Może się wydawać, że każdy da radę pracować jako opiekun osób starszych. W tym zawodzie potrzebne są jednak pewne cechy charakteru, które ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków. Z pewnością przyda się indywidualne podejście do ludzi, a także bezinteresowność. Aby być dobrym opiekunem seniora, należy kierować się przede wszystkim sympatią do osób starszych i porywem serca, a nie tylko chęcią zarobku. Jakie więc cechy powinna mieć osoba, która stara się o pracę w charakterze opiekuna osoby starszej?

Kluczowymi cechami opiekuna są empatia i wrażliwość

To dwie najważniejsze cechy w zawodzie opiekunki osoby starszej. Dzięki nim możemy zbudować pozytywne, ciepłe relacje zarówno z podopiecznym, jak i z jego rodziną. Empatia pozwala nam też wczuć się w sytuację seniora, który często jest osobą schorowaną. Zdarza się, że osoba starsza ma gorszy dzień, narzeka, nie może się pogodzić ze starością. Trudno jej przyjąć, że musi teraz korzystać z pomocy innej osoby. Empatyczny opiekun potrafi w takich sytuacjach udzielić wsparcia podopiecznemu i zmotywować go do wykonywania codziennych czynności. Warto jednak pamiętać, żeby nie ulegać zbytnio nastrojom seniora, zwłaszcza kiedy odmawia współpracy. W takich sytuacjach przyda się kolejna cecha.

opiekunka seniora

Konieczna będzie elastyczność i umiejętność dostosowania się do sytuacji

W pracy opiekuna osób starszych niezwykle ważna jest elastyczność. Trzeba umieć dopasować się do różnych warunków pracy na szteli. Pamiętajmy, że nie jest to praca zaczynająca się i kończąca o konkretnej godzinie. Jeśli sytuacja tego wymaga, powinniśmy móc udzielić wsparcia podopiecznemu o każdej porze dnia. Istotna jest też umiejętność wyczucia, jak zachować się w konkretnej sytuacji. Oczywiście taką wiedzę nabywa się wraz z doświadczeniem, ale każdy senior jest inny i warto najpierw dobrze go poznać. Bycie elastycznym nie jest proste, ale może znacznie ułatwić opiekunce lub opiekunowi pracę.

Opiekun osoby starszej powinien być sprawny psychicznie i fizycznie

Praca w Niemczech wymaga nie tylko sprawności językowej, ale też fizycznej i psychicznej. Oczywiście nikt nie będzie od nas wymagał, żeby wykazać się nadludzkimi umiejętnościami, ale posiadanie takich cech znacznie ułatwi nam pracę. Wymagania co do sprawności fizycznej są różne i zależą od stanu zdrowia podopiecznego oraz od oferty pracy. Zazwyczaj jednak trafiamy na osobę, która w jakimś stopniu jest pozbawiona sprawności fizycznej. Ważną kwestią jest też umiejętność dogadania się – tutaj znajomość języka niemieckiego będzie wręcz nieoceniona. Dzięki przełamaniu bariery językowej poradzimy sobie też z różnicami kulturowymi i z przyjemnością będziemy spędzać czas z seniorem. Niezbędny jest również dobry stan psychiczny opiekuna. On sprawi, że codzienne obowiązki nie będą nam straszne, a każdy dzień upłynie w miłej atmosferze.

opieka nad seniorem

Ważną cechą opiekuna jest pogoda ducha i cierpliwość

Praca opiekunki do osoby starszej jest wymagająca. Zdarzają się w niej trudne sytuacje, z którymi trzeba sobie szybko i sprawnie poradzić. Dlatego tak nieocenione jest pozytywne nastawienie, uśmiech i życzliwość w stosunku do innych. Dzięki pogodzie ducha jesteśmy w stanie poradzić sobie z seniorem, który od rana jest nie w humorze. Cierpliwość natomiast przydaje się, gdy trzeba wyjaśniać pewne kwestie kilka razy. Dobrze jest wiedzieć, że osoby starsze mają swoje przyzwyczajenia i niełatwo im je zmienić. Wtedy lepszym wyjściem jest okazanie wyrozumiałości i trzymanie nerwów na wodzy. Zanim więc odpowiemy na ogłoszenie pod tytułem: „szukam opiekunki do starszej osoby”, zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie zachować spokój w każdej sytuacji.

Opiekun osoby starszej powinien być pracowity oraz kontaktowy

Mogłoby się wydawać, że opiekun osoby starszej musi być przede wszystkim pracowity. To poniekąd prawda – powinien bowiem skrupulatnie wykonywać swoje obowiązki. Pracowitość ważna jest na każdym stanowisku, ale tutaj ponad nią stoi po prostu drugi człowiek. Praca opiekunki opiera się przede wszystkim na kontaktach z ludźmi. Podstawową zasadą jest więc skupienie na podopiecznym i na spełnianiu jego codziennych potrzeb. Chociaż praca opiekuna osób starszych to źródło zarobku, dla wielu opiekunek jest ona głównie pasją. To, czy podchodzimy do obowiązków z sercem, widać już podczas pierwszego spotkania z seniorem i jego rodziną. Dobrze jest więc umieć nawiązać z nimi kontakt, rozmawiać serdecznie i ze szczerym zainteresowaniem. Zdarza się, że osoby starsze i ich bliscy podchodzą do nowej opiekunki z dużym dystansem. Aby go nieco zmniejszyć, rozmawiajmy z nimi dużo, pytajmy o radę. Podopiecznego możemy zabierać na spacery i proponować wspólne wykonywanie codziennych czynności. Dzięki temu mamy dużą szansę na nawiązanie z nim nici porozumienia. A sympatia i wdzięczność seniora zrekompensują nam każdą ewentualną trudność, z którą możemy spotkać się w pracy opiekunki.