Spotkanie z potencjalnym przyszłym pracodawcą to dobry moment na autoprezentację. Niezależnie od tego, czy będziemy pracować za biurkiem w rodzinnej miejscowości, czy staramy się o pracę opiekunki w Niemczech, warto przedstawić się z jak najlepszej strony. W drugim przypadku duża część procesu rekrutacyjnego odbywa się przez telefon. Niektóre opiekunki trafiają do danej agencji przez polecenie, inne piszą e-maile. Często jednak pracodawcy i agencje chcą osobiście poznać kandydata lub kandydatkę – służy temu rozmowa o pracę w cztery oczy. Tylko jak z nimi rozmawiać? Czego unikać, a na czym się skupić? Podpowiadamy!

Jak nas widzą, tak nas piszą, czyli prezencja opiekunki seniora

Naszym głównym sprzymierzeńcem przy rozmowie o pracę w opiece w Niemczech jest punktualność. Pamiętajmy, że Niemcy przywiązują do niej jeszcze większą wagę, niż Polacy. Zjawiając się o czasie, pokazujemy, że traktujemy zarówno pracodawców, jak i samą ofertę pracy poważnie. Natomiast spóźnienie może być odebrane jako przejaw braku szacunku. Oczywiście na pewne rzeczy nie mamy wpływu – jak korki albo spóźnienie autobusu – ale możemy się zabezpieczyć na ich wypadek. Wychodząc z domu, zostawmy sobie czasowy „margines bezpieczeństwa”. Dokładnie prześledźmy trasę i sprawdźmy lokalizację lub adres miejsca, do którego jedziemy. A jeżeli już wiemy, że nie zdołamy dotrzeć na czas, zadzwońmy do pracodawcy i poinformujmy go o tym.

Drugą ważną kwestią jest nasz wygląd zewnętrzny. Można by pomyśleć: przecież nie staramy się o pracę w banku, nie musimy zakładać garsonki. To prawda, ale dobrze jest zadbać, żeby strój był elegancki, schludny i czysty. Już dzień wcześniej przygotujmy garderobę i w razie potrzeby wyczyśćmy buty. Jak się ubrać na rozmowę o pracę w opiece? Sprawdzą się stonowane kolory, obuwie na niezbyt wysokim obcasie i nierzucająca się w oczy biżuteria. Jeżeli na co dzień lubimy podkreślać swoją kobiecość makijażem lub ubraniem, nie musimy całkowicie z tego rezygnować. Pamiętajmy tylko o tym, że naszym pracodawcą jest osoba starsza, której pewne elementy stroju mogą się nie podobać. Identycznie jest z fantazyjnymi fryzurami u pań lub gęstym zarostem u panów.

praca opieka Niemcy

Tak wygląda rozmowa o pracę w niemieckiej opiece

Jesteśmy na miejscu. Następnym krokiem będzie przywitanie się z przyszłym pracodawcą. Przedstawmy się, używajmy form grzecznościowych, a także nie zaburzajmy równowagi ról. To nasz rozmówca, czyli organizator spotkania, powinien podać nam rękę czy zaproponować, żebyśmy usiedli. Zwykle agencja lub pracodawca mają już nasze CV, więc rozmowa będzie wokół niego krążyła. Mówmy spokojnie, ale pewnym i zdecydowanym tonem. Odnośmy się do konkretów, wyrażajmy się precyzyjnie. Jeżeli rozmowa jest prowadzona po niemiecku, starajmy się mówić jak najwięcej i jak najbardziej poprawnie. Unikajmy używania słów, których znaczenia nie rozumiemy. A jeśli coś jest dla nas niejasne, nie bójmy się pytać albo poprosić o powtórzenie. To pomoże nam uniknąć ewentualnych nieporozumień.

Rozmowa o pracę nieodłącznie wiąże się ze stresem. Wielu kandydatów próbuje więc rozluźnić atmosferę żartami czy osobistymi opowieściami. Lepiej jednak tego unikać, a zdenerwowanie zniwelować serdecznym uśmiechem i kilkoma głębokimi oddechami. Prywatne zwierzenia nie są bowiem dobrze postrzegane – tak samo, jak krytykowanie poprzedniego pracodawcy. Jeśli więc zostaniemy zapytani o powody rezygnacji z ostatniej pracy, wytłumaczmy je ogólnie. Nie skupiajmy się zanadto na niskich zarobkach, złym pracodawcy lub kiepskich warunkach socjalnych.

praca opiekunki w Niemczech

Kilka rad dla kandydatów na opiekuna osób starszych w Niemczech

Warto wiedzieć, że praca w opiece w Niemczech jest specyficznym zawodem. Osoba zatrudniona wyjeżdża za granicę na kilka tygodni lub miesięcy, żeby zająć się starszym, często schorowanym podopiecznym. Dlatego na rozmowie o pracę mogą pojawić się pytania, które w innych branżach są uznawane za niepotrzebne. Pracodawca może nas zapytać o stan cywilny, wiek dzieci i o to, kto będzie się nimi opiekował podczas naszej nieobecności. Pytania te wynikają też z odmiennej kultury i obyczajowości zachodnich sąsiadów.

Podczas rozmowy o pracę w opiece unikajmy „brania na litość”. Nie opowiadajmy potencjalnemu pracodawcy o naszych problemach finansowych, zdrowotnych i rodzinnych. Nawet jeżeli dana oferta jest dla nas ratunkiem, zachowajmy tę informację dla siebie. Zamiast niej zapewnijmy pracodawcę, że zatrudniając nas, wiele zyska. Opowiedzmy o swoim doświadczeniu i umiejętnościach. Wymieńmy choroby, z którymi się zetknęliśmy i opiszmy czynności, jakie wykonywaliśmy przy dotychczasowych podopiecznych.

Kolejną kwestią jest ustalenie szczegółów zatrudnienia. Jeżeli nie chcemy wykonywać jakichś czynności, to teraz jest czas na poinformowanie o tym pracodawcy. Zwracajmy jednak uwagę na treść i ton komunikatu. Zamiast „nie gotuję niemieckich potraw” można przecież powiedzieć „nie miałam dotąd okazji gotować niemieckich dań”. Ta sama informacja – a zostanie odebrana dużo bardziej pozytywnie. Jeżeli chcemy mieć dostęp do Internetu, możemy wspomnieć, że stały kontakt z rodziną w Polsce pomoże nam w rozłące i ułatwi podjęcie pracy opiekunki w Niemczech na dłużej.

I koniecznie pamiętajmy o szczerym, miłym uśmiechu. Przyjazne nastawienie sprawi, że wyróżnimy się na tle innych i zostaniemy pozytywnie zapamiętani.