Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Zmieniające się ciągle obostrzenia sprawiły, że wiele branż zwolniło tempo. Ta zasada nie obejmuje jednak branży opieki nad osobami starszymi. Seniorzy potrzebują wsparcia niezależnie od sytuacji, jaka panuje na świecie. Praca w opiece wciąż jest popularna, a opiekunki seniorów decydują się na wyjazd mimo pandemii. Jak sprawić, by pobyt na zleceniu minął bezpiecznie i spokojnie? O tym powiemy w dzisiejszym artykule.

Wyjazd do pracy w opiece: praktyczne porady

Niezwykle ważne są aktualne wytyczne – zwłaszcza te dotyczące wjazdu do Niemiec i ewentualnej kwarantanny. Co prawda osoby pracujące w opiece są z niej zwolnione, ale warto na bieżąco sprawdzać zmiany w obostrzeniach. Opiekunka osoby starszej może być zobowiązana do posiadania aktualnego (nie starszego niż 48 godzin) testu na obecność koronawirusa. Każda osoba wyjeżdżająca do pracy w opiece w Niemczech powinna mieć ze sobą dokument tożsamości. Musi także przestrzegać panujących na miejscu zasad.

praca w Niemczech

Już podczas podróży na miejsce zlecenia możemy zadbać o nasze bezpieczeństwo. Jeśli jedziemy busem, załóżmy maseczkę i w miarę możliwości zajmijmy miejsce oddalone od innych pasażerów. Zawsze miejmy też ze sobą żel lub płyn do dezynfekcji rąk, gdyż w podróży zwykle nie mamy dostępu do bieżącej wody. Dzięki temu poczujemy się bezpieczniej i pewniej. Firmy zatrudniające opiekunki zmniejszają też liczbę pasażerów w busach – nawet o połowę.

Jak dbać o bezpieczeństwo podczas pobytu w Niemczech?

Zarówno agencje opiekunek, jak i same rodziny, coraz większą uwagę zwracają na higienę. W domach podopiecznych coraz częściej spotyka się maseczki i środki do dezynfekcji. Wiele opiekunek ma taki pakiet do wyłącznej dyspozycji. Mimo tego dobrze wiedzieć, jak sami możemy zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.

praca w opiece

Warto stosować się do obowiązujących zaleceń epidemiologicznych, a jeszcze lepiej wyrobić sobie kilka nawyków, takich jak:

  • Mycie rąk jak najczęściej: niemal w każdym miejscu publicznym, gdzie mamy dostęp do umywalki, znajduje się instrukcja mycia rąk. Warto się z nią zapoznać. Prawidłowe mycie rąk powinno trwać przynajmniej 30 sekund. Potem dobrze jest dodatkowo zdezynfekować dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
  • Spakowanie do walizki środków higienicznych: maseczek, rękawiczek jednorazowych i chusteczek nasączonych płynem z alkoholem. Miejmy też ze sobą swoją książeczkę zdrowia i leki przeciwgorączkowe.
  • Trzymanie dłoni z dala od nosa, oczu i ust: nasze ręce dotykają wielu zanieczyszczonych powierzchni. Dlatego lepiej nie zbliżać ich do twarzy – na dłoniach mogą znajdować się wirusy i bakterie.
  • Dezynfekcja często dotykanych powierzchni: przydadzą się do tego wcześniej wspomniane chusteczki nasączane alkoholem. Można też użyć zwykłych chusteczek i płynu do dezynfekcji.
  • Regularne dezynfekowanie telefonu: telefon komórkowy to jeden z najbardziej zanieczyszczonych przedmiotów w naszym otoczeniu. Używamy go wiele razy dziennie, odkładamy w różne miejsca, po czym przykładamy do twarzy w trakcie rozmowy. Powierzchnia telefonu to raj dla zarazków.
  • Trzymanie dystansu: w miejscach publicznych starajmy się zachowywać od innych ludzi odległość minimum 1,5 metra.
  • Zakrywanie nosa i ust podczas kaszlu i kichania: gdy kaszlemy lub kichamy, osłaniajmy twarz łokciem albo chusteczką – nigdy ręką. Zużytą chusteczkę od razu wyrzućmy do kosza i dokładnie umyjmy ręce.

praca opiekunki w Niemczech

Legalna praca w opiece w Niemczech to gwarancja bezpieczeństwa

Jak upewnić się, że nawet podczas pandemii będziemy mieć pracę? Wystarczy poszukać legalnego zatrudnienia. Ułatwi nam to portal SenioPort – w jednym miejscu znajdziemy ogłoszenia dla opiekunek od zweryfikowanych agencji. To dużo lepsza opcja, niż praca na czarno, zwłaszcza w tak niepewnych czasach. Współpracując z firmą, mamy legalną umowę, ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Każda opiekunka otrzymuje też kartę EKUZ i druk A1. Dzięki temu w razie potrzeby spokojnie możemy skorzystać z wizyty u lekarza.

Praca w opiece w Niemczech zwykle wiąże się z zamieszkaniem w domu podopiecznego. Oznacza to, że opiekunka osoby starszej nie będzie musiała stykać się z wieloma ludźmi. Kontakty na zleceniu ograniczają się zazwyczaj do podopiecznego i jego rodziny. Opieka nad seniorem jest więc bezpiecznym zawodem, idealnym na czas pandemii. Sam wyjazd również nie stwarza zagrożenia. Wykwalifikowane firmy dbają o bezpieczeństwo opiekunek na każdym etapie trwania zlecenia.