Praca opiekunki osoby starszej w Niemczech to często wyzwanie. Robi się jeszcze trudniej, kiedy senior nie chce współpracować. Zdarza się, że podopieczny nie akceptuje faktu, że potrzebna mu jest pomoc. Trudno mu się pogodzić z ograniczeniami, które nakłada na niego starość. Co zatem może zrobić opiekunka osoby starszej, żeby zdobyć jej zaufanie i przyjaźń? Czy możliwe jest dogadanie się z podopiecznym, który odmawia współpracy?

Wyjazd do opieki w Niemczech może przebiec pomyślnie

Codzienność starszych osób to często walka z chorobami i ograniczeniami. Wiele z nich sprawia, że senior potrzebuje całodobowej, profesjonalnej opieki. Jednak bliscy nie zawsze są w stanie mu ją zapewnić. Wtedy do akcji wkracza wykwalifikowana opiekunka osoby starszej. Niemcy chcą, by ich dziadkowie i rodzice pozostali jak najdłużej w domu. Dlatego, kiedy ich stan zdrowia się pogarsza, wolą wynająć opiekunkę, niż oddać bliską osobę do domu opieki. Dzięki temu mogą spokojnie realizować swoje obowiązki zawodowe i rodzinne, wiedząc, że rodzic albo dziadek jest bezpieczny.

Aby współpraca z opiekunką układała się pomyślnie, rodzina powinna najpierw przedyskutować ten pomysł z seniorem. Niestety, czasem zdarza się, że bliscy stawiają starszą osobę przed faktem dokonanym, zatrudniając opiekunkę bez jej wiedzy. W takim przypadku relacja opiekunki z podopiecznym może od początku napotykać problemy. Warto więc jeszcze przed wyjazdem dowiedzieć się, jaka jest sytuacja w domu seniora i jak się do niej przygotować. W ten sposób nic nas nie zaskoczy, a dodatkowo wcześniej przygotujemy sobie plan działania na pierwsze dni na szteli.

opiekunka seniora

Przygotujmy się do pierwszego spotkania z seniorem

Jadąc do pracy do Niemiec, wyobrażamy sobie, że stopniowo będziemy budować relację z podopiecznym. Wchodzimy pełni nadziei do jego domu, a tam czeka na nas nieprzychylnie nastawiony senior. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim pamiętajmy, że osoba starsza może różnie zareagować na opiekunkę. Jeśli dotąd radził sobie sam, trudno mu będzie zaakceptować to, że potrzebuje pomocy. Jeżeli natomiast już wcześniej miał inną opiekunkę, może nie godzić się na jej zmianę. Spróbujmy się dowiedzieć, czy senior był przygotowywany na zmiany, czy rodzina rozmawiała z nim o opiece. Od tego zależy, jak podopieczny zareaguje na nasz widok. Na początku może być nieufny, niechętny do współpracy, a nawet agresywny. Na szczęście w większości przypadków osoby starsze stopniowo akceptują opiekunkę i łatwiej dają się przekonać do tego, by z nią współpracować.

Jeśli decydujemy się na wyjazd do Niemiec w charakterze opiekunki dla seniora, dobrze jest nawiązać współpracę ze sprawdzoną agencją. Znajdziemy takie na portalu SenioPort. Dlaczego to takie ważne? Otóż renomowane firmy dbają o to, by przygotować opiekunki na tego typu sytuacje. Każda osoba chętna do pracy w Niemczech otrzymuje specjalne szkolenie. Dowiaduje się na nim nie tylko tego, jak opiekować się seniorem na co dzień, ale też – jak reagować w nieprzewidzianych momentach. Na dodatek w wielu agencjach opiekunki mają dostęp do materiałów szkoleniowych i stały kontakt z koordynatorem. Tam mogą znaleźć wszystkie niezbędne informacje na temat opieki nad osobą starszą. Przydadzą się one zarówno opiekunce osoby niepełnosprawnej, jak i tej mieszkającej z całkowicie mobilnym seniorem.

opieka nad osobą starszą

Senior i opiekunka osoby starszej: budowanie relacji

Jak przekonać do siebie podopiecznego, z którym mamy pracować? Przede wszystkim dać mu czas. Tak jak my, on również musi przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Wytłumaczmy osobie starszej, że nie chcemy jej w żaden sposób ograniczać. Naszą rolą jest pomoc i ułatwienie jej codziennego życia. Przyda nam się cierpliwość – możemy stosować metodę małych kroków. Istnieje duża szansa, że po pewnym czasie senior zacznie inaczej patrzeć na to, że ma osobę do pomocy. Warto wiedzieć o tym, że dla niego to nowa sytuacja. Wcześniej nikt obcy nie kręcił się po domu i nie wprowadzał swoich porządków. W efekcie starsza osoba może być podejrzliwa i nieufna, może negować to, co opiekunka mówi lub robi. Ważna jest więc jasna komunikacja i informowanie seniora o wszystkim, co robimy. Dzięki temu powoli zyskamy jego zaufanie.

Zadbajmy też o codzienny komfort naszego podopiecznego. W tym celu przestrzegajmy jego harmonogramu dnia i dostosujmy się do niego. Dzięki temu osoba starsza będzie się czuła bezpieczniej. Starajmy się też nie zmieniać jej przyzwyczajeń: ani kulinarnych, ani tych związanych ze spędzaniem czasu. Oczywiście możemy proponować różne aktywności, ale to do seniora powinna należeć decyzja. Zapytajmy go, co lubi i czym się interesuje. Wspólne spędzanie czasu poprawi samopoczucie podopiecznego i przełoży się na pozytywne relacje z opiekunką. Pamiętajmy o rutynie. Posiłki czy kąpiel powinny odbywać się o stałych porach.

Jeżeli osoba starsza nie chce współpracować, ustalmy kilka zasad. Starajmy się zbytnio nie ulegać emocjom i zachowujmy spokój. Jednocześnie możemy nie zgadzać się na niemiłe zachowanie seniora. Rozwiązaniem jest spokojna, konstruktywna rozmowa. Warto zacząć ją wtedy, kiedy podopieczny ma lepszy humor. Nie bierzmy też do siebie krytyki, negatywnego nastawienia czy nawet agresywnego zachowania seniora. Pamiętajmy, że zwykle wynika ono z choroby i braku pogodzenia się ze starością. Pomoże tutaj empatia i zrozumienie.