Dziś pracę w opiece w Niemczech można znaleźć na kilka różnych sposobów. Opiekunki osób starszych najczęściej decydują się na szukanie ofert w Internecie albo na wizytę w tradycyjnym biurze pośrednictwa pracy. Niestety, wśród wielu ogłoszeń można znaleźć także te nieuczciwe. Na co zatem zwrócić uwagę i jak znaleźć uczciwą ofertę, w której warunki będą nie tylko dobre, ale i jasno określone? Oto kilka porad, z których skorzysta każda opiekunka.

Na co zwracać uwagę, szukając pracy w opiece seniora

Na pewno słyszeliśmy historie o tym, jak to kuzynka ciotki siostry znajomej samodzielnie znalazła idealną pracę opiekunki osób starszych w Niemczech. Oczywiście jest to możliwe, ale niesie za sobą dużo zagrożeń. Szukanie zatrudnienia na własną rękę, wśród prywatnych ogłoszeń zamieszczonych w sieci, to ogromne ryzyko natrafienia na nieuczciwych ludzi. Nietrudno znaleźć wręcz idealne oferty, z nierealnie wysokim wynagrodzeniem. Wierzą w nie najczęściej osoby niedoświadczone, które jeszcze nie do końca wiedzą, jak wygląda praca w opiece i stawki proponowane pracownikom. Dlatego ważne jest, żeby początkujące opiekunki miały wsparcie – w agencji opieki albo w bardziej doświadczonych koleżankach.

Co zatem wziąć pod lupę podczas analizowania ogłoszenia? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jego obszerność. Uczciwi pracodawcy będą starali się odkładnie opisać zarówno warunki pracy, jak i samego podopiecznego. W ofercie powinny też znaleźć się wymagania odnośnie kandydata. Jeżeli oferta składa się z jednego lub dwóch zdań brzmiących: „Oferujemy dobrze płatną pracę w opiece w Niemczech. Podopieczny: kobieta, 85 lat, sprawna” – lepiej na nią nie odpowiadać. Może się okazać, że seniorka jest w dużo gorszym stanie, niż się spodziewaliśmy. A „dobrze płatna praca” to pojęcie względne, które dla nieuczciwego pracodawcy może oznaczać zupełnie co innego niż dla nas.

praca w opiece w Niemczech

Kwestie istotne dla opiekunki osób starszych w Niemczech

Po czym można poznać, że ogłoszenie o pracę w opiece jest wiarygodne? Zawiera następujące elementy:

  • Określone miejsce i czas pracy. W ofercie powinna znaleźć się miejscowość, do której jedziemy. Opiekunki często wybierają miasta i miasteczka dobrze skomunikowane, skąd łatwo się dostać na dworzec albo lotnisko mające połączenie z Polską. Nie mniej istotna jest odległość od sklepu czy miejsca kultu religijnego. Warto zatem spojrzeć, czy wskazówki zawarte w ogłoszeniu nas satysfakcjonują. Ważne są też dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia trwania zlecenia.
  • Dokładnie podane wynagrodzenie. Kwestia finansowa to zazwyczaj najważniejsza część ogłoszenia. Trudno się dziwić – w końcu wyjeżdżamy do pracy w opiece w Niemczech, żeby dobrze zarobić. Niestety, tutaj mogą czyhać na nas pułapki. Zanim odpowiemy na ofertę pracy, przyjrzyjmy się dokładnie podanej kwocie. Czy jest to suma brutto, czy netto? Zdarza się, że nieuczciwi pracodawcy podają kwotę brutto, żeby wyglądała na wyższą. Naszą czujność powinna też wzbudzić wręcz nierealna suma. Na koniec warto sprawdzić, czy podano wynagrodzenie za miesiąc, czy za całość zlecenia.
  • Opisany stan podopiecznego. Nasz potencjalny pracodawca powinien szczegółowo opisać przyszłego podopiecznego oraz stan jego zdrowia. Zdarza się bowiem, że w ogłoszeniu widnieje zdawkowa wzmianka o seniorze w dobrej kondycji, a na miejscu okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Opiekunka, która podpisała umowę z myślą o lekkim, niewymagającym zleceniu, zderza się z rzeczywistością – ciężko chorym podopiecznym, potrzebującym kompleksowej opieki. Jak uniknąć takiej sytuacji? Dobrym wyjściem jest nawiązanie współpracy z renomowaną agencją.
  • Wyszczególnione warunki mieszkaniowe. Oferta powinna zawierać dokładny opis miejsca, w którym będzie mieszkała opiekunka osób starszych, a także udogodnień dla niej i dla seniora.g
  • Wypunktowane wymagania względem kandydata/kandydatki. Tutaj jest miejsce na określenie płci opiekuna (niektórzy panowie seniorzy życzą sobie, żeby opiekował się nimi mężczyzna), jego kondycji fizycznej czy możliwości palenia papierosów. Niektórzy pracodawcy wymaga też czynnego prawa jazdy. Jest to konieczne wtedy, gdy podopiecznego trzeba wozić na regularne kontrole lekarskie albo robić zakupy w mieście położonym nieco dalej od miejsca zamieszkania.
  • Określone przyzwyczajenia seniora. To bardzo ważne zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i opiekunki. Tylko znając preferencje podopiecznego, będziemy mogli zająć się nim w odpowiedni sposób. W ofercie powinny więc widnieć: pasje, przyzwyczajenia i ulubione sposoby spędzania czasu przez osobę starszą.
opiekunka w Niemczech

Praca w niemieckiej opiece: jak uniknąć nieuczciwych ofert?

To pytanie spędza sen z powiek niejednej opiekunce osób starszych w Niemczech. Niestety, i w tej branży zdarzają się nieuczciwi pracodawcy. Przekłamują nie tylko kwestie wynagrodzenia, ale także zakres obowiązków, warunki mieszkaniowe albo należny opiekunce wolny czas. Dlatego dobrym ruchem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej agencji opiekunek. Na SenioPort znajdziemy rzetelne oferty pracy, które w pełni oddają stan faktyczny. Każde ogłoszenie jest weryfikowane pod względem rzetelności, a od pracodawców wymaga się, żeby jasno i szczerze mówili o wszystkim, co czeka opiekunkę na zleceniu. Jeśli zdecydujemy się na współpracę z agencją, zapewnimy sobie spokój i poczucie bezpieczeństwa.