Początkujące opiekunki seniorów często zastanawiają się, jak będzie wyglądał ich dzień pracy. I chociaż rozkład dnia w dużej mierze zależy od zakresu obowiązków, to można wskazać uniwersalne punkty, które zawsze się w nim znajdą. Co zatem codziennie robi opiekunka osób starszych w Niemczech i jakie obowiązki zwykle wykonuje? Dowiemy się tego z dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda codzienna opieka nad osobą starszą?

Warto wiedzieć, że obowiązki opiekunki osoby starszej są zazwyczaj podobne, ale ich zaawansowanie czy specyfika zależą od stanu zdrowia seniora. O co tutaj chodzi? Przyjrzyjmy się rozkładowi dnia opiekunki, a wszystkiego się dowiemy.

  • Poranek podopiecznego rozpoczyna się od porannej toalety. Jeśli osoba starsza jest sprawna, obowiązki opiekunki ograniczają się jedynie do asystowania. Jeżeli jednak podopieczny jest leżący, ciężko chory lub niepełnosprawny, trzeba mu pomóc. Taka osoba nie może umyć się samodzielnie, więc to opiekunka musi zadbać o jej higienę.
  • Wielu seniorów przy śniadaniu bierze leki na przewlekłe schorzenia czy dolegliwości. Pamiętajmy, że w naszej kompetencji jest jedynie podanie dawki wskazanej przez lekarza i dopilnowanie, żeby podopieczny ją przyjął. Nie zajmujemy się rozdzielaniem lekarstw czy robieniem zastrzyków. W większości przypadków w tym celu do seniora przychodzi Pflegedienst, czyli pielęgniarka.
  • Następnie opiekunka osoby starszej przygotowuje jej (i przy okazji sobie) śniadanie i wspólnie je jedzą. Zdarza się, że niepełnosprawnemu czy schorowanemu seniorowi trzeba w tej czynności pomóc.
  • Po śniadaniu osoba starsza może zająć się swoimi sprawami: czytać, odpoczywać czy oglądać telewizję. W tym czasie opiekunka wykonuje domowe obowiązki, jak sprzątanie albo robienie zakupów. Następnie jest czas na przygotowanie i podanie obiadu, a także przyjęcie południowej dawki leków (jeśli to konieczne). Pamiętajmy, żeby regularnie zachęcać podopiecznego do picia wody, herbaty czy soku, zwłaszcza podczas letnich upałów.
  • Po obiedzie jest czas na drzemkę albo wspólne spędzanie czasu – zależy, na co senior ma ochotę. To również doskonała pora na odwiedziny bliskich podopiecznego. Opiekunka osoby starszej ma wtedy chwilę dla siebie i może oddać się ulubionym czynnościom.
  • Około 18:00-19:00 opiekunka zaczyna przygotowywać kolację dla siebie i seniora. Następnie asystuje mu przy wieczornej toalecie i podaje ostatnią tego dnia dawkę lekarstw. Kiedy podopieczny zaśnie, opiekunka ma czas wolny. Może wtedy porozmawiać ze swoją rodziną przez telefon albo komunikator internetowy albo po prostu odpocząć. To szczególnie ważne, jeśli osoba starsza potrzebuje wsparcia także w nocy, na przykład podczas korzystania z toalety.
opiekunka seniora

W opiece nad seniorem ważny jest stały rytm dnia, regularność i powtarzalność zdarzeń. To pomaga podopiecznemu czuć się pewnie i bezpiecznie.

Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej

Wiemy już, jak wygląda dzień opiekunki. Zgromadźmy teraz wszystkie obowiązki, jakich się wtedy podejmuje:

  • Opieka nad seniorem: pomoc w codziennych czynnościach, podawanie posiłków i leków, dbanie o dobre samopoczucie podopiecznego, rozmowa, spędzanie z nim czasu,
  • Obowiązki domowe: sprzątanie użytkowanych przez siebie i seniora pomieszczeń, pranie i prasowanie ubrań,
  • Pomoc logistyczna: asystowanie seniorowi podczas poruszania się po domu, zawożenie go do lekarza i towarzyszenie w gabinecie, załatwianie spraw w urzędzie albo na poczcie,
  • Przekazywanie rodzinie podopiecznego informacji o jego samopoczuciu i stanie zdrowia – dobrym pomysłem jest robienie notatek, które później mogą przydać się kolejnej opiekunce.

Do obowiązków opiekunki nie należy natomiast rozdzielanie leków, wykonywanie zastrzyków czy innych czynności pielęgniarskich. Nie powinna też robić generalnych porządków w piwnicy, na strychu czy w garażu, a także zajmować się ogrodem. Opiekunka dba jedynie o mieszkanie seniora, w szczególności o pomieszczenia, z których oboje korzystają.

zakres obowiązków opiekunki

Opiekunka osób starszych w Niemczech ma prawo do odpoczynku

Dzień opiekunki często jest niemal w całości wypełniony obowiązkami. Nie oznacza to jednak, że nie ma ona prawa odpocząć. Chwila na „złapanie oddechu” należy się każdemu – dzięki temu można z większym zaangażowaniem wrócić do pracy. Wykorzystajmy zatem moment, kiedy nasz podopieczny śpi albo przyjmuje gości. Możemy wtedy poczytać książkę, obejrzeć serial, wyjść na spacer, pobiegać albo pójść do kina. Trzeba jedynie pamiętać, żeby podczas naszej nieobecności senior miał zapewnioną opiekę kogoś innego.

Opiekunka osób starszych w Niemczech ma za zadanie nie tylko wykonywanie obowiązków. To także dbanie o relację z podopiecznym, a w wielu przypadkach nawiązanie trwałej, przyjacielskiej więzi. Dzięki serdeczności opiekunki i jej stałej obecności życie seniora nabiera barw i staje się o wiele bardziej przyjemne.