Praca w opiece w Niemczech może być stała lub podejmowana sezonowo. Wszystko zależy od naszych planów i oczekiwań, a także od tego, jak wyobrażamy sobie rozwój naszej kariery. Istotne jest też to, na jakim etapie życia znajdujemy się w danej chwili. Pracę w opiece seniora można podjąć w każdej chwili. Dlatego wśród opiekunów znajdują się zarówno studenci, jak i osoby będące na emeryturze. Niektórzy z nich decydują się na pracę sezonową, inni wolą, by była ona stałym źródłem dochodów. Która opcja jest lepsza?

Sezonowa praca w opiece w Niemczech

Nie bez powodu pracę sezonową nazywa się wakacyjnym zajęciem. Najczęściej bowiem podejmują się go uczniowie i studenci podczas letnich miesięcy. Czas wolny od nauki, chęć zarobienia własnych pieniędzy, usamodzielnienie się – to wszystko sprawia, że młodzi ludzie interesują się pracą dla opiekunek w Niemczech. Za granicą mogą liczyć nie tylko na lepsze wynagrodzenie, ale też na spełnienie marzeń o podróżach. Dwudziestokilkulatkowie z chęcią poznają nowe miejsca i kultury, zdobywając w ten sposób doświadczenie i szlifując swoje umiejętności językowe. Nie pracują długo: zazwyczaj po dwóch-trzech miesiącach wracają do domu. Najczęściej odpowiadają na ogłoszenia o pracę na zastępstwo. Z takiej okazji korzystają też stałe opiekunki, które zyskują szansę odpoczynku i spędzenia czasu z własną rodziną.

opiekunka osoby starszej

Krótkotrwałą, sezonową pracę opiekunki podejmują także w okresie świątecznym. Przyjeżdżają w charakterze zmienników, a ci opiekunowie, którzy są w Niemczech na stałe, wracają na święta do kraju. Osoba starsza nie może bowiem zostać sama, a jej rodzina nie zawsze ma możliwość, by się nią zaopiekować. Miejsce stałego opiekuna zajmuje więc tak zwany „skoczek”, który pracuje sezonowo, żeby podreperować domowy budżet. Po zakończeniu krótkiego zlecenia wraca do domu albo przenosi się na inną sztelę. Zdarza się, że jednorazowa przygoda z pracą w opiece przeradza się w stałe zatrudnienie. Wszystko zależy od preferencji opiekuna i od tego, czy polubi tego typu pracę.

W opiece można również pracować na stałe

Niektóre osoby od razu podejmują decyzję, że zostają w Niemczech na dłużej albo nawet na stałe. Zjeżdżają do Polski na krótki czas, po czym znowu wracają do swojego podopiecznego. Praca w opiece w Niemczech jest dla nich głównym, a czasami jedynym źródłem zarobku. Inni pracują w biurach, sklepach czy tworzą rękodzieło – oni opiekują się osobami starszymi. Zwykle są to ludzie w sile wieku, którzy zakończyli już edukację i zapragnęli wyjechać do pracy za granicę. Zachęciły ich do tego wysokie zarobki oraz lepsze warunki pracy.

Opiekunki doskonale wiedzą, z czym wiąże się stała, wielomiesięczna opieka nad osobami starszymi. Oferty pracy często nie wspominają bowiem o tym, że taka praca to źródło satysfakcji i radości z niesienia pomocy innym. Osoby decydujące się na taką formę zatrudnienia mają poczucie misji. Często kieruje nimi też chęć podniesienia kwalifikacji, a także umiejętności językowych. Zdarza się też, że praca w opiece seniora to jedyna możliwość, żeby zapewnić rodzinie spokojne, godne życie. A ile zarabia opiekunka osoby starszej? Wynagrodzenie jest uzależnione od zdobytego już doświadczenia oraz kwalifikacji. Na największe sumy mogą liczyć osoby, które długo pracują w branży, a także te z wykształceniem medycznym i pielęgniarskim.

opieka nad seniorem

Praca w opiece w Niemczech: tylko legalna i stabilna

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na stałe pracować jako opiekunka, czy będziemy to robić sezonowo – postawmy na legalne zatrudnienie. Tylko wówczas mamy pewność, że zostanie nam wypłacona pensja. Pracując na legalnej umowie, możemy też korzystać z bezpłatnej pomocy zdrowotnej za granicą. Dodatkowo odprowadzane są składki społeczne i zdrowotne. Dobrym pomysłem jest więc szukanie ofert pracy pochodzących z renomowanych agencji. Znajdziemy je chociażby na portalu SenioPort. Wiele osób, które zdecydowały się na pracę „po znajomości”, bezpośrednio od rodziny podopiecznego, nie dostaje umowy. Współpraca z firmą opiekuńczą daje nam komfort: podpisujemy umowę, w której widnieją wszystkie warunki zatrudnienia. W innym przypadku pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia należności, nie mamy więc gwarancji, że dostaniemy pieniądze.

Wbrew pozorom kwestia legalności pracy jest istotna również w zatrudnieniu sezonowym. Wyjazd za granicę często jest poświęceniem – opiekunowie rezygnują z wolnego czasu i odpoczynku. Zamiast tego pracują, żeby odłożyć na wymarzone studia lub egzotyczne wczasy. Jeżeli więc nie otrzymają zarobionych pieniędzy, nie uda im się zrealizować tych marzeń. Wakacje zawsze można odłożyć w czasie, ale kontynuacja nauki dla wielu osób jest sprawą priorytetową. Dlatego dobrze jest podjąć pracę za pośrednictwem agencji opiekunek. Legalne zatrudnienie to nie tylko gwarancja terminowej wypłaty. To także spokój, bezpieczeństwo i pewność, że mamy wsparcie na każdym etapie zlecenia.