Niezależnie od tego, czy zostajemy na święta w Niemczech, czy wracamy do domu, warto pomyśleć o czymś, co uszczęśliwi podopiecznego. Mogą to być po prostu życzenia, serdeczne słowo, a jeśli chcemy – także prezent świąteczny. Pod tym względem tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech są bardzo zbliżone do polskich. W święta Bożego Narodzenia rodzina i przyjaciele obdarowują się prezentami, zwykle drobnymi, niekiedy też większymi. Czy jednak podarunek od opiekunki dla seniora również będzie mile widziany? Mówiąc kolokwialnie: czy to wypada? Sprawdźmy. I przy okazji dowiedzmy się, co można kupić osobie starszej pod choinkę.

Czy kupienie prezentu dla seniora jest dobrym pomysłem?

Zanim wpadniemy w wir świątecznych zakupów, zastanówmy się, czy nasz podopieczny będzie zadowolony, otrzymując prezent. Jest to kwestia dość delikatna i nie każdy zechce przyjąć podarek. Warto więc na samym początku odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Po pierwsze, jak wyglądają nasze relacje z osobą starszą. Często bowiem podopieczny staje się dla nas kimś bliskim, w rodzaju przyjaciela. Nie przeszkadza tutaj różnica pokoleń. Codziennością stają się rozmowy, wspólne spędzanie czasu i dawanie sobie prezentów nie tylko na święta, ale też na przykład z okazji urodzin. Jednak w niektórych przypadkach, mimo upływu lat, opiekuna oraz seniora łączą jedynie relacje zawodowe. W pierwszym przypadku podarek będzie przyjęty z wdzięcznością i radością. W drugim – niekoniecznie.

święta w Niemczech

Zastanówmy się też, czy my również spodziewamy się prezentu od osoby starszej. Oczywiście nie musi być to rzecz kupiona w sklepie. Starsi ludzie zwykle cenią sobie czas poświęcony drugiej osobie, dlatego lubią obdarowywać bliskich własnoręcznie wykonanymi podarkami. Może to być zrobiony na drutach szalik, ramka na zdjęcie czy biżuteria wykonana na zajęciach rehabilitacyjnych. Prezentem będzie także przygotowanie potrawy na kolację wigilijną czy wspólnie spędzony wieczór. Dlatego sami musimy się zastanowić, czy podarowanie podopiecznemu drobiazgu to dobry pomysł. To my najlepiej znamy seniora i wiemy, jak może zostać przez niego odebrane wręczenie mu prezentu.

Jeżeli uznamy, że warto, to nie musimy kupować nic drogiego. Prezent świąteczny może być drobiazgiem, gdyż sam gest jest ważniejszy od ceny na metce. Duży i drogi prezent może wywołać u osoby starszej zakłopotanie – a przecież chcieliśmy zobaczyć na jej twarzy uśmiech. Co zatem możemy kupić?

Taki prezent świąteczny sprawi radość osobie starszej

Wspomnienia elegancko opakowane: album na zdjęcia

Nasz podopieczny uwielbia wspominać dawne czasy? Często pokazuje nam wyjęte z pudełek zdjęcia i snuje rodzinne opowieści? Doskonałym prezentem dla niego będzie więc album. Dzięki niemu osoba starsza będzie mogła posegregować i uporządkować fotografie, a także je opisać i zabezpieczyć przed zniszczeniem. Wybierzmy album z foliowymi kieszonkami, które uchronią zdjęcia i zachowają je w dobrym stanie. Jeśli mamy zdolności manualne, możemy ozdobić go sami albo kupić w sklepie gotowy. Niezależnie od tego, jak będzie wyglądał, z pewnością zachwyci podopiecznego.

Idealny prezent świąteczny: stylowa filiżanka lub kubek

To sprawdzony pomysł na prezent świąteczny – dla seniora i nie tylko. Z niepowtarzalnego kubka albo filiżanki ucieszy się każdy, niezależnie od wieku. A starsi ludzie bardzo lubią usiąść w wygodnym fotelu z ciepłym napojem i spokojnie poczytać ulubioną gazetę. Do prezentu możemy dołączyć herbatę, upewnijmy się tylko, jaką nasz podopieczny najbardziej lubi. Niech ten czarny, owocowy lub zielony napar będzie dla nas podstawą poszukiwań. Następnie znajdźmy herbatę niepowtarzalną, może z dodatkiem ciekawych kwiatów i ziół? Wiele sklepów właśnie w tym czasie wprowadza do oferty świąteczne herbaty, pachnące pomarańczą i przyprawami korzennymi. Razem z filiżanką lub kubkiem dopasowanym do gustu podopiecznego stworzy piękny prezent, który rozgrzeje w chłodne zimowe wieczory.

prezent dla seniora

Ogrzeje serce seniora: koc albo ciepłe skarpety

A skoro już o ogrzewaniu mowa, warto wspomnieć też o innym prezencie, który zapewni seniorowi ciepło. Osoby starsze mocniej odczuwają zmiany temperatury i są szczególnie narażone na zimno oraz mróz. W chłodne jesienne i zimowe popołudnia chętnie okrywają się kocem i odpoczywają w domowym zaciszu. Jeżeli więc senior nie posiada koca (albo jego pled ma już swoje lata), możemy sprezentować mu nowy. Niech będzie w ulubionym kolorze seniora i wzorze, który preferuje. Dobrym pomysłem są też ciepłe skarpety wełniane – na rynku można już znaleźć takie, które nie „gryzą”. Od nas (i naszego podopiecznego) zależy, który prezent wybierzemy.

Rozrywka na zimowe popołudnie: książki i gry planszowe

Jeśli osoba starsza, którą się opiekujemy, ma swoje zainteresowania, dobrze jest dopasować do nich prezent świąteczny. Zastanówmy się, co senior najbardziej lubi robić w wolnym czasie. A może przed laty posiadał jakieś ciekawe hobby, które wspomina z rozrzewnieniem? Zwykle seniorzy uwielbiają czytać książki, ale pamiętajmy, że każdy z nich może mieć inne preferencje. Zajrzyjmy więc do biblioteczki podopiecznego i sprawdźmy, jakie tytuły się w niej znajdują. Dzięki temu nie kupimy mu też książki, którą już ma. A jeśli osoba starsza lubi grać w gry planszowe, z pewnością ucieszy się z takiego podarku. Będziemy mogli razem z nim spędzać czas w ciekawy sposób, a jednocześnie zadbać o zdrowie i pamięć seniora.

Sprawmy, by te święta były wyjątkowe i dla nas, i dla naszego podopiecznego. Niech będą radosne, pełne ciepła i życzliwości. Prezent świąteczny to tylko dodatek – najważniejsza jest atmosfera i ludzie, którzy są obok. Miłe gesty, rozmowy i zainteresowanie to dla seniora najlepszy podarek, jaki może otrzymać.