Niektórzy seniorzy, oprócz stałej obecności opiekunki, potrzebują również specjalistycznej opieki medycznej. W tym celu rodzina podopiecznego zatrudnia pielęgniarkę Pflegedienst, która regularnie odwiedza osobę starszą. Czasem nasze spotkanie z nią jest więc nieuniknione. Czym zajmuje się Pflegedienst i czy opiekun lub opiekunka może z nią współpracować?

Kim jest Pflegedienst i jaka jest jej rola w opiece w Niemczech?

Pielęgniarki niemieckie, czyli Pflegedienst, to osoby z wykształceniem medycznym, wyspecjalizowane w opiece nad seniorami. Mogą to być pielęgniarki geriatryczne albo ogólne, zajmujące się podopiecznymi w ich własnych domach. Zakres świadczonych przez nich usług jest różny i zależy od potrzeb seniora. Zdarza się, że pokrywają się one z obowiązkami opiekunki osób starszych. Co zatem robi Pflegedienst? Na jej zadania składa się:

  • Opieka podstawowa: higiena osobista, pomoc przy posiłku, wsparcie w poruszaniu się, ubieraniu, sprzątaniu.
  • Opieka ambulatoryjna: zakładanie i zmienianie bandaży, dawkowanie i podawanie lekarstw, badanie poziomu cukru we krwi, robienie zastrzyków, opieka nad pacjentami ze stomią.

Częstotliwość wizyt Pflegedienst jest uzależniona od stanu zdrowia podopiecznego, a także finansów rodziny. Jeżeli senior potrzebuje intensywnej opieki medycznej, taka pielęgniarka może przychodzić codziennie. Warto wiedzieć, że dofinansowanie jest w tym przypadku niewielkie, więc większość kosztów rodziny podopiecznych muszą regulować z własnej kieszeni. Godziny pracy pielęgniarki są określone grafikiem. W ciągu jednego dnia muszą czasem odwiedzić kilka osób starszych, dlatego starają się sprawnie wykonywać swoje zadania. Zdarza się, że nie mają czasu na zamienienie kilku zdań z seniorem. To duża różnica w porównaniu do opiekunek, które szukają pracy w Niemczech. One spędzają z podopiecznym całą dobę.

niemiecka pielęgniarka

Relacje pomiędzy opiekunką a niemiecką Pflegedienst

Opiekunki i opiekunowie są różnie nastawieni do Pflegedienst. Tak samo niemieckie pielęgniarki nie zawsze akceptują osobę, która oprócz nich zajmuje się seniorem. Wynika to z faktu, że nowa opiekunka na szteli nierzadko przejmuje część obowiązków, jakimi wcześniej zajmowała się Pflegedienst. W rezultacie obie mogą wykonywać podobne czynności. Opiekunka ma poczucie, że inna osoba ingeruje w jej obowiązki, a pielęgniarka czuje, że zabrano jej część wynagrodzenia. Dlatego mogą nie pałać do siebie sympatią, zwłaszcza na początku współpracy. Niektóre opiekunki traktują wizytę Pflegedienst jako swój czas wolny, inne starają się jej pomóc. Dla pielęgniarki to wsparcie jest nieocenione, gdyż nie zna podopiecznego tak dobrze, jak opiekunka. Również Pflegedienst może pomóc nowo zatrudnionemu opiekunowi, dając przydatne wskazówki co do opieki nad chorym seniorem.

Zdarza się, że po zatrudnieniu opiekunki z Polski opiekunowie niemieccy tracą pracę. Inaczej jest w domach, gdzie podopieczni wymagają stałej opieki medycznej albo trudniejszej codziennej pielęgnacji (na przykład osoby leżące i unieruchomione). Niemieckie pielęgniarki często zazdroszczą nam tego, że na stałe mieszkamy z seniorem i możemy stworzyć z nim relację. Żałują, że nie mają, tak jak my, namiastki domu w pracy, a także tego, iż mają wyliczony czas na opiekę nad chorym. One codziennie przychodzą do kilku podopiecznych, nie mogą spędzić z jednym tyle czasu, ile by chciały. Polskie opiekunki w Niemczech kojarzą im się z prestiżem i bliskim, przyjacielskim kontaktem z seniorami.

pflegedienst

Czy opiekunka w Niemczech powinna pomagać pielęgniarce?

Opiekunowie i opiekunki w Niemczech często poruszają na forach internetowych temat Pflegedienst. Zasadnicze pytanie brzmi: czy im pomagać? Opinie są różne. Niektórzy opiekunowie twierdzą, ze nie należy im nigdy oferować pomocy. Dlaczego? Z prostego powodu: są w pracy i wykonują swoje obowiązki, za które dostają wynagrodzenie. Opiekunka może się przywitać, podać potrzebne rzeczy, a potem się wycofać – twierdzą opiekunowie. Niektórzy z nich mają niemiłe wspomnienia z początku kariery zawodowej, kiedy to pielęgniarka wysługiwała się nimi albo pozostawiała bałagan po wizycie. Dlatego wyznają zasadę, że każdy powinien wykonywać swoje obowiązki od początku do końca.

Inne opiekunki sądzą, że pomaganie pielęgniarce to miły gest i one oczekiwałyby tego samego. Można po prostu być gdzieś obok, oferując na przykład podanie ręcznika czy podeprzeć osobę starszą przy myciu. Przy okazji dobrze jest podzielić się swoim doświadczeniem czy porozmawiać, zwłaszcza, gdy na co dzień przebywamy z małomównym seniorem.

Ostatnia grupa opiekunek twierdzi, że czasami są sytuacje, w których można pomóc Pflegedienst. Zabiegi medyczne pozostawiają oczywiście pielęgniarce, ale czemu by nie wesprzeć jej w czynnościach pielęgnacyjnych? Jeżeli więc widzimy, że jest kontaktowa i przyjaźnie nastawiona, możemy zaoferować swoją pomoc. To doskonała okazja do nauczenia się czegoś nowego, nawiązania przydatnych kontaktów, a nawet do rozpoczęcia nowej, ciekawej znajomości.