Praca, jaką wykonuje opiekunka osoby starszej, daje wiele satysfakcji i zadowolenia. Jednocześnie jest zajęciem wymagającym oraz stresującym. Codzienne obowiązki związane z opieką nad seniorem są bardzo angażujące psychicznie. Często zdarzają się też sytuacje stresowe, które mogą prowadzić do wypalenia zawodowego czy zaburzeń snu. Czasami występują nawet stany depresyjne. Nie można zatem lekceważyć stresu, ale starać się z nim walczyć. Oto kilka metod, z których może skorzystać opiekunka osoby starszej.

Przyczyny stresu u opiekunki seniora

Jeśli wyjeżdżamy do pracy w opiece w Niemczech, musimy mierzyć się ze stresem na co dzień. Zaczyna się już w Polsce – martwi nas rozłąka z bliskimi czy to, że będziemy musieli posługiwać się obcym językiem. Dodatkowym źródłem stresu jest stan przyszłego podopiecznego. Senior może być ciężko chory, a my – nie mieć doświadczenia w opiece nad osobą starszą z przewlekłą chorobą. Warto wiedzieć, że demencja lub choroba Alzheimera mogą powodować nagłe zmiany nastroju podopiecznego. Za tym idą trudne do zaakceptowania zachowania. W takiej chwili opiekunka seniora musi zachować zimną krew i zareagować adekwatnie do sytuacji. Spoczywa więc na niej duża odpowiedzialność, ale jednocześnie jej psychika jest bardzo obciążona.

Przyczyną stresu opiekunki są nie tylko trudne sytuacje, które zdarzają się na co dzień. Na zdenerwowanie mogą też wpłynąć nie najlepsze relacje z seniorem albo jego rodziną. Opiekunka ma świadomość, że od niej zależy dobre samopoczucie podopiecznego i chce dla niego jak najlepiej. Niestety, zdarza się, że rodzina albo sam senior nie wykazuje zrozumienia dla jej starań. Pracując w opiece w Niemczech, trzeba być więc przygotowanym na wiele trudnych momentów. Możemy jednak w dużej mierze zapobiec stresowi. Dobrze jest zmienić nieco nastawienie i szukać rozwiązań, które pomogą nam z nim walczyć.

opiekunka osoby starszej

Co opiekunka osoby starszej może zrobić, żeby zmniejszyć stres?

Porozmawiajmy z podopiecznym, jego rodziną, albo z inną opiekunką

Jeżeli senior, którym się opiekujemy, nie chce współpracować: odmawia jedzenia lub zażywania leków, jest agresywny albo pogarsza się jego stan psychiczny, porozmawiajmy z rodziną. Takie zachowania mogą być bowiem spowodowane różnego rodzaju schorzeniami. W wielu przypadkach da się im zapobiec poprzez wizytę u lekarza i dobranie właściwych leków. Nie bójmy się rozmowy z bliskimi podopiecznego. Wystarczy, że podejdziemy do niej spokojnie i w pozytywny sposób, a z pewnością zostaniemy wysłuchani. Tak samo możemy postąpić, jeśli chcemy wyjaśnić jakieś kwestie związane z pracą, chociażby zakres obowiązków. Pamiętajmy, że w razie problemów możemy poprosić o pomoc koordynatora z agencji opieki nad osobami starszymi. Oferty pracy publikowane na SenioPort w większości pochodzą od firm, które posiadają całodobowy telefon alarmowy.

Spokojna, serdeczna rozmowa potrafi zminimalizować stres. Warto dowiedzieć się, czy w okolicy nie przebywa doświadczona koleżanka – opiekunka osoby starszej. Będziemy mogli wymienić doświadczenia i zgromadzić wiele cennych rad, które przydadzą nam się w pracy. A jeśli nikogo takiego nie ma? Wtedy z pomocą przychodzi nam internet. Nawet kilka minut rozmowy przez komunikator z inną opiekunką pozwala ukoić stres. Najważniejsze, żebyśmy nie zostawali sami z problemami – zawsze szukajmy bratniej duszy, która udzieli nam potrzebnego wsparcia.

Codziennie znajdźmy czas na regenerację, a szybko zobaczymy efekt

Czas wolny, który mamy, wykorzystujmy do maksimum. Dotyczy to zarówno pobytu na szteli w Niemczech, jak i przerw spędzanych w Polsce. Praca opiekunki jest bardzo angażująca: większość czasu poświęcamy naszemu podopiecznemu. Dlatego tak ważne jest, żeby odpocząć fizycznie i psychicznie. Pomyślmy, co sprawia nam największą przyjemność i przeznaczmy na to nasze przerwy. Może marzymy o tym, żeby wreszcie usiąść z kubkiem kawy i ulubioną książką? Albo o długim spacerze w plenerze, z dala od problemów dnia codziennego?

Korzystajmy z każdej, nawet krótkiej okazji do odpoczynku. Dzięki temu zredukujemy poziom stresu, zminimalizujemy ryzyko wypalenia zawodowego i będziemy bardziej efektywnie pracować. Wypoczęta opiekunka do osób starszych lepiej wykonuje swoje obowiązki. Nie mniej ważne jest odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczna i zdrowy sen. Pomocne okaże się tutaj wprowadzenie stałego harmonogramu dnia, zarówno dla nas, jak i dla seniora. Będziemy mieć czas i na pracę, i na odpoczynek, a jednocześnie stały plan dnia da nam oraz podopiecznemu uczucie stabilizacji. To zwiększy naszą odporność na stres.

opiekunka osoby starszej odpoczywa

Opiekunka osoby starszej powinna doceniać siebie, swoją pracę i starania

Każda opiekunka osób starszych pracująca w Niemczech powinna wiedzieć, że emocje w jej zawodzie są całkowicie naturalne. Możemy czuć zarówno radość i spełnienie, jak smutek, irytację, złość albo poczucie winy. Nie wstydźmy się ich i bądźmy dumni z wykonywanego zawodu. Praca w Niemczech w opiece jest niezwykle potrzebna – warto uświadomić to sobie oraz innym koleżankom-opiekunkom. Doceniajmy swoje wysiłki i stawiajmy cele, które możemy spokojnie osiągnąć. Nie bagatelizujmy stresu, ale też nie pielęgnujmy go w sobie. Warto dbać o pozytywne nastawienie. Optymizm oraz uśmiech na twarzy rozładują stres i pozwolą patrzeć pewnie w przyszłość. Jak to zrobić? Każdego dnia skupiajmy się na pozytywnych rzeczach – nawet, jeśli są to tylko drobiazgi. Bądźmy pewni siebie i swoich umiejętności, a jeśli pojawia się jakaś trudność, nie bójmy się szukać wsparcia. Świętujmy sukcesy i pamiętajmy, że nasza praca jest niezwykle wartościowa.