Każda opiekunka osób starszych w Niemczech powinna znać swoje prawa i obowiązki. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie czynności możemy wykonywać na naszym stanowisku, a jakich prac podejmować nam nie wolno. W ten sposób zadbamy o bezpieczeństwo i komfort – nie tylko własny, ale również seniora. W poniższym artykule zamieściliśmy odpowiedź na pytanie: jakie są prawa i obowiązki opiekuna osoby starszej? Zapraszamy do lektury.

Opiekunka osób starszych w Niemczech: lista obowiązków

Na czym polega praca opiekunki przebywającej w Niemczech? Przede wszystkim jej obowiązkiem jest pomaganie podopiecznemu. Opiekunka seniora musi więc wspierać go lub nawet wyręczać przy wykonywaniu codziennych czynności. Będą to chociażby:

  • pomoc w utrzymaniu higieny ciała
  • asystowanie przy ubieraniu i rozbieraniu
  • transfer podopiecznego na łóżko czy wózek
  • wsparcie przy korzystaniu z toalety
  • aktywizacja podopiecznego: zachęcanie do wykonywania prostych zadań, dopasowanych do jego stanu zdrowia (np. zawiązanie sznurówek, zapięcie guzików)

Taka praca to ogromna odpowiedzialność, wiążąca się z dużym zaufaniem do opiekunki. Rodzina podopiecznego chce mieć pewność, że może na nas polegać. Seniorzy, którymi trzeba się opiekować, wymagają bowiem stałej gotowości do pomocy. Może się okazać, że będziemy musieli wstać w nocy, aby zaprowadzić osobę starszą do toalety. W takim przypadku agencja powinna jeszcze przed wyjazdem poinformować nas, że istnieje taka potrzeba, a my możemy, ale nie musimy zgodzić się na taką pracę.

obowiązki opiekuna osoby starszej

Praca opiekunki w Niemczech to także wykonywanie obowiązków domowych. Należy do nich sprzątanie pomieszczeń, z których korzystamy my i podopieczny. Nie musimy natomiast robić generalnych porządków, odśnieżać, myć okien – chyba że mamy taki zapis w umowie. Naszym zadaniem jest też przygotowywanie posiłków dla siebie i seniora oraz sprzątanie po posiłku. Zdarza się, że podopiecznego trzeba karmić albo podawać posiłki dopasowane do konkretnej diety. Niekiedy rodzina prosi opiekunkę o to, żeby zrobiła zakupy albo pojechała z podopiecznym do lekarza. O takich obowiązkach powinniśmy być poinformowani wcześniej.

Czego nie powinna robić opiekunka seniora?

A co z obowiązkami takimi jak zmienianie opatrunków, podawanie leków, mierzenie cukru czy podawanie insuliny? Opiekunka osób starszych nie może tego robić. Są to czynności medyczne, które wykonuje jedynie pielęgniarka, czyli Pflegedienst. Pamiętajmy, że jeśli coś by się stało podopiecznemu, to my będziemy za to odpowiadać. Oczywiście może się zdarzyć, że mamy doświadczenie w tego typu czynnościach i chcemy to robić. Wtedy rodzina seniora powinna nam przedstawić pismo, które zwalnia nas z odpowiedzialności. Możemy je podpisać – ale nie musimy. W tym dokumencie musi znaleźć się informacja, że jeżeli na skutek przeprowadzenia czynności medycznych wydarzy się coś złego, nie jesteśmy za to odpowiedzialni. Warto pochylić się jeszcze nad kwestią zakładania pończoch uciskowych. Według niemieckiego prawa nie jest to czynność medyczna, natomiast w Polsce już tak.

Prawa opiekunki osób starszych pracującej w Niemczech

Do czego ma prawo opiekunka seniora? Przede wszystkim do prywatności. Rodzina podopiecznego powinna nam zapewnić własny pokój, a także dostęp do takich pomieszczeń, jak łazienka czy kuchnia. A skoro już mowa o łazience – pracodawca nie ma obowiązku przeznaczyć nam osobnej łazienki. Jeśli to zrobi, to jest to tylko jego dobrą wolą. Ponadto do naszego pokoju rodzina podopiecznego może wchodzić tylko za naszą zgodą. Opiekunka osób starszych w Niemczech ma również prawo do wyżywienia oraz do wszystkich produktów spożywczych, jakie są w domu. Jeżeli czegoś brakuje w lodówce lub szafkach, krewni seniora mają obowiązek to dostarczyć. Możemy także dać listę produktów, których potrzebujemy, jak również tych, których nie wolno nam jeść.

opiekunka osoby starszej

Codzienna praca dla opiekunki w Niemczech jest bardzo wymagająca. Dlatego każda z nas potrzebuje chwili dla siebie – żeby odpocząć, naładować akumulatory i być gotową na kolejne wyzwania. Pracodawca oraz agencja powinni nas więc powiadomić o przerwach, które nam przysługują. Zazwyczaj jest to 2 godziny dziennie plus cały dzień albo dwie połówki dnia. Jeżeli ze względu na szczególną sytuację, np. ciężko chorego podopiecznego, rodzina nie jest w stanie zapewnić wolnego, powinna nam to zrekompensować. W przypadku nocnego wstawania przysługuje nam czas na odpoczynek w ciągu dnia.

Co o prawach opiekunki w Niemczech mówią Opiekunowie? Sprawdźmy.

 Anna D.: Opiekunka ma prawo do przespanej nocy, ma prawo do kilku godzin wolnego – codziennie. Ma prawo odmówić wykonywania obowiązków, które do niej nie należą i nie widnieją w opisie szteli. To na przykład sprzątanie piwnic, strychów, prace w ogrodzie.

Joanna Dz.: Wiemy, jakie mamy prawa. Należy nam się 1 dzień wolny albo 2 połówki dnia oraz 3 godziny pauzy dziennie. Praca 40 godzin tygodniowo, 11 godzin odpoczynku nocnego. Nie wykonujemy żadnych czynności medycznych typu cewniki, pończochy, opatrunki, sondy, bandaże itp.

Jerzy P.: Nie zakładamy pończoch uciskowych, nie zmieniamy opatrunków, nie podajemy insuliny, kroplówek, zastrzyków. Nie rozkładamy leków na cały tydzień – od tego jest Pflegedienst.

Jeśli mamy jakieś wątpliwości, pytania – dobrze jest skontaktować się ze swoim koordynatorem z agencji. Pamiętajmy, że praca w opiece w Niemczech to trudne zadanie, wymagające poświęcenia, ale też przynoszące radość i spełnienie. Jeśli znamy nasze prawa i obowiązki, wykonywanie pracy jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Szukając pracy jako opiekunka, skupmy się na tym, żeby wybrać uczciwą firmę – na portalu SenioPort znajdziemy wyłącznie sprawdzone agencje. Zyskamy pewność, że nasze prawa będą respektowane, a firma uczciwie powiadomi nas o obowiązkach.