Praca na czarno, czyli bez pośredników, wciąż kusi wiele opiekunek i opiekunów. Mimo kampanii ostrzegających przed podjęciem takiego zatrudnienia, w sieci wciąż roi się od tego typu ofert. Najwięcej jest ich zazwyczaj na forach internetowych poświęconych opiece w Niemczech. Skąd popularność nielegalnej pracy? Dlaczego tak dużo opiekunek się na nią decyduje? I wreszcie – czy naprawdę opłaca się w ten sposób pracować w opiece?

Dlaczego opiekunki decydują się na pracę bez pośredników

Istnieje kilka głównych powodów, dla których opiekunki osób starszych w Niemczech szukają pracy bez pośredników. Najważniejsze z nich to:

 • łatwiejsze znalezienie pracy: rodzina nie ponosi kosztów wynajęcia agencji, dlatego chętnie zamieszcza ogłoszenia prywatne,
 • wyższe zarobki, brak obowiązku płacenia podatków,
 • utrzymanie statusu osoby bezrobotnej,
 • obawa przed utratą pomocy finansowej (zasiłków, alimentów),
 • niechęć lub złe doświadczenia z agencjami opiekunek,
 • poczucie niezależności.

praca w opiece bez pośredników

Opiekunki seniorów często w rozmowach porównują kwoty, które dostają „na rękę”. Sprawdzają, ile zyskają, jeśli będą pracować na czarno. Jednak zarobki proponowane w ogłoszeniach prywatnych są tylko odrobinę wyższe, niż te oferowane przez agencje. Na dodatek wcale nie mamy pewności, że dostaniemy całą obiecaną sumę. Mimo tego wiele osób dalej jest przekonanych, że praca w opiece w Niemczech bez pośredników bardziej się opłaca. Niestety, wiąże się z nią sporo zagrożeń – a ryzyko nieotrzymania pensji jest tylko jednym z nich.

Konsekwencje pracy w opiece na czarno

Podejmując pracę bez pośredników, ryzykujemy tym, że w ogóle nie zobaczymy naszej pensji. Nie mamy żadnego zabezpieczenia czy legalnej umowy. Dopóki osobiście nie spotkamy się z tym problemem, wydaje nam się, że nie istnieje. A opowieści koleżanek-opiekunek o tym, jak to zostały oszukane przez agencje, nie ułatwiają podjęcia decyzji. Warto jednak zapytać, z jaką firmą współpracowały. Istnieją bowiem zarówno renomowane, działające zgodnie z prawem agencje (jak te publikujące ogłoszenia na portalu SenioPort), jak i firmy, które ciągle znikają i pojawiają się pod nową nazwą.

Niektóre osoby pracujące w opiece w Niemczech odnoszą się niechętnie do agencji. Tłumaczą to tym, że firmy zatrudniające opiekunki zarabiają na ich ciężkiej pracy. Warto jednak pamiętać, że firma musi nie tylko opłacić koordynatorów, koszty swojej siedziby czy działalności, ale też zadbać o nasze bezpieczeństwo. Opiekunka podejmująca legalną pracę może liczyć na stałe wsparcie specjalistów i bezpośredni kontakt z nimi.

opieka nad seniorem

Na co musi się przygotować opiekunka zatrudniona bez pośredników?

 • brak ochrony np. w przypadku złego traktowania przez podopiecznego albo utraty pracy,
 • brak wszelkich ubezpieczeń: chorobowego, wypadkowego,
 • trudności w powrocie do domu, jeśli pracodawca nie wypłaci wynagrodzenia,
 • dodatkowe obowiązki (jeśli nie mamy spisanej umowy, pracodawca może zlecić nam dowolne, dodatkowe prace),
 • brak referencji dla kolejnych pracodawców,
 • kary finansowe: grzywny, mandaty,
 • a nawet przymus opuszczenia terytorium obcego państwa.

Jak dbać o swoje zarobki i bezpieczeństwo na zleceniu

Praca bez umowy w Niemczech jest niezgodna z prawem. Zatem opiekunka, która pracuje legalnie, nie musi się obawiać, że ktoś na nią doniesie. I nie chodzi tutaj tylko o zazdrosnych, nieżyczliwych sąsiadów. W Niemczech na porządku dziennym są kontrole, na przykład urzędów celnych. Urzędnicy mają prawo poprosić opiekunkę o dowód, że pracuje legalnie. Biorąc pod uwagę to, że jedynie 20% opiekunek osób starszych w Niemczech posiada umowę z agencją, ryzyko kontroli jest naprawdę duże. Praca na czarno wiąże się więc z ciągłymi obawami przed sprawdzeniem (nieistniejących) dokumentów i ewentualnym odesłaniem do kraju. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie: czy to się rzeczywiście opłaca?

praca w Niemczech bez pośredników

Praca na czarno w opiece ma wyłącznie jedną zaletę: według obiegowej opinii jest lepiej płatna. Jednak mimo tego nie jest inwestycją w naszą przyszłość. Jeśli bowiem mamy legalną umowę, otrzymujemy też świadczenia i składki. Jesteśmy spokojni o to, co będzie, bo chroni nas prawo. Współpraca z agencją to też szansa na stabilne zatrudnienie. Dodatkowo mamy pewność, że w razie potrzeby ktoś nam pomoże. Dlatego tak ważne jest, żeby szukać pracy w sprawdzonych miejscach. Na portalu SenioPort znajdziemy jedynie oferty agencji działających zgodnie z prawem. Praca pod skrzydłami renomowanych firm wpłynie pozytywnie na naszą karierę zawodową