Pracując w Niemczech jako opiekun lub opiekunka osoby starszej, mamy prawo do emerytury. Jest to bowiem nasza stała praca i w jej ramach odprowadzane są składki emerytalne. Czy jednak możemy ubiegać się o niemiecką emeryturę, czy tylko o polską? I czy emerytura za 5 lat pracy w Niemczech to prawda? Zapraszamy do lektury naszego najnowszego artykułu.

Emerytura za pracę w opiece: jak się ją nalicza

Wszystkie składki, które odprowadza pracownik lub agencja w jego imieniu, trafiają do jednej z Kas Chorych w Niemczech. Nie musimy się jednak martwić o formalności, gdyż wszystko załatwia za nas firma opiekuńcza, z którą współpracujemy. To właśnie jest przewaga legalnego zatrudnienia nad pracą na czarno: osoby pracujące w Niemczech nielegalnie nie mogą liczyć na takie wsparcie. Na dodatek wiele agencji oferuje możliwość zatrudnienia na warunkach niemieckich. Idzie za tym sporo udogodnień takich, jak prawo do emerytury po 5 latach (wypłacanej po osiągnięciu wieku emerytalnego). W jaki sposób jednak zostanie naliczone nasze świadczenie?

Wiele osób, które teraz pracują w niemieckiej opiece, już wcześniej było zatrudnionych w Polsce, a także w Niemczech, tylko w innych branżach. Nie wiedzą więc do końca, jak będzie naliczana ich emerytura, na ile pieniędzy i w jakiej walucie mogą liczyć. Niestety, nie da się wyliczyć dokładnych sum emerytur. Można jedynie posiłkować się danymi, które mamy. Wysokość emerytury zależy od wielu czynników, głównie od wysokości dochodów i sumy składek emerytalnych. Inne kryteria to:

  • rok urodzenia,
  • lata, w których pracowaliśmy za granicą,
  • czas, który przepracowaliśmy – zarówno za granicą, jak i w kraju,
  • nasze przyszłe miejsce zamieszkania (Polska, Niemcy, a może inny kraj?).

Dlatego dobrym pomysłem jest zebranie wszystkich dokumentów, jakie posiadamy i kontakt z polskim ZUS albo niemieckim DRV (Deutsche Rentenversicherung). Konsultanci odpowiedzą na wszystkie nasze pytania.

wiek emerytalny

Ile dostanę emerytury za 5 lat pracy w Niemczech?

W zależności od tego, w jakim kraju pracujemy, będziemy mieli do spełnienia inne warunki do otrzymania świadczeń emerytalnych. Każdy ubezpieczyciel weryfikuje prawa do wypłaty według swoich kryteriów. Dlatego jeśli pracowaliśmy w różnych krajach, z każdego z nich otrzymamy emeryturę – możliwe tylko, że w różnych terminach.

Jeśli podjęliśmy pracę w opiece na warunkach niemieckich i składki mamy odprowadzane w Niemczech, to zyskujemy prawo do niemieckiej emerytury. Na dodatek, jeżeli pracowaliśmy tam więcej niż 5 lat i odprowadzaliśmy składki emerytalne, po osiągnięciu wieku emerytalnego mamy prawo do otrzymywania świadczenia. Oczywiście trzeba będzie potwierdzić, że płaciliśmy obowiązkowe składki ubezpieczeniowe (rentowo-emerytalne). Pamiętajmy, że konieczne jest zgromadzenie wszystkich dokumentów, zwłaszcza jeśli pracowaliśmy też w innych krajach Unii Europejskiej. Tylko wtedy jest możliwe otrzymanie niemieckiej emerytury.

opiekunka osoby starszej

Opiekun lub opiekunka osoby starszej, którzy chcą ubiegać się o emeryturę w Niemczech, powinni dobrze przygotować się do rozmowy z ubezpieczycielem. Warto w tym celu zabrać ze sobą, ułożone chronologicznie, dokumenty potwierdzające zatrudnienie. Oprócz tego zastanówmy się, w jakim kraju chcemy mieszkać w chwili przejścia na emeryturę i podczas niej. Może się okazać, że nie zostanie nam przedstawiona konkretna liczba, a jedynie orientacyjna wysokość emerytury. Im jednak lepiej przygotujemy się do spotkania lub korespondencji z ubezpieczycielem, tym dostaniemy dokładniejsze informacje. Jeżeli dopiero zastanawiamy się, czy praca w Niemczech się nam opłaci, możemy otrzymać bardzo ogólnikową odpowiedź.

Legalne zatrudnienie zapewnia opiekunce emeryturę

Wiele opiekunek decyduje się na zatrudnienie na warunkach opisanych w niemieckim prawie pracy. Jest to korzystne rozwiązanie, ale nie każdej osobie będzie pasowało. Dlatego, szukając pracy w niemieckiej opiece, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, żeby była ona legalna. Na portalu SenioPort znajdziemy oferty pracy od agencji, które proponują tylko takie zatrudnienie. Współpraca z dobrą firmą opiekuńczą to gwarancja bezpieczeństwa i pewność, że otrzymamy wynagrodzenie, a składki będą regularnie odprowadzane.