Praca w opiece seniora w Niemczech jest coraz bardziej popularna wśród Polaków. Można znaleźć coraz więcej ciekawych ofert, a niemieccy pracodawcy chętnie zatrudniają polskie opiekunki. Dlaczego tak się dzieje? Społeczeństwo europejskie się starzeje, a młodzi Niemcy nie zawsze są w stanie samodzielnie zaopiekować się rodzicami lub dziadkami. Zamieszczają więc ogłoszenie o tytule: „Szukam opiekunki do starszej osoby”. Nie zatrudniają byle kogo: musi to być ktoś zaufany, kto będzie wiedział, jak opiekować się – często schorowanym – seniorem. Kim jednak tak naprawdę jest opiekun osób starszych i czym się zajmuje? I najważniejsze: jak można nim zostać?

Opiekun osób starszych: kim jest i jak może znaleźć pracę

Niewątpliwie praca w opiece seniora należy do przyszłościowych zawodów. Badania pokazują, że starszych, potrzebujących opieki osób będzie przybywać. Na czym polega codzienna praca opiekuna? Przede wszystkim na pielęgnacji seniora, opiece nad nim i organizowaniu mu czasu wolnego. Mogłoby się wydawać, że to łatwa i przyjemna praca – w większości przypadków jednak taka nie jest. Wielu seniorów to osoby dość wymagające, często cierpiące na przewlekłe choroby wieku starczego. To powoduje, że opiekun lub opiekunka musi nie tylko uzbroić się w cierpliwość, ale też znać zasady postępowania w poszczególnych schorzeniach.

opiekunka osoby niepełnosprawnej

Jak opiekunka seniora może znaleźć zatrudnienie? Najprościej będzie zajrzeć na portal z ofertami pracy. Aktualne i atrakcyjne ogłoszenia znajdziemy chociażby na SenioPort. Zawsze warto korzystać z pomocy renomowanych agencji opiekunek. Szukając pracy na własną rękę albo odpowiadając na oferty niesprawdzonych firm, sporo ryzykujemy. Możemy się bowiem natknąć na nieuczciwego pracodawcę, który nie wypłaci nam należności albo nie pomoże, gdy napotkamy problem. Profesjonalna agencja zajmie się nami kompleksowo. Pamiętajmy tylko, że wiąże się to z nieco większymi wymaganiami. Wyjeżdżając za granicę, powinniśmy znać niemiecki w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Nie trzeba mieć medycznego wykształcenia, ale pielęgniarki czy fizjoterapeuci są szczególnie mile widziani w tym zawodzie. Natomiast tym, co na pewno przyda się opiekunce seniora, jest kurs pierwszej pomocy. Niektóre rodziny podopiecznych wymagają też czynnego prawa jazdy (zdarza się, że osobę starszą trzeba podwozić do lekarza). Warto wiedzieć, że ostateczne wymagania zależą od konkretnego pracodawcy.

Praca w opiece seniora a cechy opiekunki

Aby zostać opiekunką lub opiekunem osób starszych, należy też posiadać pewne określone cechy charakteru. Nie każdy bowiem może pracować w tym zawodzie. Opieka nad seniorem to wymagająca praca, również pod względem psychicznym. Kandydaci powinni się więc wykazać wspomnianą już wcześniej cierpliwością oraz dużą dozą empatii. Pamiętajmy, że może nam się trafić schorowany podopieczny, wymagający pomocy nawet przy podstawowych czynnościach. Konieczne będzie więc zrozumienie dla seniora oraz duże zdolności komunikacyjne. Inne cechy idealnego opiekuna to: odporność na stres, pewność siebie, spokój, elastyczność, motywacja i zdolność do kompromisów. Opiekunka osoby niepełnosprawnej czy starszej powinna też umieć poradzić sobie w nagłych sytuacjach, także tych zagrażających zdrowiu czy życiu.

Kandydatka, która chce pracować w opiece osób starszych w Niemczech, musi również być asertywna. Nie powinna bać się wyrażać swojego zdania – oczywiście spokojnie i z szacunkiem. Asertywność to także poszanowanie punktu widzenia podopiecznego, nawet, jeśli się z nim nie zgadzamy. Ważna jest też umiejętność współpracy z innymi i dogadania się w każdej sytuacji. Praca opiekuna osób starszych wymaga więc sporej siły psychicznej. Dlatego zanim odpowiemy na ogłoszenie o pracę w opiece seniora, upewnijmy się, że posiadamy wszystkie wyżej wymienione cechy. Dobrze jest też się zorientować, czy nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego zawodu. Zdrowy, w pełni sprawny opiekun gwarantuje bezpieczeństwo sobie i podopiecznemu.

opiekun osób starszych

Zarobki w opiece osób starszych w Niemczech

Zawód opiekuna osób starszych jest coraz popularniejszy, dlatego w serwisach internetowych i na stronach agencji można znaleźć sporo ciekawych ofert pracy. Wiele z nich dotyczy zatrudnienia za naszą zachodnią granicą. Tam też możemy się spodziewać wyższych niż w Polsce zarobków. Oczywiście, chcąc zarabiać więcej, trzeba znać język obcy. Praca w opiece seniora to ciągłe kontakty z podopiecznym, więc umiejętność mówienia po niemiecku bardzo ułatwi nam wykonywanie obowiązków.

Zarobki opiekunki lub opiekuna osób starszych zależą więc w dużej mierze od stopnia znajomości języka. Innym kryterium jest staż pracy i doświadczenie, nie tylko w zawodzie. Liczy się także opieka nad starszym lub chorym członkiem rodziny. Opiekunkom, które pracowały już w zawodzie, często proponuje się wyższe stawki. Oferty zaczynają się nawet od 1500 euro netto miesięcznie – jest więc o co walczyć. Jeżeli więc czujemy, że mamy predyspozycje do pracy w opiece w Niemczech, zgłośmy się do wybranej agencji.