Rozmowa o pracę to stresujący moment, nawet gdy odbywa się ona jedynie przez telefon. Od niej bowiem zależy, czy dostaniemy zatrudnienie w branży tak wymagającej, jak opieka w Niemczech. Wbrew pozorom nie tylko początkujące opiekunki osób starszych odczuwają zdenerwowanie przed rozmową. Także doświadczone osoby borykają się z tym problemem. Jak zatem dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i dostać wymarzoną pracę w opiece seniora w Niemczech?

Opieka w Niemczech: najważniejsze kwestie związane z rozmową o pracę

Pierwszym krokiem w rekrutacji do pracy w opiece jest wysłanie formularza aplikacyjnego. Podczas rozmowy telefonicznej rekruter zażyczy sobie więc, żebyśmy rozwinęli swoje odpowiedzi i dodali coś od siebie. Będzie chciał też sprawdzić nasz poziom znajomości języka niemieckiego. Możemy zatem oczekiwać typowych pytań zadawanych kandydatowi do pracy. Są to na przykład:

  • powody, dla których zgłaszamy się do pracy,
  • motywacja do podjęcia zatrudnienia w charakterze opiekunki,
  • to, jak widzimy siebie za kilka lat w zawodzie,
  • oczekiwania co do pracy oraz wynagrodzenia.

Później rekruter przechodzi do bardziej szczegółowych kwestii. Istotne tutaj będzie nasze doświadczenie w opiece seniora. Praca ta polega bowiem na towarzyszeniu osobie starszej każdego dnia. Seniorzy często cierpią na choroby przewlekłe, dlatego opiekunka powinna wykazać się ich znajomością. Przydatne okażą się też kursy, chociażby pierwszej pomocy.

rozmowa rekrutacyjna przez telefon

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to specyficzne zajęcie, wymagające pogody ducha i siły psychicznej. Dlatego rekruterzy doceniają zaangażowanie kandydatów w wolontariat, szczególnie ten w domach opieki czy hospicjach. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie w opiece nad kimś z rodziny. Warto wspomnieć o tym podczas rozmowy rekrutacyjnej – to pomoże nam się dobrze zaprezentować.

Wreszcie ostatnią kwestią jest rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku. To podstawa w pracy opiekunki w Niemczech, dlatego dobre agencje nie wysyłają za granicę osób nie potrafiących mówić w tym języku. Przed rozmową o pracę po niemiecku przypomnijmy sobie to, co wiemy: słownictwo, konstrukcje gramatyczne. Skupmy się przede wszystkim na wyrażeniach przydatnych w opiece. Niemcy zwykle wymagają znajomości codziennego słownictwa oraz tego związanego z opieką. Niektóre agencje opieki wysyłają zatrudnionym opiekunkom dodatkowe materiały do nauki. Skorzystajmy z nich, gdyż to ułatwi nam start w pracy za granicą.

Jakie pytania zadać w trakcie rozmowy o pracę?

Podczas rozmowy o pracę będzie czas również na nasze pytania. Warto dobrze się do tego przygotować: rekruter zobaczy, że jesteśmy zaangażowani i gotowi do podjęcia zatrudnienia. Jeszcze przed rozmową warto zaznajomić się ze stroną internetową danej agencji. Tam znajdziemy informacje organizacyjne, zakres obowiązków i przywilejów opiekunki. Pytajmy o wszystkie kwestie, które są dla nas niejasne. Jeśli obawiamy się, że o czymś zapomnimy, możemy spisać sobie pytania na kartce.

Ważnym tematem podczas każdej rozmowy o pracę w Niemczech jest to, ile zarabia opiekunka osoby starszej. Wiele firm opiekuńczych kusi przyszłych pracowników wysokimi kwotami. Dobrze jednak pamiętać, że wysokość wypłaty dla opiekunki zależy od doświadczenia, poziomu znajomości języka niemieckiego i zakresu obowiązków. Dlatego opłaca się szukać pracy na portalu SenioPort, gdyż tutaj sami określamy swoje kwalifikacje i wymagania. Dzięki temu dostajemy jedynie dopasowane do nas oferty pracy. Możemy też oczywiście ubiegać się o wyższe wynagrodzenie. Dobrym sposobem jest chociażby przejście na bardziej zaawansowany poziom językowy, a także korzystanie z sezonowych premii. Dodatkowe pieniądze można dostać za pracę w trakcie wakacji lub świąt albo za polecenie do pracy znajomej osoby.

opieka nad osobą starszą

Zastanówmy się, czego oczekujemy od pracy w opiece w Niemczech

Wiele opiekunek seniorów zadaje sobie pytanie: czy można wybrać sobie podopiecznego? Dla każdej osoby pracującej w opiece w Niemczech ważne jest to, kim będzie senior, którym się zaopiekuje. Mężczyzna czy kobieta? Osoba leżąca czy samodzielna? Energiczna starsza pani czy może spokojny, cichy pan? Pamiętajmy, że wiele agencji daje pracę od zaraz, więc przedstawiona nam oferta zależy od tego, jakie sztele są aktualnie dostępne. Nie znaczy to jednak, że nie możemy wybrać sobie chociażby płci podopiecznego. Warto też zwrócić uwagę na to, czy poradzimy sobie na przykład z leżącym seniorem. Tutaj pomocna okaże się solidna postura i siła fizyczna. A jeśli zależy nam na konkretnym regionie Niemiec, nie wahajmy się poruszyć tego tematu podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter z pewnością weźmie nasze życzenie pod uwagę.