Sytuacja związana z epidemią w Polsce i Europie z dnia na dzień coraz bardziej się pogarsza. Łagodne podejście do obostrzeń i niestosowanie się do reżimu sanitarnego doprowadziło do lawinowego wzrostu zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa. Może to oznaczać spore problemy dla opiekunek pracujących w opiece w Niemczech.

Rządy zarówno Polski, jak i Niemiec wprowadzają kolejne obostrzeń związanych z gospodarką i naszym codziennym życiem. Zaledwie kilka dni temu Polska została uznana za czerwoną strefę, co znacznie utrudniło wjazdy do pracy za granicę.

Jedziesz na zlecenie do opieki nad osobą starszą – jakie dokumenty trzeba przygotować?

Od 24.11.2020 od godziny 12:00 wjazd na teren Niemiec jest możliwy tylko z negatywnym testem na Covid-19 lub obowiązkowa jest 14-dniowa kwarantanna. Wjeżdżając należy mieć przy sobie wypełnioną w dwóch kopiach Aussteigekarte.

W większości landów jedynym testem na koronawirusa, jaki zwalnia z kwarantanny, jest tzw. test molekularny PCR, zrobiony najwcześniej na 48 godzin przed przekroczeniem granicy z Niemcami. Ważne jest również posiadanie zaświadczenia lekarskiego w języku angielskim lub niemieckim, potwierdzające negatywny wynik testu.

Już 15 listopada 2020 w Polsce może zostać ogłoszony całkowity lockdown. Taki scenariusz zakłada tzw. narodową kwarantannę, w praktyce może to oznaczać zakaz przemieszczania się bez wskazania konkretnej przyczyny. Opiekunki i opiekunowie wyjeżdżający prywatnie do opieki mogą mieć w znacznym stopniu utrudniony dojazd z oraz na zlecenie, a w skrajnych przypadkach będzie to niemożliwe.

niemiecka policja

Dowiedz się jak zalegalizować swój pobyt – wyślij zapytanie teraz!

Pracując na „czarno” przekraczasz granicę jako turysta

Podczas pierwszej fali epidemii 10 kwietnia 2020, władze niemieckie podjęły decyzje o zamknięciu granicy dla ruchu turystycznego. Osoby, które nie posiadały dokumentu potwierdzające zatrudnienie były zawracane z granicy.

W obecnej chwili taki scenariusz może się powtórzyć, a obostrzenia wejdą w życie praktycznie z dnia na dzień. Warto być zatem na bieżąco z komunikatami rządowymi zarówno po stronie polskiej jak również niemieckiej. Planując podróż, powinniśmy brać pod uwagę ograniczenia w transporcie i malejącą liczbę połączeń autobusowych i busowych.

Należy również pamiętać, że Niemcy to państwo federalne i każdy land może wprowadzać własne dodatkowe rozporządzenia. Przykładowo w Hesji karą za wjazd w momencie podlegania obowiązkowi kwarantanny (np.: przy braku negatywnego testu), grozi 25000 EUR kary lub nawet pozbawienie wolności do dwóch lat. Na surowe kary szczególnie powinny uważać pracujące nielegalnie opiekunki, ponieważ nie przestrzegając zasad, narażają bezpośrednio podopiecznych na ryzyko utraty zdrowia i życia.

Co, jeżeli trafisz na kwarantannę pracując prywatnie?

Kwarantanna zarówno w Polsce, jak i Niemczech wygląda podobnie. Czas trwania izolacji to 14 dni i wiąże się z całkowitym zakazem opuszczania miejsca zamieszkania. Osoba na kwarantannie jest regularnie kontrolowana przez służby mundurowe oraz jest zobowiązana do podania swoich danych i miejsca zamieszkania. Pracując prywatnie, narażamy się tym samym na poważne konsekwencje w przypadku wykrycia nielegalnej pracy. Może to skutkować w przyszłości nałożeniem wysokiej kary na rodzinę i opiekunkę.

W czasie trwania epidemii osoba pracująca nielegalnie naraża się dodatkowo na konsekwencje związane z łamaniem zasad wynikających z mocy rozporządzeń. Przekraczając granicę pod fałszywym pozorem lub brak wykonanych testów może wiązać się z nałożeniem gigantycznych kar finansowych.

Warto się zastanowić czy korzyści z pracy „na czarno” przewyższają konsekwencje w czasie epidemii.

zdjęcie szpitala

Leczenie i opieka zdrowotna – ograniczenia przy nielegalnym zatrudnieniu

Podstawowym problem w pracy prywatnie jest kwestia związana z wystawieniem karty EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Bez oficjalnego zatrudnienia taka karta jest wyrobiona tylko do celów turystycznych. Jak pisaliśmy powyżej, turystyczne przejazdy przez granicę mogą zostać w każdej chwili zabronione lub znacznie ograniczone.

Wykupując prywatne ubezpieczenie, należy również zwrócić uwagę, czy będzie ono obejmowało pobyt w szpitalu i leczenie w przypadku zachorowania na koronawirusa.

Sprawdź również artykuł: Co należy zrobić, jeżeli pojawią się symptomy zachorowania na koronawirusa na zleceniu?

Jak zalegalizować pobyt na zleceniu i czy to się opłaca?

Wiele opiekunek i opiekunów pracujących od lat nielegalnie na terenie Niemiec, nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość zalegalizowania pobytu. Część z firm oferuje przejście razem z rodziną i pomoc w organizacji wszystkich formalności.

Jakie korzyści może mieć takie rozwiązanie?

– wynagrodzenie pozostanie na tym samym poziomie;

– firma zadba o legalne zatrudnienie i związane z tym formalności;

– w przypadku kłopotów mamy się do kogo zwrócić o pomoc;

– firma zorganizuje zmiennika;

– dobre agencje mają swoje zaufane firmy transportowe lub własne busy.