Każdy, kto wyjeżdża do pracy jako opiekun lub opiekunka w Niemczech, prędzej czy później zadaje sobie pytanie: co zabrać do autokaru? Podróż może być długa – w niektórych przypadkach trwa nawet kilkanaście godzin. Mamy wtedy czas na spokojne rozmyślanie i planowanie najbliższych dni. Warto zabrać na podróż rzeczy, które umilą nam czas i pozwolą czuć się komfortowo.

To opiekunka osób starszych w Niemczech powinna mieć ze sobą

Jadąc do Niemiec, możemy zabrać ze sobą walizkę, czyli bagaż podstawowy, a także bagaż podręczny. Najwygodniejsza będzie obszerna torebka albo plecak, które bez problemu położymy na fotelu albo na podłodze przed sobą. Twarde walizki na kółkach, chociaż eleganckie, sprawdzają się tylko w samolocie, gdzie są wydzielone schowki bagażowe. A co zabrać do bagażu podręcznego?

  • maseczkę ochronną – w związku z pandemią kierowcy busów wymagają, żeby podczas podróży mieć zakryte usta i nos.
  • poduszkę w kształcie rogala i ciepły koc – jeśli jedziemy w ciągu nocy, zapewne będziemy chcieli się zdrzemnąć. Poduszka umożliwi nam zajęcie wygodnej pozycji, a koc sprawi, że będzie nam ciepło.
  • stopery do uszu – przydadzą się, jeżeli mamy problemy z zaśnięciem. Niektórzy opiekunowie i opiekunki jadący do Niemiec chwalą sobie również opaski na oczy.
  • przekąski i wodę – podczas wielu godzin spędzonych w autokarze możemy zgłodnieć. Dobrym rozwiązaniem będą lekkie przekąski czy kanapki. Warto też zabrać ze sobą butelkę z filtrem, którą można napełnić na postoju.
  • nawilżane chusteczki i płyn antybakteryjny – pozwolą wyczyścić dłonie nawet wtedy, kiedy nie mamy dostępu do bieżącej wody. Przydadzą się zarówno w toalecie, jak i w trakcie jazdy, na przykład przed jedzeniem.
  • niewielką apteczkę – lek przeciwbólowy czy plastry na skaleczenia mogą okazać się potrzebne w najmniej spodziewanym momencie.
  • książkę, krzyżówki, audiobooka – czyli jednym słowem coś, co pomoże nam przetrwać długie godziny w podróży. Warto też schować do torebki rozmówki polsko-niemieckie, aby w razie potrzeby móc szybko po nie sięgnąć.
  • ładowarkę lub powerbank – dzisiejsze telefony bardzo szybko „padają”, więc lepiej nie ryzykować, że w połowie trasy zostaniemy bez kontaktu ze światem zewnętrznym.
  • dokumenty, numery telefonów, adresy – czyli wszystko, co będzie nam potrzebne podczas pracy w opiece w Niemczech. Zabierzmy dowód osobisty, umowy z agencją oraz zapiszmy najważniejsze kontakty w notesie.
opieka Niemcy

Jak opiekunka w Niemczech powinna spakować się na podróż

Już podczas pakowania walizki nie zapominajmy o tym, że dostaniemy ją dopiero po przyjeździe na miejsce. W trakcie podróży do opieki w Niemczech nie będziemy mieć do niej dostępu. Dlatego warto z rozmysłem spakować bagaż podręczny. Niezbędne okażą się: portfel, dokumenty osobiste i telefon, a także prowiant oraz leki, zwłaszcza jeśli daje się nam we znaki choroba lokomocyjna. Wiele przejazdów jest organizowanych w nocy, a to sprzyja drzemkom – dodatkowo czas szybciej mija. Zadbajmy więc, żeby w naszym bagażu podręcznym znalazł się wspomniany wcześniej koc, a także poduszka na kark (dobrym rozwiązaniem jest nadmuchiwany model).

Podczas podróży busem może dać nam we znaki klimatyzacja. Poradzimy sobie z tym, ubierając się na cebulkę. Z działaniem klimatyzacji wiąże się jednak jeszcze jeden dyskomfort, czyli suche powietrze. Wysusza ono naszą skórę, przez co zaczyna się ona łuszczyć, pojawiają się wypryski i inne zmiany skórne. Suche powietrze nierzadko podrażnia też śluzówkę nosa i gardła – a to z kolei bywa przyczyną infekcji. Aby temu zapobiec, regularnie pijmy wodę małymi łykami. Możemy dodać do niej sok z cytryny albo miód. Miejmy też ze sobą nawilżające krople do oczu, które pomogą nam w razie wysuszenia spojówek.

praca w Niemczech w opiece

Długa podróż do Niemiec: jak poradzić sobie z niedogodnościami

Kiedy wyjeżdżamy do pracy w opiece w Niemczech, trzeba się przygotować na długą podróż. Niezbędny więc będzie prowiant – ale przygotowany „z głową”. Przyszykujmy lekkostrawne, smaczne posiłki, które będzie nam wygodnie zjeść w busie. Popijajmy je niegazowaną wodą. Dzięki temu unikniemy uczucia ciężkości czy wzdęć. Na podróż nie zabierajmy produktów, których wcześniej nie próbowaliśmy. Trudno nam bowiem będzie przewidzieć reakcję organizmu na nowe potrawy. Z myślą o innych pasażerach zrezygnujmy z intensywnie i specyficznie pachnącego jedzenia, a także z alkoholu.

W trakcie jazdy zapewne nie raz będziemy korzystać z publicznych toalet. Zarówno autostrady polskie, jak i niemieckie są doprze zaopatrzone pod względem sanitarnym, a toalety zadbane. Jednak dla własnego komfortu dobrze jest zabrać ze sobą jednorazowe nakładki na sedes. Pozwoli nam to zadbać o higienę i własne zdrowie.

A co opiekunka w Niemczech może zrobić, kiedy podróż trwa już kilka godzin, jest noc, a z emocji nie da się zasnąć? Rozwiązaniem jest słuchanie muzyki albo audiobooka. Pamiętajmy tylko, żeby ściszyć głośność na tyle, żeby nie przeszkadzać śpiącym współpasażerom.