Niejedna opiekunka osób starszych wyjeżdżająca do Niemiec zastanawia się, jaką wybrać formę zatrudnienia. Dużym zainteresowaniem cieszą się zarówno profesjonalne agencje, jak i oferty pochodzące od osób prywatnych. Dziś dowiemy się, czy warto korzystać z pomocy profesjonalnej firmy, a także czy samodzielne poszukiwanie pracy w opiece się opłaca. Przekonamy się też, jakie są wady i zalety pracy bez pośredników. Zapraszamy do lektury!

Opiekunka osób starszych w Niemczech: czym się zajmuje

Nowa praca, do tego za granicą, zawsze jest dużym wyzwaniem. A jeśli do tego polega na opiece nad drugim człowiekiem, odpowiedzialność wzrasta jeszcze bardziej. Nic więc dziwnego, że zależy nam na bezpieczeństwie zatrudnienia i na tym, żeby pracować w dobrych warunkach. Warto wiedzieć, że praca w opiece w Niemczech wiąże się z rozstaniem z bliskimi na kilka tygodni lub miesięcy. Na dodatek często w rozmowie z podopiecznym czy jego rodziną przeszkadza nam bariera językowa. Dlatego zanim odpowiemy na ogłoszenie zatytułowane: „Szukam zmienniczki do opieki, Niemcy – prywatnie” zastanówmy się, czy gra jest warta świeczki.

Nawet jeśli wynagrodzenie wydaje nam się atrakcyjne, warto wiedzieć o innych, mniej zachęcających aspektach takiego zatrudnienia. Gdy szukamy prywatnych ogłoszeń i odpowiadamy na nie, możemy napotkać sporo trudności i narazić się na nieporozumienia. Najbardziej istotny jest jednak fakt, że pracując prywatnie w opiece, nie mamy zapewnionego bezpieczeństwa zatrudnienia. Będziemy musieli poświęcić sporo czasu, żeby wśród licznych ogłoszeń o pracę „na czarno” znaleźć legalną ofertę. To tylko jeden minus szukania pracy bez pośrednictwa agencji. Warto poznać wszystkie, zanim zdecydujemy się zatrudnić jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

opiekunka osób starszych Niemcy

Minusy szukania pracy w opiece prywatnie

Dlaczego warto współpracować z agencją opiekunek? Przede wszystkim dlatego, że dostarczy nam to wiele korzyści. Doświadczeni koordynatorzy zaoferują nam wsparcie na każdym etapie zlecenia, zorganizują transport, dopilnują kwestii formalnych. Mamy też pewność, że wynagrodzenie zostanie nam wypłacone w terminie i – co ważne – w ustalonej w umowie kwocie. A najważniejsze jest to, że praca w opiece znaleziona we współpracy z agencją jest legalna. Dlatego z tej opcji korzystają zarówno początkujące opiekunki osób starszych, jak i te, które już długo pracują w Niemczech.

Nie zawsze praca bez pośredników jest nielegalna. Aby była zgodna z prawem, pracodawca (czyli rodzina podopiecznego) musiałby zatrudnić nas na umowie zgodnej z niemieckim prawem. Niestety, w rzeczywistości rzadko się to zdarza. Wiele rodzin nie zamierza zajmować się dokumentami i zatrudnia opiekunkę bez umowy. Dobrze więc wiedzieć, że jeśli rezygnujemy z obecności pośrednika, wiele ryzykujemy. Bez umowy nie mamy pewności, czy dostaniemy wynagrodzenie, a także jakie będą rzeczywiste warunki pracy.

Jakie jeszcze są minusy szukania pracy w opiece w Niemczech prywatnie, z ogłoszenia?

  • Konieczność wydawania dodatkowych pieniędzy. Pracując bez pośrednictwa agencji, nie mamy odprowadzanych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Bez nich nie tylko nie możemy skorzystać z opieki medycznej za granicą, ale narażamy się też na kary finansowe za brak ubezpieczenia. Można wykupić prywatne ubezpieczenie, ale to wiąże się nierzadko ze sporymi kosztami – najczęściej od 90 do 150 euro miesięcznie. Do kosztów trzeba też doliczyć opłatę za przejazd na miejsce zlecenia i z powrotem.
  • Niesprawdzone i nielegalne oferty. Zdarza się, że wymarzone na pierwszy rzut oka ogłoszenie o pracę w rzeczywistości jest dalekie od ideału. Nie damy rady zweryfikować, czy warunki zatrudnienia są takie, jak obiecuje pracodawca. W efekcie po przyjeździe na miejsce często okazuje się, że zamiast mobilnego seniora mamy leżącą, ciężko chorą staruszkę, a do dyspozycji maleńki pokoik przy kuchni. Dodatkowo ryzykujemy, że nie zobaczymy w ogóle umowy i będziemy zmuszeni pracować na czarno. Warto więc dobrze przyjrzeć się ofercie – zdarza się, że pod płaszczykiem idealnych warunków kryje się właśnie konieczność pracy bez umowy.
  • Brak wsparcia w załatwianiu formalności. Jeśli zdecydujemy się na podjęcie zatrudnienia bez pośredników, wszystkie sprawy organizacyjne spadają na nas. Trzeba dopilnować podpisania umowy, kwestii prawnych związanych z pracą za granicą, odprowadzania podatków i składek. To wiąże się z czytaniem i interpretacją dokumentów w języku niemieckim.  Dodatkowo brak umowy wiąże się z tym, że rodzina może zwlekać z wypłaceniem nam pieniędzy albo w ogóle tego nie zrobić. W takim przypadku będziemy musieli dochodzić swoich praw zupełnie sami.

opieka nad osobą starszą

Co zatem może zrobić opiekunka osób starszych?

Tak wymagająca praca, jak opieka z zamieszkaniem u podopiecznego, nie może być podejmowana pochopnie. Nawet jeśli prywatne ogłoszenie kusi nas wysokim wynagrodzeniem, to warto dobrze się zastanowić, zanim sięgniemy po telefon. Praca w opiece prywatnie niesie za sobą szereg zagrożeń. Brak legalnej umowy, problemy z uzyskaniem wynagrodzenia, dodatkowe wydatki, niemożność skorzystania z bezpłatnej opieki medycznej – to tylko niektóre z nich.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z pomocy agencji albo firmy opiekuńczej. Jej pracownicy zajmą się formalnościami i wyszukają nam sprawdzoną ofertę pracy. Na dodatek tak przedstawią ogłoszenie, by powiedzieć nam jak najwięcej o warunkach zatrudnienia, zakresie obowiązków i oczekiwaniach względem opiekunki osób starszych. I najważniejsze: jeśli podejmujemy zatrudnienie u uczciwego pracodawcy, możemy spać spokojnie. Wynagrodzenie wpłynie na nasze konto o czasie.