwaniem. Wyjazd na kilka tygodni lub miesięcy, rozłąka z rodziną i konieczność odnalezienia się w obcym miejscu sprawiają, że niejeden opiekun osób starszych oczekuje wsparcia. Kto jednak powinien go udzielić? Zwykle w takich sytuacjach pomaga rodzina podopiecznego oraz agencja opieki, w której jesteśmy zatrudnieni. Kiedy opiekunowi lub opiekunce najbardziej jest potrzebne wsparcie i na co wtedy może liczyć? Przyjrzyjmy się roli agencji we wspieraniu opiekunek.

Pierwsze chwile w pracy w opiece w Niemczech

Świeżo zatrudniona opiekunka seniora ma szansę na to, żeby sprawdzić się w zupełnie nowych sytuacjach. Tego typu praca wymaga dużej dozy cierpliwości i zrozumienia dla podopiecznego. Ale to nie wszystko – praca w opiece w Niemczech to szansa na zamieszkanie w obcym kraju, poznanie nowych ludzi i kultury. Wiele opiekunów i opiekunek twierdzi, że najtrudniejszym dla nich czasem, kiedy najbardziej potrzebowali wsparcia, były właśnie pierwsze chwile za granicą. Zupełnie nowe miejsce i nowe obowiązki sprawiały, że trudno im się było zaaklimatyzować, a ich stan psychiczny ulegał pogorszeniu. W takiej chwili niezbędna jest obecność agencji opieki. Wykwalifikowany koordynator pomoże pokonać wszelkie trudności, jakie możemy napotkać w pierwszych dniach na obczyźnie.

agencja opieki

Niezależnie od tego, czy agencja, która nas zatrudnia, ma siedzibę w Polsce, czy w Niemczech – zawsze powinna służyć nam pomocą. Już na samym początku współpracy zostanie nam przydzielony koordynator, do którego będziemy mogli się zwracać przez cały czas trwania zlecenia. Taka osoba wspiera nas przede wszystkim mentalnie oraz w kwestiach prawno-formalnych. To do niej możemy zadzwonić, jeśli napotkamy trudności w kontaktach z rodziną podopiecznego. Czasami pełniona przez agencję rola mediatora jest nieoceniona dla obydwu stron. Z pośrednictwem koordynatora załatwimy też wszystkie formalności potrzebne do pracy w Niemczech. Ważne jest, żeby potrafił on zadbać o dobro opiekunki na każdym etapie współpracy: od zawarcia umowy aż do powrotu ze zlecenia do Polski.

Na co może liczyć opiekun osób starszych?

Jeszcze przed wyjazdem opiekunka lub opiekun powinien poznać wszystkie niezbędne adresy i numery telefonów. W dobrych agencjach nie będziemy musieli się o nie dopytywać. Niezbędny jest też kontakt do koordynatora, żebyśmy mogli kontaktować się z nim w trakcie pobytu w Niemczech. Dzięki temu będziemy wiedzieli, gdzie się zwrócić w razie jakichkolwiek problemów albo pytań. To da nam spokój i pewność, że wszystko pójdzie po naszej myśli. Przy pomocy koordynatora jesteśmy w stanie pewnie i szybko wejść w nową rzeczywistość, jaką jest praca w opiece seniora. To on przekaże nam wszystkie potrzebne informacje i będzie je uzupełniał w razie potrzeby. Warto zapytać o podstawowe rzeczy już podczas pierwszego spotkania w agencji opieki (albo w czasie rozmowy telefonicznej). Może się też zdarzyć, że koordynator da nam kontakty do innych opiekunek. Będziemy więc mieć możliwość kontaktu z nimi i dopytania o szczegóły współpracy z daną firmą.

Bezpośredni kontakt z pracownikiem agencji opieki bywa niezastąpiony. Z nim możemy omówić chociażby sposób i datę powrotu do Polski po zleceniu albo (na przykład) na święta. Rady i pomoc koordynatora przydają się przy organizacji transportu czy dopełniania formalności. Pamiętajmy, że każdy opiekun osób starszych musi mieć ważne ubezpieczenie zdrowotne i druk A1 – wszystko to powinna załatwić nam agencja opieki. Nie obawiajmy się zadawania pytań. Dobra, sprawdzona firma zadba o to, żeby nam pomóc i ułatwić pobyt na zleceniu w Niemczech.

opiekunka osób starszych

Gdzie szukać pracy jako opiekun osób starszych

Warto wiedzieć, że mimo najlepszych chęci agencja nie zawsze jest w stanie na bieżąco kontrolować sytuacji wszystkich opiekunek. Lepiej się jednak czujemy, kiedy wiemy, że po drugiej stronie linii telefonicznej siedzi życzliwa nam osoba, która w razie potrzeby poda pomocną dłoń. Dobrym pomysłem jest też dołączenie do grupy zrzeszającej opiekunki. A zanim odpowiemy na ogłoszenie: „szukam opiekunki do osoby starszej”, postarajmy się dowiedzieć jak najwięcej o danym pracodawcy. Pomoże nam w tym portal SenioPort, na którym znajdziemy wyłącznie sprawdzone agencje. Podstawową kwestią jest chęć do podjęcia dialogu i osiągnięcia porozumienia. Jeśli istnieje po obu stronach, mamy gwarancję, że dana firma będzie nas wspierać.