Opieka nad starszymi ludźmi to specyficzne i wymagające zajęcie. Kandydat na to stanowisko powinien wykazywać się pewnymi cechami charakteru i odpowiednim podejściem. Warto jednak pamiętać, że każdy podopieczny jest inny i nie zawsze można przewidzieć, jak będzie układała się współpraca. Opiekunka seniora i on sam muszą przede wszystkim znaleźć wspólny język. Zdarza się, że osiągnięcie porozumienia utrudniają choroby podopiecznego i zmiany zachowania, które z nich wynikają. Jak więc zostać idealną opiekunką osoby starszej? Oto kilka porad, które pozwolą nam uzyskać ten tytuł.

Cechy, które musi posiadać opiekunka osoby starszej

W całej Europie, także w Niemczech, przybywa osób starszych. Wielu z tych ludzi potrzebuje opieki oraz pomocy w wykonywaniu codziennych czynności. To sprawia, że z roku na rok jest coraz więcej miejsc pracy dla opiekunek osób starszych. I chociaż praca ta jest wymagająca i nierzadko trudna, nie brak chętnych na takie stanowisko. Do obowiązków opiekunki należą: pomoc podopiecznemu w higienie, pielęgnacji, poruszaniu się, wstawaniu czy siadaniu. Opiekunka asystuje też przy ubieraniu, robi zakupy, gotuje i zachęca podopiecznego do aktywności, jak chociażby spacery. Czas pracy jest uzależniony od potrzeb osoby starszej. Zdarza się, że senior potrzebuje pomocy tylko przez kilka godzin w ciągu dnia, inny natomiast będzie wymagał całodobowej opieki.

opiekunka osoby starszej

Polki i Polacy coraz częściej decydują się na podjęcie pracy w charakterze opiekunki seniora. Dla niektórych z nich opieka nad starszymi jest jedynym źródłem zarobku. Można spotkać opinie, że najlepszymi opiekunkami są nauczycielki oraz pielęgniarki – ze względu na doświadczenie w pracy z drugim człowiekiem. Rzeczywistość pokazuje jednak, że na opiekunkę nadaje się każda osoba, która posiada następujące cechy:

  • umiejętność wczucia się w sytuację podopiecznego, czyli empatia,
  • cierpliwość i zrozumienie,
  • szacunek, zarówno do podopiecznego i jego rodziny, jak i do innych ludzi,
  • asertywność i stanowczość,
  • pozytywne nastawienie do świata,
  • szybkie i łatwe nawiązywanie kontaktów.

Bardzo ważny jest też spokój i umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. W razie nieprzewidzianych sytuacji opiekunka powinna umieć odpowiednio zareagować – od tego bowiem może zależeć zdrowie czy nawet życie podopiecznego.

Opieka nad starszymi osobami: o czym pamiętać?

Cechy charakteru są bardzo przydatne w pracy opiekunki, ale – niestety – one same nie wystarczą, żeby stać się najlepszym w tym zawodzie. Niezbędne okażą się także  te umiejętności, które wymieniamy poniżej.

Znajomość języka niemieckiego

Praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech to wyzwanie głównie ze względu na to, że niemal cały czas trzeba się posługiwać obcym językiem. Już przed wyjazdem do opieki warto zaznajomić się z nim chociażby w podstawowym stopniu, a jeśli go znamy – odświeżyć wiadomości. Dobrze jest też na bieżąco podnosić swoje kompetencje językowe. Oprócz tego pamiętajmy o uprzejmym zwracaniu się do podopiecznego. Tytułowanie go „panem” czy „panią”, pełen szacunku dystans i ton z pewnością zostaną pozytywnie odebrane.

opiekunka seniora

Umiejętność rozmowy i wsparcia seniora

Kandydat na opiekuna osoby starszej powinien być dobrym słuchaczem. Seniorzy często nie mają obok siebie osób, które mogłyby z nimi porozmawiać, zdarzają się też różne relacje rodzinne. Opiekunka lub opiekun jest więc dla nich powiernikiem i wsparciem, a środkiem do tego staje się zwyczajna rozmowa. Zachęćmy więc seniora do wspomnień, ale nie namawiajmy go do zwierzeń. Pozwólmy mu samodzielnie zadecydować, czy chce się z nami podzielić swoją historią.

Ustalanie i egzekwowanie zasad

Jak wcześniej wspomnieliśmy, opiekunka osoby starszej powinna wykazywać się asertywnością. Oznacza to, że nie musimy godzić się na każde zachowanie seniora – a zwłaszcza na takie, które mu bezpośrednio zagraża. Już podczas pierwszego spotkania z podopiecznym wyznaczmy więc zasady, które mają obowiązywać w domu. Oczywiście chodzi tylko o naszą współpracę z osobą starszą; nie starajmy się zmienić jej przyzwyczajeń. Postawmy na spokojną dyskusję, bez narzucania swojej woli. Gdy okażemy seniorowi szacunek, on odwdzięczy się nam tym samym.

Sprawność fizyczna

Opieka nad starszymi ludźmi, w szczególności niepełnosprawnymi czy leżącymi, jest dużym obciążeniem dla kręgosłupa opiekunki. Dobrze jest więc na co dzień dbać o swoją sprawność fizyczną, a przed podjęciem pracy w opiece odbyć specjalne szkolenia. Tam nauczymy się prawidłowego podnoszenia podopiecznego, transferu z łóżka na wózek czy przebierania osoby leżącej bez nadwyrężania mięśni.

Każda opiekunka osób starszych może być tą idealną

Istnieją też dodatkowe umiejętności, które z pewnością przydadzą się kandydatce na opiekunkę seniora. Jest to na przykład prawo jazdy, kreatywność czy po prostu sympatia do starszych osób. Jeśli jednak nie posiadamy wszystkich wymienionych w artykule cech i umiejętności, nic straconego. Po prostu przyjdźmy na rozmowę do wybranej agencji albo zadzwońmy i zapytajmy o szczegóły. W ten sposób dowiemy się, czy opieka nad starszymi osobami jest zawodem dla nas.