Opieka nad osobami starszymi to coraz popularniejsze zajęcie. Nic więc dziwnego, że oferty pracy w opiece, cieszą dużym powodzeniem. Po czym jednak poznać dobrą ofertę? Jak dopasować ją do swoich oczekiwań oraz doświadczenia? Przedstawiamy kilka zasad wyboru idealnej pracy.

Opiekunko, znajdź legalną pracę w Niemczech

Jeśli choć raz czytałaś oferty pracy dla opiekunek w Niemczech, wiesz, że znacznie się od siebie różnią. Czasami trudno rozpoznać, czy dana propozycja jest warta zastanowienia. Zwłaszcza prywatne oferty kuszą wysokimi zarobkami, ale pamiętaj – w tym przypadku wzrasta ryzyko pracy na czarno. Wystarczy brak podpisanej umowy czy dogadanych warunków, by w efekcie pozostać z niczym. Dlatego lepszą opcją jest skorzystanie z propozycji publikowanych przez agencje. Tutaj legalna praca w Niemczech  jest na wyciągnięcie ręki.

W SenioPort gromadzimy uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Każda agencja, która zamieszcza u nas ogłoszenie, jest weryfikowana pod kątem etyki zawodowej. Dzięki temu masz pewność, że nie stracisz ani jednego zarobionego grosza.

opieka nad seniorem

Co powinno znaleźć się w dobrej ofercie pracy?

  • Informacja o opłacaniu składek ZUS
  • Premie świąteczne, wakacyjne i dodatkowe możliwości
  • Dokładne informacje o stanie zdrowia podopiecznego
  • Bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie – to coś, co wyróżnia oferty pracy w Niemczech od tych w innych krajach
  • Bezpłatny transport do i z miejsca pracy
  • Wsparcie koordynatora na każdym etapie wyjazdu
  • Kursy językowe i szkolenia – dobre agencje oferują bezpłatne lekcje oraz samouczki
  • Informacje o tym, jakie obowiązki będzie musiała wykonywać opiekunka
  • Określenie dodatkowych wymagań (prawo jazdy, wykształcenie pielęgniarskie lub medyczne, zaawansowany poziom języka niemieckiego)
  • Kwota netto za miesiąc pracy.

Panie, które dopiero zaczynają pracę w tej branży, często pytają, ile zarabia opiekunka w Niemczech. Nie brakuje także doświadczonych opiekunek, które zostały oszukane przez nieuczciwe agencje. Podano im na przykład sumę brutto zamiast netto. Zdarza się też, że w ogłoszeniu jest wypisane wynagrodzenie za trzy miesiące pracy. Jesteśmy świadomi tych problemów, dlatego na SenioPort mamy tylko oferty pracy z podaną kwotą netto.

opieka nad starszą osobą

Sprawdź, ile zarobisz jako opiekunka w Niemczech

Dlaczego oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech są tak różne? Wysokość wynagrodzenia zależy od wielu czynników, w tym od regionu. Przyjmuje się, że w Bawarii i Nadrenii Północnej-Westfalii jest to 2 300 euro miesięcznie. To jednak kwota brutto, od której trzeba odjąć niemieckie podatki i składki. Orientacyjne wyniki dla najpopularniejszych regionów wyglądają więc tak:

Bawaria: 2 300 euro brutto = 1700 euro netto = 7 600 zł na rękę

Berlin: 2 100 euro brutto = 1500 euro netto = 6 700 zł na rękę

Saksonia: 1900 euro brutto = 1400 euro netto = 6 200 zł na rękę

Wśród wielu ofert pracy niełatwo znaleźć tę odpowiednią dla siebie. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, czy warunki Ci odpowiadają. Niektórzy podopieczni wymagają wstawania w nocy albo specjalnej opieki. Istotna też jest znajomość kilku ważnych pojęć – ale w tym z chęcią Ci pomożemy.

słownik pojęć dla opiekunek

Krótki słowniczek dla opiekunek:

Sztela – oznacza posadę, zlecenie. Dla opiekunek osób starszych to doskonale znane określenie. Szukają one przede wszystkim dobrej szteli – czyli miejsca przyjaznego, odpowiadającego ich oczekiwaniom.

Inkontynencja – objaw chorobowy, polega na niekontrolowanym oddawaniu moczu albo stolca. Często jest skutkiem przewlekłych schorzeń, takich jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona lub Alzheimera czy udar mózgu.

Demencja starcza – jest zwana również otępieniem starczym. Osoba starsza ma problemy z pamięcią, spowolnione myślenie czy różne zaburzenia zachowania. Na początku objawy nie są nasilone, co często skutkuje ich zlekceważeniem.

Rolator – specjalny wózek ułatwiający seniorowi poruszanie się. Korzystają z niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zwykle posiada siedzisko, na którym starsza osoba może odpocząć. Rolator pomaga w codziennym funkcjonowaniu: używa się go na spacerach, zakupach czy nawet w domu.

Artroza – choroba zwyrodnieniowa stawów. Jej efektem są zmiany w budowie tkanki kostnej i zmniejszona ruchomość stawów. Chory odczuwa ból i trudności w poruszaniu się. W zahamowaniu skutków artrozy pomagają specjalne leki, a także odpowiednia dieta i ruch.

Stwardnienie rozsiane – choroba układu nerwowego, zwykle prowadząca do niepełnosprawności. Na początku obserwuje się zwykle jeden lub dwa objawy – najczęściej jest to zapalenie nerwu wzrokowego. Później choroba postępuje.

Osteoporoza – choroba objawiająca się kruchością i łamliwością kości. Najbardziej narażeni na nią są seniorzy i osoby z niedoborami wapnia w diecie. Zwykle postępuje latami, na początku nie dając żadnych objawów.

Cewnik – pomaga funkcjonować osobom po przebytych operacjach albo zabiegach. Jest to niewielka rurka odprowadzająca mocz. Mocuje się do niego worek na mocz o pojemności 750 ml- 2 l.

Sonda – urządzenie do karmienia. Stosuje się ją, gdy stan zdrowia seniora nie pozwala mu na samodzielne spożywanie posiłków. Wymienia ją zawsze lekarz lub pielęgniarka – zdarza się, że zakładana jest tylko na czas karmienia.