Praca za naszą zachodnią granicą wciąż się opłaca. Wie to każda opiekunka osoby starszej, która podjęła zatrudnienie w Niemczech. Słyszymy od znajomych: wyjedź, można zarobić dobre pieniądze, poczujesz się potrzebna i doceniona. To sprawia, że zaczynamy zastanawiać się nad pracą w opiece. Czy naprawdę warto być opiekunką w Niemczech? Sprawdźmy!

Praca w opiece za granicą się opłaca

Wśród najczęściej wymienianych wśród opiekunek korzyści jest wysoka pensja. Dobre agencje proponują nawet 1800 euro netto, czyli około 8000 zł miesięcznie. Nierzadko zdarzają się też różnego rodzaju premie i dodatki, np. za wydłużenie zlecenia albo za pracę w okresie świątecznym czy wakacyjnym. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać – SenioPort jest do tego idealnym miejscem. Dlaczego? Swoje oferty publikują tutaj tylko sprawdzone agencje. Możemy mieć pewność, że potraktują nas uczciwie, a do tego zaproponują korzystną wypłatę. Na dodatek praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech nie wymaga nakładów finansowych. Prześledźmy, jak wygląda zlecenie dla opiekunki:

  • Przejazd do Niemiec i z powrotem jest opłacony przez agencję. Firmy, które współpracują z SenioPort, fundują podróż oraz ustalają dokładny termin i miejsce docelowe. Dzięki temu bezpiecznie przekraczamy granicę i mamy pewność, że dojedziemy dokładnie tam, gdzie będziemy pracować.
  • Zakwaterowanie również jest bezpłatne. Opiekunka osoby starszej otrzymuje pokój w domu podopiecznego, nie musi więc szukać miejsca na nocleg.
  • Wyżywienie zapewnia rodzina seniora. Robiąc zakupy dla osoby starszej, robimy je także dla siebie. Od bliskich podopiecznego dostajemy pieniądze na ten cel.
  • Wynagrodzenie jest bardzo korzystne. W Polsce trudno jest znaleźć pracę, której można podjąć się bardzo szybko i dostać wysoką wypłatę. Opiekunka osób starszych może liczyć nawet na kilka tysięcy złotych miesięcznie. Taka pensja pozwala nie tylko podreperować domowy budżet, ale też odłożyć nieco pieniędzy – być może na wymarzone wakacje?
  • Zlecenia są różnej długości. Zwykle trwają 1-3 miesiące, ale wiele z nich można przedłużyć. Niektóre opiekunki traktują swoją pracę jako dorywczą i sezonową, a dla niektórych stała się ona sposobem na życie.
  • Formalności można załatwić od ręki. Rekrutacja w wielu przypadkach odbywa się zdalnie, a umowy są wysyłane pocztą elektroniczną albo tradycyjną. Na dodatek konsultanci pomagają w wypełnianiu dokumentów i odpowiadają na wszystkie pytania.
  • Odprowadzane są składki ZUS. To szczególnie ważne, jeśli myślimy o naszej przyszłej emeryturze. Dobra agencja powie nam o wszystkim, co się z tym wiąże.

To wszystko sprawia, że praca w opiece od zaraz jest idealnym rozwiązaniem nawet dla osób, które z jakiegoś powodu zostały bez funduszy na życie.

praca w opiece

Czym zajmuje się opiekunka osoby starszej?

Zakres obowiązków opiekunki seniora jest różny i zależy głównie od stanu zdrowia podopiecznego. Podstawowe zadania są jednak zwykle takie same. Opiekunka pomaga osobie starszej w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak ubieranie, toaleta, wstawanie, siadanie. Organizuje też seniorowi wolny czas w oparciu o to, co ten lubi robić. Wychodzi z nim na spacery, ogląda telewizję, gra w gry planszowe, czyta mu książki. Opiekunka troszczy się także o dom: robi zakupy, gotuje obiady dla siebie i podopiecznego, umawia wizyty lekarskie i załatwia różne bieżące sprawy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że opiekunka osoby starszej nie musi mieć wykształcenia medycznego. Wręcz nie powinna wykonywać takich zabiegów, jak robienie zastrzyków czy ustalanie dawek leków. Wszystkim tym zajmuje się lekarz albo pielęgniarka, czyli Pflegedienst.

Nie wszyscy podopieczni wymagają kompleksowej opieki. W wielu przypadkach potrzebują głównie towarzysza, z którym mogą porozmawiać i spędzić czas. Dzięki opiekunce senior nie czuje się samotny, a jednocześnie ma zapewnioną pomoc w obowiązkach domowych i codziennych czynnościach. Jeśli dopiero zaczynamy karierę w opiece, możemy wybrać lżejsze zlecenie. Doświadczona opiekunka radzi: oferty pracy są różne, więc spokojnie da się znaleźć taką sztelę, jaka będzie nam odpowiadać. Pomoże nam w tym system działania portalu SenioPort. Po założeniu konta możemy zamieścić tu własne ogłoszenie, w którym podamy, czego dokładnie szukamy. A kiedy już wybierzemy ofertę oraz agencję, nie bójmy się pytać o wszystko, co nas interesuje – zarówno konsultanta, jak i koleżanek po fachu.

opiekunka seniora

Co powinna wiedzieć opiekunka wyjeżdżająca do Niemiec

Praca opiekunki seniora w Niemczech niesie za sobą sporo korzyści. Aby jednak otrzymać zatrudnienie, trzeba spełnić kilka wymagań. Najważniejsze z nich to znajomość języka niemieckiego. Wystarczą podstawy – tak, żeby dogadać się z seniorem i jego rodziną na co dzień. Jeśli podopieczny jest przewlekle chory, przyda się też słownictwo związane ze schorzeniem, na które cierpi. Wiele agencji oferuje bezpłatne lekcje niemieckiego i samouczki, z których warto skorzystać. Drugim ważnym aspektem jest doświadczenie w opiece. Nie musi to być doświadczenie zawodowe, wystarczy, że opiekowaliśmy się bliskim seniorem – dziadkiem, rodzicem, wujkiem czy ciocią. Na tej podstawie śmiało można starać się o pracę w profesjonalnej opiece osób starszych.