Popularność opieki domowej w Niemczech stale rośnie. Rodziny seniorów coraz chętniej przyjmują do pracy profesjonalne opiekunki – bardzo często z Polski. Dzięki temu ich bliscy mogą spędzić jesień życia we własnym domu. Co to oznacza dla opiekunki osoby starszej? Przyjrzyjmy się, na czym polega praca w niemieckiej opiece w domu podopiecznego.

Domowa opieka osób starszych to częste rozwiązanie w Niemczech

Dlaczego rodziny w Niemczech tak chętnie decydują się na wynajęcie prywatnej opiekunki? Głównie ze względu na swoich bliskich seniorów. Większość z nich woli pozostać w znanych sobie czterech ścianach, niż przeprowadzać się w obce miejsce. Pokrzepia ich widok znajomych kątów i przedmiotów, lubią sięgać po albumy i pamiątki z lat młodości. Wszystkie te rzeczy sprawiają, że opieka w domu ma o wiele bardziej prywatny charakter. Opiekunka osoby starszej przebywa z nią całą dobę, jest więc czas na nawiązanie więzi. A to dobry sposób na pokonanie samotności, którą odczuwa wielu seniorów.

Praca w niemieckiej opiece, wbrew pozorom, nie jest jednak łatwa. Nie każdy ma predyspozycje do tego, żeby pomagać osobom starszym w ich własnym domu. Co prawda wykształcenie medyczne nie jest potrzebne, ale konieczne będą specyficzne kompetencje. Opiekunka seniora powinna być: cierpliwa, empatyczna i wyrozumiała. Pamiętajmy, że z podopiecznymi nie zawsze łatwo jest współpracować. Mają swoje nawyki, zdarza się, że są marudni. Pogodna i pozytywnie nastawiona opiekunka dobrze sobie z takimi sytuacjami poradzi. Warto też wspomnieć o doświadczeniu w opiece – osoby, które opiekowały się na przykład swoimi bliskimi seniorami, są chętniej zatrudniane przez niemieckich pracodawców.

zakres obowiązków opiekunki osoby starszej

Praca w niemieckiej opiece: plan dnia opiekunki

Rozkład dnia podczas pracy opiekunki wygląda podobnie. Podopieczny wstaje o określonej porze dnia, a następnie wykonuje poranną toaletę (ze wsparciem opiekunki). Niektórzy seniorzy wymagają jedynie asysty, innym, na przykład unieruchomionym czy chorym, trzeba pomagać. Kolejnym punktem planu jest śniadanie, które przygotowuje opiekunka – dla siebie i starszej osoby. Następnie senior zajmuje się tym, co lubi: ogląda telewizję, czyta, słucha muzyki. Dla opiekunki to czas obowiązków domowych, czyli prania, sprzątania, zakupów, a także przygotowywania obiadu.

Około południa opiekunka podaje obiad, a następnie jest czas odpoczynku. Senior relaksuje się lub drzemie, a opiekunka może zająć się swoimi prywatnymi sprawami. Później spędzają czas razem. W jaki sposób? To zależy od nawyków podopiecznego i jego stanu zdrowia. Można wyjść na spacer, pograć w gry planszowe, posiedzieć w ogrodzie czy po prostu wypić kawę i porozmawiać. Potem opiekunka szykuje kolację, a następnie pomaga seniorowi w wieczornej toalecie. Kiedy osoba starsza zaśnie, opiekunka ma czas dla siebie. Zdarza się, że niektórym podopiecznym trzeba pomagać w nocy, np. pójść do toalety.

Opiekunka nie może wykonywać czynności medycznych takich jak podawanie kroplówek lub mierzenie cukru we krwi. Nie opatruje też ran i odleżyn oraz ich nie pielęgnuje. Nie wydziela też leków podopiecznemu, a tylko podaje konkretne lekarstwa w dawkach przepisanych przez lekarza.

Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej wszędzie jest podobny; może różnić się szczegółami. A one są ustalane z rodziną seniora jeszcze przed zleceniem. Opiekunka dowiaduje się o obowiązkach przed podpisaniem umowy z agencją. Dzięki temu jest w stanie stwierdzić, czy poradzi sobie na danej szteli.

praca w niemieckiej opiece

Warunki zatrudnienia w opiece w Niemczech

Jeśli szukamy pracy w niemieckiej opiece, zwróćmy uwagę na to, żeby zatrudnienie było legalne. Lepiej nie szukać prywatnych ofert na forach internetowych, gdyż łatwo tam natknąć się na oszustów. Dobrym wyjściem jest skontaktowanie się z kilkoma agencjami opieki albo przejrzenie ich ofert na portalu SenioPort. Dzięki temu mamy pewność, że warunki zatrudnienia będą jasne i korzystne. A na jaką umowę się zdecydować? Mamy do wyboru delegowanie, jednoosobową działalność gospodarczą albo pracę na niemieckich warunkach. Każda z tych umów ma swoje plusy, warto więc wybrać tę, która będzie dla nas w tym momencie najkorzystniejsza. A jeśli mamy jakieś wątpliwości, porozmawiajmy o nich z rekruterem.

Korzystając z pomocy firmy opiekuńczej, nie musimy się martwić o dojazd, zakwaterowanie i wyżywienie. Wszystkim zajmują się koordynatorzy – my musimy tylko stawić się w określonym miejscu i wsiąść do busa. Przejazd jest zwykle bezpłatny, mieszkamy w domu podopiecznego (w osobnym pokoju), a jego rodzina zapewnia nam jedzenie.

Praca w niemieckiej opiece nie jest najłatwiejszym zawodem. Jednak poczucie satysfakcji, które płynie z jego wykonywania, jest bardzo duże. Uśmiech i wdzięczność seniora oraz jego bliskich potrafią zrekompensować codzienne trudy.