Praca opiekunki osób starszych w Niemczech nie jest łatwa. Wiąże się z dużą odpowiedzialnością, wymaga dyspozycyjności i doświadczenia. Opiekujemy się drugim człowiekiem, który często jest przewlekle chory. Biorąc to wszystko pod uwagę, trudno się dziwić, że opiekunki chcą zarabiać więcej. Jednak to, czy otrzymamy podwyżkę, zależy od wielu czynników. Co decyduje o tym, że opieka w Niemczech staje się lepiej płatną pracą?

Ile zarabia opiekunka w Niemczech?

Bez względu na to, jaką umowę nawiązaliśmy, chcemy wiedzieć, ile będziemy zarabiać i od czego zależy wysokość naszej wypłaty. Na podstawie tych informacji wiemy, co robić. Dokształcać się, poszerzać kwalifikacje? Trzymać się jednego pracodawcy czy może zdobywać doświadczenie w kilku firmach? Warto pamiętać, że opieka w Niemczech jest branżą bardzo specyficzną. Praca wygląda tu nieco inaczej, niż codzienne przebywanie w biurze przez 8 godzin. Ostateczna kwota wypłaty nie jest więc regulowana stawką godzinową, zakresem zadań czy stanowiskiem. Wiele zależy od tego, ile niemiecki pracodawca jest w stanie nam zapłacić.

Nie ma tutaj również tak zwanej „siatki płac”, którą z pewnością znają nieco starsze opiekunki. Idzie ona w parze z awansami. Jeżeli zatrudnimy się w szkole na stanowisku nauczyciela, zaczniemy od stażu. Następnie otrzymamy tytuł nauczyciela kontraktowego, później mianowanego i dyplomowanego. Ścieżka kariery pnie się tu w górę zgodnie z etapem edukacji, na którym aktualnie jesteśmy. Identycznie jest w wielu firmach – z tą różnicą, że awans często możliwy jest po upływie określonego czasu. Czy to będzie rok, pięć czy dziesięć lat, zależy od przedsiębiorstwa. Mamy więc jasną sytuację: podwyżkę dostaniemy po danym czasie. Wiemy też, czy dostaniemy najniższą, średnią czy najwyższą stawkę. W opiece w Niemczech jest nieco inaczej. Trudno powiedzieć, jaka będzie nasza wypłata oraz czy i kiedy otrzymamy więcej.

opieka w Niemczech

Opieka w Niemczech: od tego zależy wysokość płac

Pracując w niemieckiej opiece, nie zawsze jesteśmy w stanie dowiedzieć się, jak będą wyglądały nasze zarobki za rok albo dwa. Warto wiedzieć, że ostateczny staż u danego pracodawcy nie zależy tylko od nas. W grę wchodzi tu też stan zdrowia podopiecznego. Jeśli jest on stabilny, a nam uda się na dłużej zatrzymać u jednej rodziny, przez cały czas będziemy zarabiać tyle samo. Oczywiście do tej kwoty nierzadko trzeba doliczyć premie świąteczne i wakacyjne, a czasami też „prywatne” dodatki do wypłaty proponowane przez rodzinę.

Dlaczego tak trudno jest prosić o podwyżkę znajomą rodzinę? Przede wszystkim ze względu na łączącą nas zażyłość. Dobrze znamy też ich sytuację finansową – jeśli nie jest najlepsza, czujemy, że nie wypada nam żądać więcej. O podwyżkę zwykle nie prosimy, kiedy zakres obowiązków się nie zmienia albo gdy mamy dodatkową pomoc przy opiece. Również wspomniany już wcześniej stabilny stan podopiecznego sprawia, że zadowalamy się dotychczasową stawką.

Kiedy zatem można rozważyć prośbę o podwyżkę? Standardowym kryterium jest zwiększenie zakresu obowiązków czy podniesienie swoich kwalifikacji. Opiekunki pracujące w Niemczech proszą o większą wypłatę również wtedy, gdy stan zdrowia seniora się pogarsza albo zostają pozbawione dotychczasowej pomocy przy opiece.

niemiecki dla opiekunek

Co zrobić, żeby opieka w Niemczech była lepiej płatna

My, Polacy pracujący w opiece w Niemczech, często lubimy się porównywać. Rozmawiamy z koleżankami i kolegami po fachu i nierzadko zastanawia nas, dlaczego znajoma zarabia więcej, skoro ma takie same obowiązki i doświadczenie jak my. Jednak na ostateczną kwotę składa się wiele drobnych elementów pracy w opiece. Te najczęściej spotykane wymieniamy poniżej.

Znajomość języka niemieckiego: opieka w Niemczech to specyficzna praca, gdyż polega na nieustannej komunikacji w obcym języku. Im lepiej go znamy, tym bardziej zaawansowane zlecenia możemy brać na siebie – więc i wypłata jest wyższa. Oczywiście nie chodzi tu tylko o rozmowy przy kawie, ale o skuteczne komunikowanie się w nagłych sytuacjach. Opiekunka osób starszych w Niemczech powinna umieć porozmawiać z lekarzem czy wezwać pogotowie. Od tej umiejętności czasami zależy życie i zdrowie podopiecznego.

Czynne prawo jazdy: to kryterium może wydawać się nieco dziwne – przecież opiekunka zajmuje się podopiecznym w jego domu. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy z niego wychodzić. Niekiedy trzeba zrobić zakupy albo zawieźć osobę starszą do lekarza. Prawo jazdy ułatwia poruszanie się po mieście. Z tego powodu wiele rodzin go wymaga.

Kwalifikacje i doświadczenie: praca w opiece to zawód, w którym wymagane jest doświadczenie. Jednak nie zawsze musi się ono wiązać z obowiązkami wykonywanymi za granicą. Liczy się też podjęty wolontariat w szpitalu, hospicjum czy domu opieki. Agencje przychylnie patrzą również na kandydatów, którzy zajmowali się starszymi lub chorymi członkami rodziny. Plusem jest też posiadanie wykształcenia medycznego czy ukończenie kursu dla opiekunek osób starszych. To wszystko przekłada się na możliwość otrzymania wyższego wynagrodzenia.

Jak zatem widać, wysokość wypłaty uzależniona jest od wielu czynników. Dużo też zależy od nas: od tego, czy poszerzamy swoje kompetencje i zdobywamy doświadczenie. Jednak niezależnie od kwalifikacji zawsze można zawalczyć o atrakcyjniejsze wynagrodzenie. Wśród ofert publikowanych na SenioPort z pewnością znajdziemy ogłoszenie, które pozwoli nam osiągnąć ten cel.