Zawód opiekunki osób starszych w Niemczech jest bardzo wymagający. Jadąc do pracy za granicę, przebywamy całą dobę w domu naszego podopiecznego. Nic zatem dziwnego, że obowiązki zawodowe ściśle splatają się z życiem prywatnym. Na dodatek w wielu przypadkach trzeba być gotowym do pomocy seniorowi 24 godziny na dobę. Warto więc znaleźć złoty środek, czyli – jak to mówią – work-life balance. Wbrew pozorom jest to możliwe, nawet w tak specyficznej pracy, jak opieka nad seniorem w Niemczech. Sprawdźmy zatem, jak to zrobić.

Dlaczego work-life balance jest tak ważny?

Chociaż obowiązki opiekunki bywają angażujące i wyczerpujące, to warto pamiętać, że dzień nie składa się tylko z nich. Zdarza się, że opiekunowie i opiekunki poświęcają się w całości swojej pracy i wręcz się w niej zatracają. W ten sposób łatwo o wypalenie zawodowe. A to grozi nie tylko brakiem motywacji oraz zadowolenia z pracy, ale też prowadzi do różnych chorób, w tym depresji. Codzienne poświęcenie może sprawić, że opiekunka zacznie postrzegać siebie przez pryzmat zawodu, jaki wykonuje. W ten sposób można zatracić własną tożsamość. Jeśli na dodatek zdarzy się, że przez jakiś czas nie damy rady pracować w opiece, może nam grozić załamanie nerwowe lub różne zaburzenia. Dlatego dobrze jest dbać o swoje bezpieczeństwo, także umysłowe. Znajdźmy więc sposób na balans pomiędzy obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym. Dzięki temu dalej będziemy czerpać satysfakcję z codziennej pracy, a to da nam motywację do następnych wyjazdów do opieki.

opiekunki osób starszych Niemcy

Jak osiągnąć work-life balance w pracy w opiece?

Wypracowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym nie jest proste, zwłaszcza w zawodzie opiekunki. Zwłaszcza, jeśli zlecenie okazuje się o wiele trudniejsze, niż nam obiecano. Możemy jednak uniknąć tego ostatniego – wystarczy szukać pracy na SenioPort. Tutaj swoje ogłoszenia publikują tylko profesjonalne, uczciwe agencje opieki. Przed wyjazdem dowiedzmy się, do kogo jedziemy, w jakim wieku jest podopieczny, na co jest chory i jakiej pomocy na co dzień potrzebuje. W ten sposób ocenimy nasze możliwości i przekonamy się, czy będziemy w stanie podjąć się powierzonego nam zadania. Nie każdy bowiem może (i chce) pracować z osobą unieruchomioną. Tego typu zlecenia są przeznaczone dla opiekunów i opiekunek z większym doświadczeniem, mniejszymi obawami i dobrą znajomością języka niemieckiego. Zdarzają się też sztele, na których trzeba zajmować się podopiecznymi z demencją. Tacy seniorzy potrzebują ciągłej opieki, także w nocy. Jeżeli więc nie czujemy się gotowi na najbardziej wymagające zadania, powiedzmy o tym w agencji. W ten sposób oszczędzimy sobie stresu i pracy ponad nasze siły.

Warto też przyjrzeć się kwestii umowy. Podpisując dokument, zobowiązujemy się do jego przestrzegania. Ale nie tylko my – również nasi pracodawcy, czyli rodzina seniora. Zwracajmy uwagę na zapisy w umowie i na to, jaka jest liczba godzin, które musimy przepracować. Pamiętajmy, że nie musimy godzić się na dodatkowe obowiązki, jeśli nie ma ich w umowie. Jako opiekunowie jesteśmy zobowiązani do opieki nad podopiecznym, przyrządzania jemu i sobie posiłków oraz sprzątania tych pomieszczeń, z których on i my korzystamy. Nie musimy sprzątać strychu czy garażu ani pracować w ogrodzie. Mamy za to prawo do odpoczynku po pracy i do tego, żeby zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie.

czas wolny opiekunki

Czas wolny opiekunki: dobrze go wykorzystajmy

Może nam się wydawać, że w czasie pracy w niemieckiej opiece nie mamy dokąd iść. Przecież okolica jest obca, nie mamy tu nikogo znajomego, a bez mapy lepiej nie wychodzić za próg. Mimo wszystko warto się odważyć – przecież znamy język niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym, więc damy radę! Może nam się tutaj przydać prawo jazdy. Zanim jednak wyruszymy, żeby odkrywać okolicę, postarajmy się dowiedzieć, co w niej jest. Sprawdzimy to nawet w Internecie. Wycieczka nie musi się ograniczać jedynie do sklepów. Być może niedaleko jest biblioteka, basen albo nawet miejsce, w którym spotykają się polskie opiekunki? Dobrze jest spytać o to koleżanki po fachu, chociażby na internetowym forum. A może okaże się, że niedaleko nas jest na szteli inna opiekunka? Zawsze można spotkać się na kawie i pogaduszkach. Swój czas wolny możemy też przeznaczyć na wizytę u fryzjera czy kosmetyczki.

Praca, która wykonują opiekunowie i opiekunki osób starszych w Niemczech, jest nierzadko męcząca. Dlatego mamy prawo do chwili odpoczynku i zachowania work-life balance. W tym czasie warto wychodzić z domu, a jeśli w nim zostajemy – wykazać się asertywnością. Zapewnijmy rodzinę i seniora, że jesteśmy tuż obok, ale jednocześnie potrzebujemy czasu, żeby odpocząć. Dobrze jest na te kilka godzin mieć kogoś, kto zajmie się naszym podopiecznym. Może to być jego bliski lub inna zaufana osoba. Dopiero wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że osoba starsza jest bezpieczna, możemy spokojnie i w pełni korzystać z naszego czasu wolnego.