Praca opiekuna – medycznego czy domowego – jest bardzo wymagającym zajęciem. Aby dobrze ją wykonywać, potrzebna jest empatia, troska o dobro drugiego człowieka i duża delikatność. Seniorzy często cierpią na różne schorzenia, w wyniku czego wolniej reagują, mają problemy z poruszaniem się i wykonywaniem podstawowych czynności. Dlatego tak ważne jest, żeby zajmował się nimi ktoś, kto umie wczuć się w ich sytuację. Co zrobić, aby opieka nad osobą starszą była jednocześnie wsparciem psychicznym?

Opieka nad osobą starszą: cechy i kompetencje opiekuna

Do kompetencji opiekunów osób starszych zalicza się: umiejętności techniczne, wiedzę zdobytą podczas kursów i szkoleń oraz cechy osobowości. Szczególnie te ostatnie są ważne: dzięki nim możemy dogadać się z podopiecznym i zrozumieć jego punkt widzenia. Oto najbardziej istotne cechy opiekuna osoby starszej.

Empatia i wrażliwość

To te cechy osobowości najczęściej wymieniają rekruterzy w agencjach opieki. Obdarzeni nimi kandydaci mają łatwość zrozumienia drugiego człowieka i wczucia się w jego emocje. Wiedzą, że zmienne stany emocjonalne są wynikiem chorób i złego samopoczucia i nie odbierają ich osobiście. Bardzo ważną umiejętnością jest tutaj poznanie potrzeb i oczekiwań podopiecznego. Trudno bowiem wyobrazić sobie, czego może potrzebować osoba leżąca, unieruchomiona czy poruszająca się na wózku. Kandydat do opieki nad osobą starszą powinien więc być serdeczny i miły, a przede wszystkim opiekuńczy. Przebywając z nim, podopieczny będzie czuł się swobodnie i bezpiecznie.

praca opiekuna medycznego

Komunikatywność

Jeśli chcemy podjąć pracę za granicą, na przykład w Niemczech, musimy znać język. Na początku wystarczą podstawy, ale warto się na bieżąco dokształcać. Dobrym sposobem będą lekcje niemieckiego organizowane przez agencje – także te współpracujące z SenioPort. Dzięki znajomości języka prościej jest nawiązać pierwszy kontakt z podopiecznym i go podtrzymywać. Tylko opiekun, który potrafi mówić po niemiecku, może zapewnić seniorowi prawidłową opiekę.

Wzbudzanie zaufania

Opiekun osoby starszej powinien wzbudzać zaufanie zarówno u seniora, jak i jego rodziny. Już w pierwszych dniach pracy można zauważyć, jakie podejście do podopiecznego i obowiązków ma dana osoba. Bliscy osoby starszej widzą, czy opiekun lub opiekunka poważnie traktuje swoje zadania, jest punktualna, rzetelna i uczciwa. Jeśli więc chcemy pokazać rodzinie, że może nam zaufać, dbajmy o naszego podopiecznego i relację z nim. Będą mieli pewność, że spokojnie mogą nam powierzyć opiekę nad swoim rodzicem lub dziadkiem.

Praca w opiece nad osobą starszą w ciężkim stanie

Zajmowanie się ciężko chorym seniorem jest wyjątkowo trudne. Zdarza się, że podopieczny kieruje się jedynie odruchami mięśni, które nie zawsze prawidłowo funkcjonują. Czasami opiekunom trudno jest zrozumieć niekontrolowane ruchy spowodowane przykurczami. Na przykład chory przyjmuje nagle pozycję embrionalną i trudno mu pomóc z wykorzystaniem znanych nam metod. W takim przypadku dobrze jest skonsultować się z lekarzem podopiecznego i postępować według jego wskazówek. Często konieczne jest wykonywanie za seniora wielu codziennych czynności. Pamiętajmy, że podopieczny może być zawstydzony faktem, że jego ciało reaguje w nieprawidłowy sposób. Potrzebne nam będzie wyczucie, wiedza na temat chorób i wysoka kultura osobista. Odpowiednie podejście sprawi, że osoba starsza poczuje się przy nas komfortowo.

praca w opiece

Codzienna opieka nad osobą starszą: obowiązki opiekuna

Bardzo ważną kwestią w opiece nad seniorem jest pilnowanie diety i odpowiedniego nawodnienia. Wraz z wiekiem ilość wody w organizmie spada, dlatego należy zachęcać seniora, żeby wypijał przynajmniej 2, 5 litra płynów dziennie. Szczególnie trudne jest to w przypadku osób leżących, które nie są w stanie samodzielnie nalać sobie wody. My, jako opiekunowie, powinniśmy wiec pilnować, żeby senior przyjmował odpowiednią ilość płynów. Znaczenie ma również dieta. Podawajmy osobie starszej posiłki, które są nie tylko atrakcyjne smakowo i wizualnie, ale też pełnowartościowe. Niech będą dostosowane do stanu zdrowia i możliwości podopiecznego. Jeżeli posiada braki w uzębieniu, łatwiej mu będzie zjeść posiłek ugotowany, miękki albo nawet zblendowany. Innym problemem może być brak apetytu. W takim przypadku zorientujmy się, co senior lubi i jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych, nie ograniczajmy mu tych produktów.

Do codziennych obowiązków opiekuna osoby starszej należy też dbanie o jej higienę. Warto w takich chwilach dbać o komfort seniora. Czynności higieniczne, ze względu na intymny charakter, mogą być bowiem niezręczne nie tylko dla nas, ale i dla podopiecznego. Dlatego ważna jest tutaj delikatność i dyskrecja, a także zapewnienie osobie starszej prywatności.

Nie zawsze jest łatwo wczuć się w sytuację podopiecznego. Potrzeba do tego cierpliwości, spokojnej obserwacji i poznawania seniora, a także dużej dozy empatii. Proces ten często wymaga czasu i nakładu sił. Jednak uśmiech na twarzy osoby starszej wynagradza opiekunowi każdy trud.