Pierwszy dzień w nowej pracy często jest stresujący. Na dodatek zawód opiekuna osób starszych to ogromna odpowiedzialność. Nic zatem dziwnego, że początkujące opiekunki borykają się z wieloma obawami. W pierwszej części poradnika postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące początków tej pracy. Podpowiemy też, jak dobrze przygotować się do wyjazdu do Niemiec do opieki.

Opieka w Niemczech: znajomość języka to podstawa

Większość ofert pracy dla opiekunek w Niemczech wymaga przynajmniej podstawowej znajomości języka. Nawet, jeśli czujemy się pewnie, mówiąc po niemiecku, przed wyjazdem warto odświeżyć słownictwo. Skupmy się na wyrażeniach dotyczących jedzenia, codziennych czynności, opieki czy sprzątania. Dobrym ruchem będzie stworzenie krótkiej informacji o sobie, właśnie po niemiecku. Powinno się w niej znaleźć:

  • imię i nazwisko,
  • miejsce pochodzenia (kraj, region)
  • parę słów o rodzinie i bliskich osobach,
  • dotychczasowe doświadczenie w zawodzie opiekunki.

nauka języka niemieckiego

Zabierzmy tę kartkę ze sobą, a odpadnie nam stres związany z przedstawieniem się rodzinie. Dzięki takiemu rozwiązaniu zrobimy dobre pierwsze wrażenie. Możemy także zapisać sobie kilka pytań, które chcemy na początku zadać rodzinie. Warto pamiętać, że niewielkie potknięcia językowe czasem się zdarzają – ważniejsze jest pozytywne nastawienie. Uśmiech na twarzy potrafi zdziałać cuda!

Jak wygląda pierwszy dzień pracy opiekunki w Niemczech?

Po przyjeździe na miejsce zlecenia opiekunka poznaje swojego nowego podopiecznego i jego rodzinę. Zwykle bliscy seniora oprowadzają ją po domu albo mieszkaniu. Na tym etapie dobrze jest również dopytać o najbliższą okolicę. Dowiedzmy się, jak daleko od domu jest sklep, poczta, przychodnia lekarska i apteka.

Często zdarza się, że w nowym miejscu pracy widzimy się z poprzednią opiekunką, która tego samego dnia wyjeżdża. Warto skorzystać z tej okazji i porozmawiać z nią. Spytajmy o aktualny stan zdrowia podopiecznego, przyjmowane leki, zalecenia lekarskie i dietetyczne czy harmonogram dnia. Nasza poprzedniczka podpowie nam też, jakie są zainteresowania seniora. To pomoże nawiązać pierwszą rozmowę z nowym podopiecznym.

Co spakować na wyjazd do Niemiec do opieki?

Zlecenia co prawda są różne, ale opiekunka przebywa w Niemczech zwykle kilka tygodni. Trzeba więc zabrać ze sobą wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy.

wyjazd opiekunki do Niemiec

Jednocześnie bagaż musi być poręczny, by wygodnie było z nim podróżować. W walizce powinny się znaleźć:

  • dokumenty: dowód osobisty albo paszport, prawo jazdy, karta bankomatowa. Przyda się też lista najważniejszych adresów i numerów telefonów oraz kontakt do koordynatora wyjazdu.
  • przyjmowane leki: jeśli zażywamy na stałe jakieś leki, koniecznie weźmy je ze sobą. Powiedzmy lekarzowi o wyjeździe i odpowiednio wcześniej wykupmy lekarstwa. Jeśli jest taka konieczność, poprośmy też o dokumentację medyczną dotyczącą choroby.
  • urządzenia do komunikacji: telefon komórkowy, tablet, laptop. Nie zapomnijmy o ładowarkach. Zapytajmy u operatora, czy musimy aktywować roaming w naszym telefonie.
  • ubrania, obuwie: przede wszystkim wygodne. Sprawdźmy też, jaki klimat panuje w miejscu, gdzie jedziemy. Górskie tereny Bawarii będą bowiem w chłodnych miesiącach zimniejsze niż niziny Dolnej Saksonii.
  • coś do czytania: na co dzień będziemy porozumiewać się po niemiecku, więc miłą odskocznią stanie się polska książka lub gazeta.
  • osobisty drobiazg: czyli po prostu coś, co będzie przypominać nam o domu i bliskich. Może to być ulubiony kubek, ramka ze zdjęciem czy podarowana przez dzieci poduszka.

O czym warto wiedzieć, jadąc do pracy w Niemczech

Już na wstępie budujmy pozytywną relację z podopiecznym i rodziną. Jak to zrobić? Miłym akcentem okaże się przywiezienie upominku dla rodziny seniora. Może to być drobiazg kojarzący się z Polską, regionalne słodycze albo coś zrobionego własnoręcznie. Przygotowywanie prezentu umili nam też czas oczekiwania na wyjazd do opieki. Niemcy są powściągliwi, ale po bliższym poznaniu bardzo serdeczni. Drobny podarek, chociaż niewymagany, pomoże nam zatem ocieplić relacje z rodziną już pierwszego dnia.

praca opiekunki w Niemczech

Początki pracy w Niemczech mogą być dla nas trudne. Potrzebujemy czasu, by przyzwyczaić się do nowej sytuacji i otoczenia, a rozłąka z rodziną tego nie ułatwia. Co możemy zrobić, żeby wyjazd do Niemiec do opieki przebiegł pomyślnie? Przede wszystkim warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Podstawową kwestią jest korzystanie ze sprawdzonych ofert pracy. Te na portalu SenioPort pochodzą od zweryfikowanych agencji. O tym, jak ważna dla bezpieczeństwa opiekunki jest uczciwość pracodawcy, napiszemy w drugiej części poradnika.