Praca opiekunki seniora to coś więcej niż wykonywanie codziennych obowiązków. Opiekunka osoby starszej ma za zadanie wspierać podopiecznego, dbać o przyjacielskie relacje z nim i z jego rodziną. A codzienne towarzyszenie seniorowi ma na celu poprawienie jakości jego życia. To, jak finalnie będą wyglądać nasze obowiązki, zależy od stanu zdrowia osoby starszej. Niektórzy podopieczni wymagają jedynie towarzystwa w jesieni życia. Inni natomiast cierpią na poważne choroby, takie jak nowotwór czy schorzenia otępienne. Zdarzają się też osoby obłożnie chore. Czy zatem stan zdrowia seniora wpływa na to, jak wygląda kontrakt opiekunki? Dowiemy się tego z poniższego artykułu.

Co powinna wiedzieć opiekunka osoby starszej

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech są bardzo różne. Dlatego pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy odpowiadaniu na ogłoszenia, jest sytuacja zdrowotna podopiecznego. To od niej zależy zakres naszych codziennych obowiązków. Zupełnie inaczej będzie wyglądała opieka nad osobą leżącą, potrzebującą naszego wsparcia w każdej sytuacji, niż w przypadku osoby całkowicie mobilnej. Innej opieki wymaga senior jeżdżący na wózku inwalidzkim, innej człowiek niedowidzący, a jeszcze innej osoba chora na demencję. Najprościej będzie opiekować się sprawnym fizycznie seniorem, który potrzebuje jedynie towarzystwa i niekiedy pomocy w codziennych obowiązkach. Jeśli do opieki mamy ciężko chorego podopiecznego, trzeba przygotować się na pomaganie mu we wszystkim: w myciu, karmieniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Dobrze jest więc sprawdzić ofertę pracy przed jej przyjęciem. Na portalu SenioPort znajdziemy ogłoszenia z dokładnym opisem stanu zdrowia seniora.

opiekunka osób starszych w Niemczech

Trudne sytuacje w pracy opiekunki: co z kontraktem?

Osoby, którymi się opiekujemy, zwykle są już w podeszłym wieku. Trzeba więc mieć na uwadze to, że stan ich zdrowia może się nie tylko pogorszyć, ale też może dojść do zgonu – z powodu choroby albo zaawansowanego wieku. To trudna i smutna sytuacja nie tylko dla rodziny seniora, ale także dla opiekunki. Ważne jest, żeby w takiej chwili zachować spokój i myśleć racjonalnie. Na początku konieczne jest wezwanie pogotowia, żeby lekarz mógł stwierdzić zgon: wymagają tego procedury. Jeśli na miejscu nie ma rodziny, to lekarz powiadamia zakład pogrzebowy. Natomiast opiekunka osoby starszej powinna skontaktować się z bliskimi zmarłego i powiedzieć im o zaistniałej sytuacji. Kolejnym krokiem jest telefon do koordynatora z agencji opieki. Po śmierci podopiecznego mamy dwie możliwości. Możemy podjąć się opieki nad innym seniorem na terenie Niemiec albo wrócić do kraju. Jeśli współpracujemy z renomowaną, dobrą agencją, koordynatorzy zawsze nam pomogą.

Obowiązki opiekunki osób starszych w Niemczech

Jeśli wybieramy się do pracy w opiece w Niemczech, dobrze przeczytajmy zapisy umowy. W dokumencie będą zawarte wszystkie nasze obowiązki – nie musimy robić nic poza tym, co jest określone w umowie. Jeżeli rodzina podopiecznego będzie wymagać od nas dodatkowych prac, możemy się na to nie zgodzić. Są również obowiązki, które może wykonywać tylko pielęgniarka – Pflegedienst, zatrudniona w niemieckiej placówce medycznej. Opiekunka dla seniora nie może mierzyć podopiecznemu poziomu cukru we krwi, podawać insuliny, wykonywać zastrzyków, opatrywać otwartych ran i wykonywać zabiegów medycznych czy pielęgniarskich. Ani rodzina, ani podopieczny nie mogą nam takich obowiązków narzucić.

wizyta u lekarza z seniorem

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku przewlekłych chorób. Jeśli senior choruje na nowotwór, ma przewlekłe rany, założony cewnik urologiczny, sondę żołądkową albo stomię, będzie potrzebował szczególnej opieki. Lista obowiązków znacznie się wtedy wydłuża, a od opiekunki osób starszych w Niemczech oczekuje się dodatkowej wiedzy i znajomości procedur. Dobrze, jeśli możemy być w stałym kontakcie z bliskimi podopiecznego, a także z jego lekarzem czy pielęgniarką. To ułatwi nam wywiązywanie się z codziennych zadań. I chociaż opieka nad seniorem w takiej sytuacji nie jest prosta, to owocuje ona cennym doświadczeniem przydatnym w poszukiwaniu kolejnych zleceń. A ono przydaje się zarówno początkującym opiekunkom, jak i doświadczonym osobom, które chcą zmierzyć się z większymi wyzwaniami.

W dobrej agencji jeszcze przed podpisaniem umowy będziemy mogli porozmawiać z koordynatorem.  Dokładnie określimy wtedy, czego oczekujemy i jakim podopiecznym możemy się zająć. Firma przeprowadza także wywiady z rodziną i z samym seniorem. Dzięki temu agencja jest w stanie wybrać najbardziej odpowiednią na dane stanowisko osobę. To też plus dla nas – dzięki temu już podczas wyjazdu z Polski będziemy świadomi, jakie zadania na nas czekają. Przez to zyskamy pewność, że jesteśmy w stanie im sprostać.