Praca opiekunki w Niemczech, jak każdy inny zawód, wiąże się z konkretnymi obowiązkami i wymaganiami. To jednak nie wszystko – opiekunka ma również zagwarantowane prawa oraz przywileje. Zanim więc zaczniemy pracę w opiece, powinniśmy być świadomi zarówno tego, co musimy zrobić, jak i tego, do czego mamy prawo. Rodziny seniorów wymagają od nas znajomości języka niemieckiego, doświadczenia w opiece czy czynnego prawa jazdy. A czego my możemy od nich wymagać?

Prawo do wynagrodzenia za pracę opiekunki w Niemczech

Zgodnie z definicją pracy nazywamy tak każdy wysiłek, który ma na celu stworzenie czegoś albo realizacji jakiegoś celu, i za który otrzymujemy wynagrodzenie. Cały ten proces reguluje prawo pracy. Warto wspomnieć, że strony na samym początku, jeszcze przed podjęciem pracy, ustalają wysokość wynagrodzenia i sposób jego wypłaty. Suma powinna być adekwatna do naszego doświadczenia, kwalifikacji i umiejętności. W wielu agencjach opiekunek oprócz podstawowej wypłaty możemy liczyć też na rozmaite premie i dodatki. Najważniejsze jednak jest to, żeby wynagrodzenie było płacone w terminie i w takiej wysokości, jaka była ustalona na początku współpracy. Jeśli pracodawca wypłaca tylko część pieniędzy, działa niezgodnie z prawem.

opiekunka seniora

Opiekunka ma prawo do legalnego zatrudnienia

Z wynagrodzeniem nierozerwalnie wiąże się też legalność pracy. Jedynie umowa na piśmie zawarta między nami a pracodawcą gwarantuje nam, że otrzymamy zarobione pieniądze. To ten dokument jest potwierdzeniem wykonywania pracy i w nim zawarte są wszystkie informacje o prawach i obowiązkach opiekunki. Brak spisanej umowy oznacza, że pracujemy nielegalnie i możemy być za to pociągnięci do odpowiedzialności. W Niemczech przewidziane są za to kary pieniężne, a nawet nakaz powrotu do Polski. Jak tego uniknąć? Wystarczy podpisać umowę z renomowaną, sprawdzoną agencją zatrudniającą opiekunki w Niemczech. Znajdziemy takie na SenioPort. Dzięki temu zyskamy pewność, że pracodawca będzie:

  • regularnie odprowadzał składki ZUS w Polsce,
  • opłacał ubezpieczenie zdrowotne, żebyśmy mogli w razie potrzeby skorzystać z opieki lekarskiej – zarówno w Niemczech, jak i w Polsce,
  • na nasz wniosek (jeśli chcemy) opłacał ubezpieczenie chorobowe, które pozwoli nam skorzystać z płatnego L4 w obu krajach. Wtedy wystarczy, że pójdziemy do lekarza, weźmiemy odpowiednik polskiego druku ZUS-ZLA i w terminie 7 dni od daty wystawienia dostarczymy go do agencji.

Opiekunki w Niemczech też powinny mieć chwilę dla siebie

Praca opiekunki w Niemczech często kojarzy się jako zajęcie na całą dobę. Co prawda opieka nad seniorem wymaga dużego zaangażowania i dostępności w niestandardowych godzinach. Nie jest jednak tak, że nie mamy prawa do chwili odpoczynku. Chwila dla siebie: na relaks, sen czy poczytanie książki jest potrzebna, żeby później dobrze wykonywać obowiązki. Jeśli jesteśmy zmęczeni i senni, zmniejsza się nasza efektywność i łatwiej popełniamy błędy. Natomiast wypoczęty opiekun lub opiekunka to także bezpieczny i szczęśliwy senior.

prawa i obowiązki opiekunki

Jak dbać o siebie na szteli? Znajdźmy chociażby kilkadziesiąt minut każdego dnia, które możemy poświęcić dla samej siebie. Wykorzystajmy do tego na przykład popołudniową drzemkę podopiecznego. W tym czasie poczytajmy ciekawą książkę, obejrzyjmy film, porozmawiajmy przez telefon albo komunikator internetowy z rodziną. Dobrym pomysłem jest też wypicie kawy albo herbaty i zjedzenie czegoś, co lubimy. Jeśli senior jest samodzielny, możemy nawet rozważyć wyjście na spacer do parku, do biblioteki czy klubu fitness. To, jak wykorzystamy nasz wolny czas, ostatecznie zależy od nas.

Szacunek i zrozumienie: to też należy się opiekunce

Od pracującej w Niemczech opiekunki pracodawca oczekuje szacunku i zrozumienia, zarówno dla podopiecznego, jak i dla siebie. To działa jednak w dwie strony – my też mamy prawo oczekiwać od nich tego samego. Dopiero na wzajemnym poszanowaniu można zbudować dobrą relację. Jeśli więc wykażemy się zrozumieniem i akceptacją w stosunku do seniora, istnieje duża szansa, że odpłaci się on tym samym. Zapewnijmy go, że jesteśmy obok i służymy mu pomocą w każdej chwili. Jeżeli jednak nie odwzajemni on naszego nastawienia, nie zostawiajmy tego. Poradźmy się koordynatora w agencji, porozmawiajmy spokojnie z rodziną i z samym seniorem.

Warto zatem wiedzieć, że my też mamy prawo oczekiwać czegoś od naszego pracodawcy. Jeśli wykonujemy swoje obowiązki, powinniśmy dostać ustalone wynagrodzenie. Rodzina seniora powinna zapewnić nam właściwe warunki pracy. Mamy również prawo do bezpłatnej opieki medycznej i do późniejszej wypłaty emerytury. Nie bójmy się więc pytać i dowiadywać o naszych prawach już podczas rozmów w agencji opiekunek. Dobra firma zadba o to, by każde z nich było przestrzegane.