Dostęp do nowoczesnej medycyny sprawia, że żyjemy coraz dłużej. Mimo tego życie staruszka nie zawsze jest „wesołe”, jak słyszymy w popularnej piosence. Wiele osób w podeszłym wieku wymaga stałej opieki. Powodem niesamodzielności zwykle są schorzenia: nowotwory, choroby układów – krążenia, kostnego i nerwowego, a także choroby otępienne. Wbrew pozorom demencja czy Alzheimer nie są rzadkimi przypadkami. Obawia się ich niemal każda starsza osoba. Dla takich ludzi sposobem na spokojne i godne życie jest profesjonalna opieka. A to zadanie wypełni jedynie wykwalifikowana opiekunka osoby starszej.

Opiekunka dla seniora potrzebna od zaraz

Badania pokazują, że rynek opiekunek osób starszych w przyszłości będzie się jedynie rozwijał. Społeczeństwa europejskie się starzeją – doskonale widać to w Niemczech. Prognozy nie są zbyt optymistyczne. Przewiduje się, że już za 40 lat na 100 osób pracujących przypadnie 60 w wieku emerytalnym. Trudno się więc dziwić, że wzrasta popyt na usługi opiekuńcze zarówno w Polsce, jak i u naszych zachodnich sąsiadów. Warto wspomnieć, że w Niemczech na dobre zmienił się już model rodziny. Młode pokolenie wyprowadza się „na swoje”, a natłok codziennych obowiązków sprawia, że nie zawsze mają możliwość opiekowania się rodzicami czy dziadkami. Sprawę utrudnia fakt, że często osoby starsze cierpią na przewlekłe choroby i wymagają specjalistycznej opieki. Tutaj na pomoc ruszają profesjonalne opiekunki z Polski.

Opieka nad osobą starszą

Zawód opiekunki osoby starszej staje się u nas coraz bardziej popularny. Szacuje się, że obecnie w opiece pracuje już ponad 500 tysięcy Polek. Wiele z nich wyjeżdża właśnie do Niemiec, gdzie mają zapewnione wyższe zarobki, niż w kraju. Ważne jest to, że nie trzeba mieć wykształcenia medycznego. Wystarczy doświadczenie w opiece, nawet nad starszym członkiem rodziny. Dobre agencje zatrudniające opiekunki dbają o to, aby przygotować je do pracy. Oferują w tym celu przydatne szkolenia, udostępniają także samouczki do nauki języka. Najważniejszą „umiejętnością” jest tutaj jednak życzliwość i empatia. Jeśli dana osoba lubi pomagać innym i sprawia jej to radość, z pewnością odnajdzie się w pracy opiekunki dla seniora.

Zawód opiekunki w Niemczech jest dobrze opłacany

Czym zajmuje się opiekunka seniora? Przede wszystkim pomaga mu w wykonywaniu codziennych czynności, pielęgnuje, zapewnia towarzystwo i prowadzi dom. Czasami też podwozi swojego podopiecznego do lekarza czy na zakupy. Opiekunka osoby niepełnosprawnej stara się zapewnić jej bezpieczeństwo. To ona pilnuje również, żeby senior regularnie zażywał przepisane mu leki. Nie powinna natomiast ich rozdzielać, mierzyć poziomu cukru we krwi czy dawać zastrzyków. Tym zajmuje się opiekun medyczny albo pielęgniarka. Jeszcze przed wyjazdem warto dokładnie dowiedzieć się, na czym będą polegały nasze obowiązki. Ich dokładny zakres powinien znajdować się w umowie. Jeżeli coś jest dla nas niejasne, zapytajmy koordynatora z agencji opiekunek. Wszelkie wątpliwości dobrze jest wyjaśnić na samym początku. Unikniemy ewentualnych nieporozumień.

Jeśli chcemy zacząć pracę w opiece w Niemczech, trzeba się zastanowić, czy posiadamy zestaw przydatnych w zawodzie cech. Opiekun osoby starszej powinien lubić seniorów, być cierpliwym, cechować się empatią i łatwością nawiązywania kontaktów. Przyda mu się też umiejętność adaptacji do nowych warunków oraz znajomość języka obcego. Zdarza się też, że rodziny wymagają czynnego prawa jazdy. Wykształcenie kierunkowe też jest mile widziane, ale niewymagane. Na uwagę zasługują za to stawki wynagrodzenia. Podczas gdy w Polsce opiekunka osoby starszej zarabia 2-3 tysiące złotych brutto, to w Niemczech może liczyć na pensję 6-8 tysięcy złotych netto. Ostateczna kwota zależy od poziomu znajomości języka i doświadczenia. Jeżeli więc mamy za sobą kilka lat opieki nad starszą osobą i umiemy mówić po niemiecku, nasze notowania znacznie wzrosną. Wystarczy spojrzeć na oferty pracy publikowane na SenioPort – kwoty rosną w zależności od wymagań rodziny.

opiekunka seniora

Dlaczego opiekunka osoby starszej to zawód przyszłości?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w Europie przez ostatnie dziesięciolecia zmieniał się model rodziny. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie tworzyli rodziny wielopokoleniowe, które mieszkały razem. Pod jednym dachem znaleźć można było nie tylko rodziców i dzieci, ale też dziadków i pradziadków. Dużo rzadziej zdarzały się też dalekie wyjazdy albo zagraniczne migracje. W efekcie w domu zawsze był ktoś, kto mógł zająć się najstarszymi członkami rodziny. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Kobiety realizują się zawodowo, a dzieci rodzi się mniej niż kiedyś. Wyjazdy „za pracą”, w poszukiwaniu lepszych warunków życia to niemal codzienność. Młodzi ludzie wyprowadzają się od rodziców, często nawet o kilkaset czy kilka tysięcy kilometrów od domu rodzinnego.

Kiedy więc bliska osoba robi się coraz starsza i potrzebuje pomocy, nie zawsze obok jest ktoś, kto może jej tę pomoc zapewnić. Na dodatek okres starości coraz bardziej się wydłuża. Powodem jest coraz bardziej rozwinięta medycyna. Choroby, które kiedyś wiązały się ze śmiercią, dziś można wyleczyć albo przynajmniej znacznie wydłużyć życie chorego. Jednak żeby móc normalnie funkcjonować, taki senior potrzebuje stałej opieki. Dlatego zawód opiekunki osoby starszej jest coraz popularniejszy. Nie zawsze bowiem bliscy seniora są w stanie zapewnić mu nieustanną, całodobową pomoc przez kilka lub kilkanaście lat. Jeżeli więc nie wiemy, jakie stanowisko da nam pracę na długi czas, opieka nad osobą starszą będzie idealnym wyborem. Wystarczy podnieść swoje kwalifikacje i umieć mówić w obcym języku. Niemiecki rynek potrzebuje polskich opiekunek i bardzo je szanuje – zatem do dzieła!