Posiadanie referencji jest istotne podczas poszukiwania pracy – także w zawodzie opiekunki. Ten dokument potwierdza bowiem doświadczenie i zakres umiejętności opiekuńczych, a także ocenia, czy opiekunka osoby starszej w Niemczech dobrze sobie radzi. Nie zawsze jednak o nim pamiętamy, a czasem nie przywiązujemy do niego wagi. Mimo tego zawsze pod koniec zlecenia warto zapytać o możliwość wystawienia referencji. Na ich podstawie kolejni pracodawcy podejmują decyzję o podjęciu współpracy i o wysokości wynagrodzenia.

Opiekunka osoby starszej w Niemczech a referencje

Dobre referencje z poprzedniego miejsca pracy są bardzo cenne, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy zetknęliśmy się np. z jakimś schorzeniem. Potwierdzą, że nabraliśmy doświadczenia w radzeniu sobie z chorym seniorem. W referencjach pojawi się także opis obowiązków, określenie poziomu znajomości języka i ogólna ocena współpracy. Taki dokument dobrze jest mieć przy poszukiwaniu kolejnego zlecenia. Referencje mogą być po prostu listem. Oprócz opisu współpracy powinny się tam znaleźć dane kontaktowe do podopiecznego i jego rodziny, a także do opiekunki. Niezbędne jest określenie czasu trwania kontraktu. A kto powinien podpisać taki dokument? Najlepiej, jeśli zrobi to senior albo ktoś z jego najbliższej rodziny. Poprośmy o wystawienie referencji nieco wcześniej, na przykład 2-3 tygodnie przed wyjazdem. Dzięki temu pracodawca będzie miał czas, żeby spokojnie i bez pośpiechu ocenić naszą pracę.

opieka nad osobą starszą

Pozytywne opinie od poprzednich pracodawców to dobra prognoza dla opiekunki. Dzięki nim będzie mogła starać się o coraz lepsze oferty pracy. Jeżeli bowiem potencjalny pracodawca zauważy, że opiekunka ma duże doświadczenie, chętniej ją zatrudni. Będzie miał do niej większe zaufanie. Tak samo senior – będzie pewniejszy i spokojniejszy, mając obok siebie taką osobę. Na dodatek dzięki referencjom wzrasta nasza konkurencyjność na rynku pracy w opiece. To nie wszystko. Opiekunka osoby starszej w Niemczech, która ma rekomendację pracodawców, może liczyć na wyższe wynagrodzenie. Agencje chętniej nawiążą z nami współpracę, wiedząc, że mamy doświadczenie w opiece, a podopieczni byli z nas zadowoleni.

Jak uzyskać dobre referencje w pracy opiekunki?

Zanim postaramy się o referencje, warto zrobić coś, co pomoże nam podnieść kwalifikacje zawodowe. Najprostszym sposobem jest uczestnictwo w kursach opiekuńczych – oferuje je wiele agencji obecnych na portalu SenioPort. Przed wyjazdem organizują spotkania, podczas których nawet początkująca opiekunka seniora dowie się wielu przydatnych rzeczy. Będą to zarówno teoretyczne zagadnienia dotyczące opieki, jak i praktyczne zadania. Zapoznamy się chociażby ze sprzętami ułatwiającymi opiekę nad osobą starszą. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy swoją karierę jako opiekunka, czy chcemy podnieść kwalifikacje, dobrze zdecydować się na taki kurs. Będziemy mogli wpisać go do CV, a certyfikat udowodni nasze umiejętności.

opiekunka osoby starszej

Jeśli natomiast chcemy zdobyć kierunkowe wykształcenie (zawód: opiekunka osoby starszej), zdecydujmy się na profilowaną szkołę policealną. Działają one zwykle w trybie niestacjonarnym, łatwiej jest więc połączyć szkołę z pracą na etacie. A jeśli pracujemy już jako opiekunka osoby starszej w Niemczech i nie mamy czasu na podjęcie dwuletniej nauki? Wtedy trzeba będzie postawić na inne sposoby, takie jak wspomniane wcześniej krótkie kursy zawodowe.

Dobrze jest także od czasu do czasu poczytać artykuły publikowane na stronach i blogach dla opiekunek. Znajdziemy tam nie tylko porady, jak szukać pracy w Niemczech, ale też wskazówki przydatne w opiece nad seniorem. Artykuły te pozwolą nam się dowiedzieć wielu rzeczy, do których trudno byłoby dotrzeć samodzielnie. Aspekty prawne, społeczne, edukacyjne i psychologiczne pracy opiekunki – to wszystko znajdziemy właśnie na blogach. Można co prawda szukać porad na forach internetowych dla opiekunek, ale tam zwykle jest niewiele rzetelnych informacji.

Dodatkowe umiejętności opiekunki, które też się liczą

Co jeszcze pomoże nam uzyskać dobre referencje w pracy opiekunki? Z pewnością przyda się kurs języka niemieckiego. Podczas trwania zlecenia posługujemy się nim na co dzień: nie tylko w domu seniora, ale także w sklepie czy w aptece. I chociaż mogłoby się wydawać, że podstawowe niemieckie zwroty w zupełności wystarczą, to tak naprawdę wiedzy nigdy dosyć. Agencje opiekunek doskonale o tym wiedzą, dlatego oferują bezpłatne kursy i samouczki. Ucząc się systematycznie, poszerzamy swoje słownictwo i „wskakujemy” na wyższy poziom znajomości języka. Będziemy mogli przedstawić w agencji referencje po niemiecku i spokojnie je przetłumaczyć. A stąd już prosta droga do lepiej płatnych zleceń i do pozytywnej opinii z kolejnego miejsca pracy.