Zapraszamy na drugą część poradnika dla opiekunek. Dziś zajmiemy się kwestią bezpieczeństwa za granicą. Co zrobić, by wyjazd do Niemiec do opieki przebiegł bezproblemowo? Na co zwrócić uwagę podczas wybierania agencji, z którą chcemy pojechać? I wreszcie – dlaczego legalna praca w Niemczech jest lepszym wyborem, niż praca na czarno?

Aby praca w Niemczech była bezpieczna, musi być legalna

Istnieje kilka sposobów na zweryfikowanie pracodawcy. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy zdecydować się na wyjazd do opieki w Niemczech. Pierwszym krokiem będzie sprawdzenie, czy dana agencja figuruje w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Przed wyjazdem dobrze jest również wpisać dane firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w ewidencji działalności gospodarczej. Zanim podejmiemy współpracę z upatrzoną agencją, zbadajmy opinie o niej w internecie. Możemy też skorzystać ze sprawdzonych portali dla opiekunek – chociażby SenioPortu. Znajdziemy na nim wyłącznie zweryfikowane agencje, którym można zaufać.

opieka w Niemczech

Ważną kwestią są też warunki zatrudnienia i wynagrodzenie. Zdarza się, że firmy podają w ogłoszeniu kwoty za cały wyjazd albo np. za 6 tygodni, zamiast miesięcznego wynagrodzenia. Sprawdźmy też, czy potencjalny pracodawca zapewnia darmowy przejazd na miejsce zlecenia i z powrotem. Jeżeli nie, będzie to dla nas dodatkowy koszt – i oczywiście ryzyko. Zwróćmy też uwagę, czy agencja wymaga od nas znajomości niemieckiego. Umiejętność mówienia w obcym języku to podstawa w komunikacji za granicą. Dlatego firmy, które nie oczekują jej od opiekunek, powinny wzbudzić nasze wątpliwości.

O czym powinna pamiętać opiekunka w Niemczech?

Agencja, która publikuje legalne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech, zawsze odprowadza składki na ubezpieczenia. Zwykle są to: ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Opiekunka posiada kartę EKUZ, dzięki której może skorzystać z ewentualnej pomocy lekarskiej w Niemczech. Nie trzeba więc przerywać zlecenia, aby pójść do polskiego lekarza.

Jeszcze przed wyjazdem do Niemiec do opieki sprawdźmy ważność swoich dokumentów. Przyda nam się dowód osobisty lub paszport. Warto też zabrać ze sobą umowy związane z podejmowanym zatrudnieniem. Aby poczuć się jeszcze bezpieczniej, udostępnijmy rodzinie w Polsce najważniejsze informacje. Będzie to dokładny adres zlecenia w Niemczech, nasz numer telefonu oraz nazwisko pracodawcy. Ustalmy też, jak często będziemy dzwonić do Polski.

wyjazd do Niemiec do opieki

Opieka w Niemczech: czy praca na czarno się opłaca?

Wiele opiekunek decyduje się na prywatny wyjazd do opieki. Niemcy, co prawda, czasami zamieszczają takie oferty, ale rozwiązanie to nie jest dobrym wyborem. Pracując na czarno, nie tylko nie mamy umowy. Jesteśmy też pozbawieni ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Nie wiemy też, czy otrzymamy wynagrodzenie za naszą pracę, a dodatkowo w takim przypadku nie chroni nas prawo.

Rozwiązaniem jest zatem współpraca z rzetelną firmą. Agencje obecne na rynku od lat, o ugruntowanej pozycji i dobrych opiniach to najlepszy wybór. W nich otrzymamy sprawdzone zlecenia, przejrzystą umowę i wsparcie koordynatora. Wiele agencji oferuje też darmowy przejazd na miejsce pracy i z powrotem. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów mamy pewność, że przedstawiciel firmy udzieli nam swojej rady i pomocy.

Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo podczas pracy w Niemczech

Podsumowując: jak zyskać pewność, że na zleceniu jesteśmy bezpieczni?

praca w Niemczech

Wystarczy przestrzegać poniższych punktów:

  • Sprawdźmy pracodawcę pod kątem uczciwości.
  • Korzystajmy z ofert zamieszczanych przez renomowane agencje.
  • Zabierzmy ze sobą dokumenty poświadczające ubezpieczenie.
  • Dokładnie przeczytajmy umowę przed jej podpisaniem.
  • Podszlifujmy swoje umiejętności językowe, by nie mieć problemów z komunikacją.
  • Weźmy ze sobą dokumenty, które potwierdzają nasze kwalifikacje w zawodzie.
  • Sprawdźmy adres polskiego konsulatu, a także ewentualne adresy znajomych mieszkających w pobliżu.
  • Zostawmy bliskim kontakt do siebie.

Wyjeżdżając do pracy za granicę, zawsze dbajmy o swoje bezpieczeństwo. Dzięki temu pobyt na zleceniu upłynie spokojnie.

Zapraszamy do przeczytania pierwszej części poradnika dla opiekunek.