Zaangażowani i gotowi do poświęceń: tacy są opiekunowie seniorów w Niemczech. Praca jest dla nich pasją, w którą wkładają cały swój wysiłek, czerpiąc jednocześnie satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Jednak i ich dosięga zmęczenie i stres, co zwykle niezbyt dobrze wpływa na psychikę opiekuna. Chodzi tutaj nie tylko o codzienne trudności w pracy, ale przede wszystkim o formę zatrudnienia. Wiele osób pracujących w Niemczech martwi się o swoje wynagrodzenie czy o stabilność pracy. Co zatem może zrobić opiekunka, by poprawić swój komfort i samopoczucie?

Opiekunka w Niemczech powinna mieć legalną umowę

Spokój i stabilizacja są potrzebne – także (a może przede wszystkim) w sferze zawodowej. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy za miesiąc, pół roku lub rok będziemy mieli pracę, nasz nastrój znacznie się pogarsza. Tak samo czujemy się, kiedy nasz pracodawca zalega z wypłatą i nie wiemy, czy w ogóle ją dostaniemy. Tego typu sytuacje zdarzają się również w pracy w opiece. Najczęściej dochodzi do nich na skutek szukania ofert w niesprawdzonych źródłach. Wiele opiekunek decyduje się pracować „na czarno”, bez umowy, odpowiadając na prywatne ogłoszenia. W ten sposób nie mają zabezpieczenia prawnego, co może skutkować brakiem wynagrodzenia, a czasami nawet pracy. Zdarza się, że takie osoby pracują przez kilka tygodni, po czym dowiadują się, że nie są już potrzebni i że nie dostaną pieniędzy.

opiekunka seniora

Jeśli nie podpiszemy umowy, będziemy musieli liczyć się z tym, że nikt nie odprowadzi nam składek socjalnych czy chorobowych. Co to oznacza? Przede wszystkim fakt, że nie będziemy mogli skorzystać z opieki lekarskiej za granicą. Nawet jeżeli czujemy się dobrze i nie myślimy o wizytach u lekarza, lepiej mieć takie zabezpieczenie. Stres związany z niepewną pracą może powodować liczne choroby – a bez ubezpieczeń będziemy musieli zapłacić za leczenie z własnej kieszeni.

Takie sytuacje generują stres i niepokój. Jadąc do pracy w Niemczech, chcemy mieć pewność, że nasz wysiłek nie pójdzie na marne. Warto więc jeszcze przed podjęciem decyzji o wyjeździe zorientować się w ofercie profesjonalnych agencji opiekunek. Jest ich kilka – znajdziemy je na portalu SenioPort. Koordynatorzy zapoznają nas z warunkami zatrudnienia, zakresem obowiązków oraz dostępnymi ofertami pracy. Umowę podpisujemy przed wyjazdem, a wszelkie wątpliwości wyjaśniają na bieżąco przedstawiciele agencji. Możemy być też spokojni o pensję: dostajemy ją co miesiąc, w euro. Na dodatek mamy zapewnione składki na ubezpieczenie socjalne i chorobowe. A przede wszystkim umowa gwarantuje nam stabilność zatrudnienia. Dzięki temu zyskamy komfort psychiczny i będziemy mogli spokojnie skoncentrować się na codziennych obowiązkach.

Doświadczona opiekunka radzi: przygotujmy się do rozmowy o pracę

Zanim wyjedziemy do pracy w opiece w Niemczech, dokładnie poznajmy zakres naszych przyszłych obowiązków. Przeczytajmy też ofertę od deski do deski i zapytajmy koordynatora o dodatkowe wymagania rodziny seniora. Opiekunka osoby niepełnosprawnej i starszej to zawód wymagający dużej dozy cierpliwości, empatii, poświęcenia, zaangażowania i pewności siebie. Codzienność w tej pracy bywa stresująca, dlatego najlepiej odnajdą się w niej ludzie, którzy potrafią radzić sobie z negatywnymi emocjami. Dla nich praca w opiece nad osobami starszymi będzie źródłem satysfakcji i radości. Jeśli więc czujemy, że poradzimy sobie w zawodzie opiekunki, nic nie stoi na przeszkodzie żeby złożyć swoją aplikację.

opiekunka osoby starszej

Jak zadbać o swój komfort psychiczny podczas rekrutacji? Przede wszystkim postarać się o dobre nastawienie i przygotowanie. Jeśli jesteśmy pewni, że wystarczająco dobrze znamy język niemiecki, a na dodatek mamy doświadczenie w opiece – z pewnością pójdzie nam łatwiej. Wykorzystajmy więc czas przed rozmową na podszkolenie się. Przypomnijmy sobie niemieckie słówka i zdania, poczytajmy trochę na temat chorób osób starszych i ich leczenia. Dzięki temu będziemy mogli wykorzystać świeżą wiedzę w praktyce. A przyswojone wiadomości z pewnością przydadzą się nam podczas szteli. Pamiętajmy, żeby nie przejmować się zbytnio ewentualnymi błędami, ale wyciągać z nich wnioski.

Co jeszcze wpływa na komfort pracy opiekunki osób starszych?

Dobre samopoczucie opiekunki seniora zależy od wielu czynników. Jednym z nich są relacje z podopiecznym. Przebywając w Niemczech na zleceniu, spędzamy z nim bardzo dużo czasu. Nie tylko pomagamy mu w codziennych czynnościach, ale też zapewniamy mu zajęcie w wolnym czasie i rozrywki. Dobra atmosfera na co dzień pozwala czuć się w pracy komfortowo. Wykażmy więc zainteresowanie naszym podopiecznym, rozmawiajmy z nim jak najwięcej. Opowiadajmy też o sobie – im lepiej senior nas pozna, tym będzie czuł się z nami bezpieczniej. Dobrym pomysłem jest także wspólna organizacja czasu wolnego. Dowiedzmy się, co osoba starsza lubi robić i na tej podstawie stwórzmy plan dnia. Nie zapomnijmy również o sobie. Chwila z książką, samotny spacer czy rozmowa z bliskimi, gdy senior ucina sobie drzemkę, pozwolą nam zachować dobry nastrój.