Opieka nad seniorem to nie tylko czynności pielęgnacyjne, gotowanie i prowadzenie domu. To także organizowanie wolnego czasu – sobie oraz podopiecznemu. Co zatem zrobić, jeśli mamy wolne popołudnie i trzeba je jakoś zagospodarować? Jak nie popaść w rutynę i ciągle odnajdować coraz to nowe pomysły i zajęcia? Czy z osobą starszą można ciekawie spędzić czas? Odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.

Dopasujmy zajęcie dla starszej osoby do jej preferencji

Podczas planowania czasu wolnego w opiece nad seniorem weźmy pod uwagę jego możliwości oraz potrzeby. Najbardziej istotnym czynnikiem jest tutaj zdrowie osoby starszej. Jeżeli naszemu podopiecznemu trudno się poruszać, cierpi na choroby otępienne czy ma zaburzenia słuchu lub wzroku, część aktywności zapewne odpadnie. Postawmy za to na zajęcia, które łatwo nam będzie zrealizować, a senior z chęcią podejmie wyzwanie. Aktywności muszą więc być ciekawe, zajmujące, a przede wszystkim dostosowane do upodobań osoby starszej. Niech jednak nie będzie to siedzenie przed telewizorem, a zajęcie, które przekona podopiecznego do działania. Sprawdźmy, czy senior woli pracować w ciszy i samotności, czy wręcz przeciwnie – potrzebuje towarzystwa, żeby dobrze się czuć. Wybadajmy, czy bardziej cieszy go aktywność fizyczna, czy umysłowa. Na tej podstawie możemy ułożyć sobie plan działania.

Pamiętajmy, że nikt nie chce podejmować aktywności, której nie lubi. Jeśli zatem nasz podopieczny niechętnie odnosi się do przedstawionej przez nas propozycji, nie nalegajmy. Spróbujmy za to znaleźć coś, co i nam, i jemu sprawi przyjemność. W tym celu warto bliżej poznać seniora. Zapytajmy go, co robił przed laty, jakie było jego hobby. Być może odkryjemy dawno zapomnianą pasję i sprawimy, że osoba starsza na nowo odzyska radość życia?

aktywność fizyczna seniora

Aktywność fizyczna seniora jest bardzo ważna

Do stałego repertuaru popołudniowych zajęć warto włączyć aktywność fizyczną. Ruch jest niezwykle ważny także u osób starszych. Trzeba tylko dopasować jego rodzaj do możliwości podopiecznego i do jego stanu zdrowia. Jakie korzyści z aktywności fizycznej będzie miał senior?

  • Mocniejsze i bardziej elastyczne mięśnie,
  • lepsza koordynacja ruchowa,
  • lepsze samopoczucie i odporność organizmu,
  • dotlenienie i przez to łatwiejsze zasypianie,
  • opóźnienie procesów starzenia, w tym postępowania objawów demencji.

Jeśli mamy jakieś wątpliwości, czy zaplanowana aktywność fizyczna będzie dobra dla podopiecznego, skontaktujmy się najpierw z lekarzem. A jakie zajęcia ruchowe warto zaproponować seniorowi? Dobrym pomysłem okażą się spacery, basen czy lekka gimnastyka. Również leżącego podopiecznego dobrze jest zachęcać do prostych ćwiczeń, które może wykonać. Jeśli stan zdrowia osoby starszej na to pozwala, zaangażujmy ją w drobne prace domowe. To pozwoli jej poczuć, że wciąż jest potrzebna.

Opieka nad seniorem w domu: rozmowy, gry i zabawy

Kiedy pogoda za oknem nie zachęca do wyjścia, zaproponujmy podopiecznemu rozrywkę domową. Najprostszym (i skądinąd bardzo rozwijającym) zajęciem będzie rozmowa. My potrenujemy język niemiecki, natomiast senior poćwiczy zapamiętywanie i kojarzenie faktów. Zachęćmy osobę starszą do wspominania, do opowiadania o swojej rodzinie. Możemy też wspólnie obejrzeć film, posłuchać radia i podyskutować o tym, co widzieliśmy albo słyszeliśmy. A jeśli senior lubi nutkę rywalizacji, wyjmijmy z szafy gry planszowe. Doskonałe będą te, które zmuszają graczy do myślenia i zapamiętywania: domino, scrabble, memory, a także puzzle. Świetnym pomysłem są też gry, do których potrzeba jedynie kartki papieru i długopisu: państwa-miasta, statki, sudoku, krzyżówki.

Pamiętajmy, żeby uzbroić się w cierpliwość i zachować spokój, jeśli podopieczny zacznie się denerwować. To, co dla nas jest proste, dla niego może być o wiele większym wysiłkiem umysłowym. Ważne jest jednak, żeby nie wykonywać zadań za seniora. Możemy pomóc mu osiągnąć cel, ale nie wyręczajmy go całkowicie.

opieka nad seniorem

Pomóżmy osobie starszej realizować jej hobby

Wielu starszych ludzi uwielbia prace manualne, jak robótki na drutach, wyszywanie, rysowanie czy wykonywanie ozdób. Namówmy więc podopiecznego, żeby pomógł nam przystroić dom własnoręcznie wykonanymi serwetkami, ramkami do zdjęć albo wazonami na kwiaty. Tego typu prace stanowią element ergoterapii i są pomocne przy przeciwdziałaniu demencji.

Senior lubi gotować? To się świetnie składa. Wspólnie ustalcie menu na cały tydzień, a następnie razem ugotujcie posiłek. Przygotowywanie obiadu czy pieczenie ciasta jest okazją do zacieśnienia więzi z podopiecznym, a także do podzielenia się swoim kulinarnym doświadczeniem.

A jeżeli osoba starsza ma chłonny umysł i uwielbia się uczyć, postawmy przed nią wyzwanie. Nauka obsługi komputera, prostych edytorów tekstu czy programów graficznych jest dobrym ćwiczeniem umysłu. Innym pomysłem wartym wykorzystania jest… nauczenie seniora kilku przydatnych zwrotów po polsku. Nie musi to być tylko „dzień dobry” i „jak się Pani czuje”. Być może podopieczny przyswoi także bardziej złożone zdania, jak: kiedy będzie obiad, co dziś robimy, chodźmy na spacer.

Jak zatem widać, zorganizowanie ciekawego popołudnia dla siebie i seniora nie jest trudne. Wystarczy nieco kreatywności i otwartości na zainteresowania osoby starszej, a z pewnością nasze pomysły spotkają się z jej aprobatą. A codzienna opieka nad seniorem tylko na tym zyska.