Opiekunki, które decydują się na wyjazd do pracy w Niemczech w opiece, często zwracają uwagę na lokalizację. Zdarza się, że poszukują ofert zlokalizowanych jak najbliżej polskiej granicy. Dlaczego właśnie te ogłoszenia cieszą się dużym zainteresowaniem? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w poniższym artykule. Dowiemy się z niego też, jakie korzyści dla opiekunek osób starszych niesie za sobą praca blisko granicy z Polską.

Dlaczego opiekunki seniorów chcą pracować blisko Polski?

Ofert pracy w Niemczech dla opiekunek jest bardzo dużo. To ułatwia kandydatkom znalezienie wymarzonej szteli, z dogodnymi warunkami, dobrym wynagrodzeniem i idealną lokalizacją. Warto bowiem wiedzieć, że dla niektórych opiekunek ważne jest nie tylko to, ile można zarobić, ale także to, gdzie trzeba będzie zamieszkać. Wiele kandydatek uwielbia podróżować i cieszy się z możliwości poznania nowych miast oraz regionów. Niektóre jednak ze względów rodzinnych czy ekonomicznych nie mogą sobie pozwolić na wyjazd do pracy w dalekie rejony. Rozwiązaniem może być tutaj zatrudnienie w miejscowości położonej blisko polskiej granicy. To duża wygoda zwłaszcza dla tych opiekunów i opiekunek, którzy na co dzień mieszkają niedaleko od niej.

Oczywiście każda opiekunka będzie wolała inne miasto w Niemczech – w zależności od tego, w którym rejonie Polski mieszka. Przykładowo mieszkanka Szczecina z chęcią pojedzie do Strasburga. Osoby mieszkające w Poznaniu czy Zielonej Górze wybiorą Berlin, a mieszkańcy Legnicy ucieszą się z możliwości wyjazdu do Drezna. Zwłaszcza stolica Niemiec cieszy się wśród opiekunek dużym zainteresowaniem. To tutaj można szybko znaleźć dobrą pracę, a dojazd z Polski nie trwa długo. Na dodatek Berlin jest nie tylko dużym, ale też bogatym kulturowo miastem. Atrakcyjne miejsca do zwiedzania, lokalne kawiarnie i restauracje, wiekowe zabytki – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

opieka Niemcy

Korzyści dla opiekunki pracującej przy granicy niemieckiej

Wśród zalet pracy przy granicy opiekunki wymieniają możliwość dogadania się po polsku. W sklepach, urzędach czy instytucjach często pracują Polacy, więc z pewnością będzie nam łatwiej. Inną korzyścią płynącą z pracy przy granicy z Niemcami jest bliskość rodzinnego kraju. W krótkim czasie można przyjechać z powrotem do Polski, a podróż jest bardzo komfortowa. Przez granicę niemiecko-polską kursują autobusy, busy i pociągi, dlatego łatwo jest znaleźć dogodne dla siebie połączenie. Często można znaleźć bilety w korzystnych cenach, a przejazd jest sprawny i szybki. A jeśli nie chcemy korzystać z transportu publicznego, zawsze możemy pojechać własnym autem lub poprosić kogoś z rodziny o podwiezienie.

Bliskość granicy nie zawsze oznacza jednak, że będziemy mogli zjeżdżać do Polski tak często, jak byśmy chcieli. Nie wynika to ze złej woli pracodawców, ale z faktu, że opieka nad osobami starszymi jest specyficznym zawodem. Prywatna opiekunka osób starszych mieszka w domu podopiecznego i jest do jego dyspozycji właściwie przez cały czas. Ma oczywiście prawo do wolnej chwili i odpoczynku, ale jej obowiązki trudno zamknąć w sztywnych ramach czasowych. Opiekunce często trudno wygospodarować kilka lub kilkanaście godzin tylko dla siebie, gdyż opieka nad seniorem wymaga czasu i nakładu sił. Zawsze można też porozmawiać z rodziną podopiecznego. Jeśli zajdzie konieczność nagłego wyjazdu opiekunki, to oni mogą zająć się osobą starszą. Dotyczy to jednak pojedynczych sytuacji i zdarzeń losowych, a nie regularnych wyjazdów do rodzinnego kraju.

opiekunka osoby starszej

Tutaj opiekunka osób starszych powinna szukać pracy

Jeśli chcemy pracować w opiece w Niemczech, ale koniecznie niedaleko granicy – z pewnością znajdziemy dobre oferty. Trzeba tylko wiedzieć, jak ich szukać. Niektóre opiekunki decydują się na samodzielne poszukiwania i wertują ogłoszenia zamieszczane na niemieckich portalach. Prywatne oferty kryją w sobie jednak pewne niebezpieczeństwo. Tak samo, jak w innych branżach, i tutaj może zdarzyć się nieuczciwy pracodawca. Dlatego, żeby zaoszczędzić czas (i nerwy), dobrze jest zdać się w tej sprawie na profesjonalistów. Wykwalifikowane agencje weryfikują wszystkich pracodawców, którzy się do nich zgłaszają, a dodatkowo służą wsparciem na każdym etapie trwania zlecenia.

A co powinno budzić nasze wątpliwości, jeśli szukamy samodzielnie? Przede wszystkim nierealnie wręcz wysoka kwota wynagrodzenia i niewielki zakres obowiązków. Warto zachować czujność, a jeszcze lepiej szukać pracy z pomocą doświadczonych pośredników.

Ile zarabia opiekunka przy granicy niemiecko-polskiej?

Praca w opiece w Niemczech się opłaca. Społeczeństwo naszych zachodnich sąsiadów się starzeje, a rodziny seniorów często decydują się na zatrudnienie wykwalifikowanej opiekunki. To sprawia, że zawód ten jest w Niemczech bardzo popularny, a Polki-opiekunki – doceniane za swoją pracowitość, zaangażowanie i przyjazne nastawienie. To wszystko znajduje swoje odzwierciedlenie w atrakcyjnych ofertach pracy i wysokich stawkach. Ile zatem można zarobić przy niemieckiej granicy? To zależy od regionu i wielkości danego miasta, ale zwykle zarobki mieszczą się w przedziale 1200-1800 euro miesięcznie. Jeżeli szukamy pracy z pomocą portalu SenioPort, możemy liczyć na wysokie wynagrodzenie. Tutaj minimalna stawka to 1500 euro netto na miesiąc. Na dodatek sprawdzamy każdą agencję pod kątem uczciwości działań.