Opieka nad osobą starszą to zawód, w którym warto cały czas podwyższać kompetencje. Nieustanny rozwój nie tylko zapewnia nam dostęp do lepszych ofert, ale też wpływa pozytywnie na samoocenę. Dziś sprawdzimy, w jakich obszarach może się dokształcać opiekunka w Niemczech. Zapraszamy do lektury!

Opieka nad osobą starszą a szanse rozwoju

Kiedy przejrzymy aktualne oferty pracy w opiece znajdujące się na portalu SenioPort, z pewnością dostrzeżemy między nimi różnice. Niektóre zlecenia będą wymagały większych kwalifikacji – albo po prostu innych. Znajdziemy tutaj oferty zarówno przeznaczone dla wykształconych pielęgniarek, jak i te obejmujące podstawowe zadania.

Praca w niemieckiej opiece wymaga nie tylko predyspozycji, ale też odpowiedniej wiedzy i określonych umiejętności. Opiekunka musi też wiedzieć, jak zachować się w konkretnych sytuacjach. Czy jednak trzeba kończyć studia lub szkoły kierunkowe, żeby zostać opiekunką osób starszych w Niemczech? Niekoniecznie. Czasami wystarczy wyczucie chwili, żeby praca z seniorem okazała się łatwiejsza, niż się spodziewaliśmy. Niezbędna będzie też wiedza o najczęstszych schorzeniach wieku starczego. To ona pomoże nam lepiej zrozumieć zachowania, które dla nas mogą być trudne do zaakceptowania. A jaką wiedzę warto posiąść? Oto kilka propozycji – być może znajdziemy wśród nich idealną opcję dla siebie.

opiekunki osób starszych Niemcy,

Pierwsza pomoc

Często zdarza się, że podopieczni cierpią na różnego rodzaju schorzenia przewlekłe. Może więc dojść do nieoczekiwanego zaostrzenia objawów. Wtedy należy zachować zimną krew, wezwać lekarza i udzielić pierwszej pomocy. Tylko jak to zrobić?

  • Pierwszym punktem jest eliminacja czynników, które mogą zagrażać życiu poszkodowanego. Sprawdźmy, czy drogi oddechowe są drożne.
  • Zbadajmy funkcje życiowe – oddech, tętno, przytomność. W przypadku zagrożenia COVID-19 nie powinniśmy zbliżać się do twarzy i ust poszkodowanego. Sytuację trzeba ocenić na podstawie unoszącej się klatki piersiowej.
  • Ułóżmy osobę poszkodowaną w pozycji bocznej ustalonej (jeśli jest nieprzytomna i oddycha).
  • Jeżeli senior nie oddycha, rozpocznijmy resuscytację krążeniowo-oddechową (30 uciśnięć i 2 wdechy). Kontynuujmy udzielanie pomocy aż do przyjazdu pogotowia.

Pamiętajmy, że seniorzy są bardziej narażeni na omdlenia, a co za tym idzie – na złamania i niebezpieczne upadki. Chrońmy ich przed nimi tak, jak tylko możemy. Odpowiednia reakcja może uratować nie tylko zdrowie, ale i życie podopiecznego.

Żywienie osoby starszej

Wśród seniorów często zdarzają się schorzenia takie jak cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory. Dieta dla osoby chorej musi być więc odpowiednio skomponowana, tak, by nie nasilać dolegliwości chorobowych i pozwolić seniorowi zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Niezbędne może się więc okazać wykluczenie pewnych produktów z menu. Opiekunki zwykle dostają wytyczne od rodziny seniora już w pierwszym dniu pracy. Na ich podstawie można planować tygodniowe zakupy i gotowanie posiłków.

Dieta seniora powinna być lekkostrawna. Należy zachęcać seniora do picia wody (1,5-2 litry na dobę) i do spożywania warzyw i owoców. Dopilnujmy też, żeby potrawy były bogate w białko i w kwasy omega-3. Podopieczny powinien jeść 4-5 niewielkich posiłków dziennie.

Choroby wieku starczego

Opieka nad osobą starszą, która jest przewlekle chora, może być dla opiekunki dużym obciążeniem fizycznym i psychicznym. Dlatego dobrze jest dopytać o szczegóły zlecenia i o informacje na temat choroby podopiecznego. To pozwoli uniknąć niespodzianek. Warto wiedzieć, że każdy opiekun powinien mieć świadomość nie tylko samej choroby seniora, ale też jej przebiegu i objawów. W przypadku mocno schorowanej osoby starszej na współpracę z nią decydują się wykwalifikowane pielęgniarki czy ratownicy medyczni. Jednak nie oznacza to, że mniej doświadczone osoby nie mają szans. Agencje prowadzą różnego rodzaju szkolenia z opieki nad seniorami.

niemiecki dla opiekunek

Znajomość języka niemieckiego

Bardzo ważną kwestią dla opiekunki w Niemczech jest znajomość języka. Bez tego praca za granicą byłaby trudna. Opieka nad osobą starszą wiąże się z ciągłą komunikacją i nawiązywaniem relacji. Załatwianie spraw w mieście czy robienie zakupów też wymagają umiejętności mówienia po niemiecku. Oprócz tego może dojść do nagłych sytuacji, w których trzeba będzie wezwać pogotowie czy zadzwonić po taksówkę. Opiekunce wystarczy komunikatywna znajomość niemieckiego. Ułatwi ona rozmowy z podopiecznym i umożliwi znalezienie wymarzonej oferty.

Opieka nad osobą starszą to ciągłe podnoszenie kwalifikacji

Dokształcanie się jest ważne w każdym zawodzie, również w opiece nad seniorami. Poszerzanie wiedzy i zdobywanie doświadczenia pozwalają opiekunce na znalezienie atrakcyjniejszych zleceń. A one wiążą się też z wyższym wynagrodzeniem. Agencje opieki oferują wiele narzędzi i sposobów podnoszenia kwalifikacji. Warto więc z nich skorzystać.