Praca za granicą, szczególnie w charakterze opiekunki dla seniora, zwykle jest postrzegana jako bardzo wymagające zadanie. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko wyzwania związane z codzienną opieką nad starszą osobą, ale też wyjazd z kraju i rozłąkę z bliskimi. Jednak mimo wszystko praca za granicą w opiece cieszy się dużym zainteresowaniem. Powodem tego jest pośrednictwo wykwalifikowanych agencji zatrudnienia. Jak wybrać najlepszą ofertę pracy za granicą i dlaczego warto z niej skorzystać?

Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli legalna praca w Niemczech

Pierwszą kwestią, na którą zwracają uwagę panie podejmujące pracę za granicą, jest ich własne bezpieczeństwo. I z tego samego powodu decydują się one na współpracę z profesjonalnymi agencjami, które wiedzą, jak wspierać swoje pracownice na każdym etapie ich wyjazdu. Takie agencje zapewniają przede wszystkim opiekę wykwalifikowanego koordynatora. Gwarantują też opłacenie ubezpieczenia i składek ZUS, a także pomagają w dopełnieniu koniecznych formalności.

Zdarza się, że zatrudnione panie, mimo gotowości na wyzwania, jakie niesie za sobą praca w Niemczech, z językiem nie są w stanie sobie poradzić. Niektóre agencje wychodzą im naprzeciw, oferując przydatne, podstawowe kursy językowe. Nabyte w ten sposób kompetencje można śmiało rozwijać, rozmawiając z podopiecznym i jego rodziną. Praca za granicą staje się więc zarówno sposobem na zarobienie pieniędzy, jak i na nawiązanie nowych relacji oraz przełamanie bariery językowej.

Zanim wyjedziesz, dokładnie przejrzyj dostępne oferty pracy za granicą

Wyjazd do pracy w Niemczech to inwestycja, która wiąże się z poważnymi zmianami w życiu. Na kilka tygodni lub miesięcy przeprowadzamy się do obcego kraju, mieszkamy z ludźmi, których dotąd nie znaliśmy. Aby więc zapewnić sobie najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa, na samym początku przeanalizujmy wszystkie interesujące oferty.

opiekunka starszej osoby

Istnieją sprawdzone miejsca, takie jak SenioPort, gdzie na jednej stronie można znaleźć propozycje pracy pochodzące od renomowanych agencji. Dobra praca w Niemczech to przede wszystkim legalne zatrudnienie. Warto zdecydować się na ofertę z umową na piśmie i ustalonym na początku wynagrodzeniem.

Wszystko, co musi wiedzieć opiekunka osoby starszej w Niemczech

Ze względu na wyzwania, jakie niesie za sobą praca w Niemczech dla opiekunki podejmującej zatrudnienie, dobrze wcześniej sprawdzić warunki, które zastaniemy na miejscu. Pomoże Ci w tym wybrana agencja. Kolejnym krokiem jest powiadomienie rodziny o zamiarze wyjazdu i podanie aktywnego numeru telefonu. Możemy też zapisać im chociażby nazwę miejscowości, w której będziemy pracować. Zabierzmy ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dzięki której możemy korzystać z opieki lekarskiej za granicą. Przyda się też dowód osobisty, prawo jazdy (jeżeli prowadzimy samochód), ubezpieczenie NNW oraz wszelkie świadectwa ukończenia kursów i studiów, jakie są konieczne. Przebywając w Niemczech, dobrze jest też znać numery awaryjne:

  112 – europejski numer alarmowy. Możemy go wykorzystać, gdy potrzebujemy pomocy

  110 – alarmowy numer na policję

W razie problemów z samochodem można zadzwonić po pomoc drogową dostępną pod numerem 0180/2222222.

Praca w Niemczech: jako opiekunka możesz liczyć na poważanie i szacunek

Społeczeństwo niemieckie nieuchronnie się starzeje. Coraz więcej osób w podeszłym wieku potrzebuje całodobowej pomocy i opieki. Dodatkowo często zdarza się, że starsze osoby mieszkają zupełnie same. Dlatego rodziny seniorów chętnie zatrudniają do pracy kobiety z Polski, a stanowisko opiekunki osoby starszej jest w Niemczech niezwykle doceniane.

opieka nad seniorami w Niemczech

Niemcy wiedzą, że praca za granicą jako opiekunka wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, a oprócz tego z dyspozycyjnością na każde życzenie seniora. Odnoszą się do pracujących Polek z szacunkiem, cenią je za pracowitość, cierpliwość oraz chęć do pracy i z zaufaniem powierzają ich opiece swoich bliskich. Same opiekunki natomiast często czerpią z obowiązków dużą satysfakcję, a podopiecznych traktują niemalże jak rodzinę.

Pracodawcy z przyjemnością podejmują więc z nimi długotrwałą współpracę. Mają bowiem pewność, że rodzice czy dziadkowie otrzymają dokładnie taką pomoc, jakiej potrzebują i uwagę, na jaką zasługują. Dzięki wsparciu opiekunek z Polski seniorzy niemieccy mogą spokojnie pozostać we własnym domu, gdzie czują się komfortowo. Z tego powodu praca za granicą w opiece, szczególnie w Niemczech, to bezpieczna i atrakcyjna propozycja zatrudnienia.