Wiele opiekunek seniorów nie ma pewności, czy ich umiejętności językowe wystarczą w pracy w Niemczech. Obawiają się, że nie zrozumieją podopiecznego i jego rodziny albo nie będą mogły zrobić zakupów. Z tego powodu niejedna opiekunka osoby starszej szuka zatrudnienia w polskich rodzinach mieszkających za zachodnią granicą. I choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać sensownym wyjściem, nie do końca tak jest. Dlaczego? Oto kilka głównych powodów.

Dylematy opiekunki osoby starszej: niemiecka czy polska rodzina?

Kiedy wyjeżdżamy do pracy w Niemczech po raz pierwszy, zwykle towarzyszy nam stres. A jeśli na dodatek mamy poczucie, że nie umiemy dobrze mówić po niemiecku, dużo trudniej nam poczuć się pewnie. Dlatego mamy chęć opublikować ogłoszenie o tytule: „Szukam pracy jako opiekunka w polskiej rodzinie”. Mogłoby się wydawać, że to bezpieczniejsze i pewniejsze rozwiązanie dla opiekunki, która nie potrafi mówić po niemiecku. Mamy wrażenie, że to da nam komfort psychiczny. Szukanie pracy w polskiej rodzinie nie jest jednak dobrym rozwiązaniem; ma pewne poważne wady. Warto je poznać, zanim zaczniemy przeglądać dostępne oferty zatrudnienia.

opiekunka osoby starszej

Ofert pracy w polskich rodzinach jest mniej i nie są tak atrakcyjne, jak niemieckie

W agencjach opiekuńczych i na portalach takich jak SenioPort znajdziemy bardzo dużo ofert pracy w opiece w Niemczech. Dotyczą one jednak głównie niemieckich rodzin – Polaków szukających w ten sposób opiekunki jest mało. Nasi rodacy korzystają w tym zakresie z usług znajomych mieszkających w Polsce. Po prostu wypytują, czy ktoś nie chciałby zająć się ich rodzicem lub dziadkiem. Robią tak z prostego powodu – chcą oszczędzić pieniądze. Nie każdego bowiem stać na współpracę z renomowaną agencją opiekunek. Często, niestety, takie zatrudnienie wiąże się więc z pracą na czarno. Dodatkowo nie mamy zapewnionych ubezpieczeń i składek, czyli kosztów, które w innym przypadku pokryłaby agencja.

Jeśli zdecydujemy się na pracę jako opiekunka osoby starszej w polskiej rodzinie, powinniśmy liczyć się z tym, że utrudni nam ona rozwój zawodowy. Idealnie, jeśli praca pozwala nam podnosić kwalifikacje. Wtedy możemy sobie pozwolić na coraz to lepsze warunki zatrudnienia. Pracując z podopiecznym mówiącym po polsku, nie mamy szans na ćwiczenie języka obcego, który jest wymagany w większości ofert pracy. Oczywiście na samym początku praca w niemieckiej rodzinie będzie trudna. Jeżeli jednak chcemy doskonalić się w tym zawodzie, to warto pamiętać, że znajomość języka niemieckiego w pewnej chwili okaże się konieczna. W przeciwnym razie nie będziemy mogli korzystać z lepiej płatnych ofert. Dobrze jest więc już na początku przełamać barierę językową, a pobyt w niemieckiej rodzinie sprawdzi się w tym celu idealnie.

opieka nad osobą starszą

Bez znajomości języka trudno dogadać się z rodziną podopiecznego i obcymi

Często zdarza się, że do polskojęzycznego seniora przychodzi rodzina, która mówi tylko po niemiecku. O ile więc opiekunka osoby starszej nie będzie miała problemu, żeby rozmawiać z podopiecznym, o tyle komunikowanie się z jego rodziną może okazać się kłopotliwe. Pamiętajmy też o tym, że co jakiś czas prawdopodobnie będziemy musieli wyjść z domu. Czy to na zakupach, na poczcie, u lekarza czy w urzędzie – wszędzie trzeba porozumiewać się po niemiecku. Znajomość języka obcego ułatwi nam codzienne funkcjonowanie.

Inną kwestią jest demencja starcza, na którą choruje wielu seniorów. Rodzina może być przekonana, że osoba starsza spokojnie będzie mogła rozmawiać po polsku z opiekunką. Na miejscu jednak okazuje się, że zaawansowany stopień choroby to uniemożliwia. Podopieczny po prostu zapomina słów w języku polskim. W takim przypadku znajomość niemieckiego okaże się niezbędna, żeby móc rozmawiać zarówno z seniorem, jak i z jego rodziną.

Opiekunka osoby starszej w Niemczech powinna znać język

Jeżeli więc natkniemy się na ofertę z adnotacją: „szukam opiekunki do starszej osoby mówiącej po polsku”, warto być ostrożnym. W internecie można znaleźć wiele ogłoszeń o pracę w opiece bez języka, ale jak już wiemy, kryje się za nimi sporo pułapek. Lepiej więc jeszcze przed wyjazdem zadbać o doszlifowanie swoich umiejętności językowych. Możemy uczyć się samodzielnie, poprosić o pomoc dzieci lub wnuki albo skorzystać z bezpłatnych kursów. Niektóre agencje zamieszczające ogłoszenia na SenioPort oferują darmowe lekcje niemieckiego dla opiekunek. Już komunikatywna znajomość języka sprawi, że otworzy się przed nami dużo więcej możliwości zawodowych.

Praca w opiece nad osobą starszą znającą język polski to marzenie wielu opiekunek. Jednak nie gwarantuje ona, że w przyszłości znajdziemy lepsze zatrudnienie. Jeśli więc chcemy zadbać o swój rozwój w branży opiekuńczej, dobrze jest nauczyć się chociaż podstaw niemieckiego. W ten sposób zwiększamy swoje szanse na wyższe zarobki. Nawet, jeśli nie mówimy perfekcyjnie po niemiecku, nie musimy się obawiać. Na SenioPort znajdziemy oferty pracy dla opiekunek w różnym stopniu znających język obcy. Dzięki temu spokojnie znajdziemy ogłoszenie odpowiadające naszym kwalifikacjom.