Praca opiekunki w Niemczech jest obecnie bardzo popularna. Eksperci twierdzą, że zapotrzebowanie na osoby pracujące w tym zawodzie będzie ciągle rosnąć. Jeśli więc chcemy podjąć pracę jako opiekun osoby starszej, warto poszukać zatrudnienia za naszą zachodnią granicą. Pomoże nam w tym dobra, rzetelna agencja. Jak ją znaleźć i o czym pamiętać przy nawiązywaniu współpracy?

Opiekun osoby starszej – w Niemczech na pewno znajdzie pracę

Badania i dane demograficzne niezmiennie pokazują, że społeczeństwo europejskie się starzeje. Proces ten osiągnął bardzo szybkie tempo i jest szczególnie widoczny w Niemczech. Ciągle przybywa seniorów, którymi trzeba opiekować się na co dzień, ale brakuje kadry opiekuńczej. Z tego powodu rodziny niemieckich podopiecznych szukają opiekunów i opiekunek osób starszych w Polsce. Cenią ich za obowiązkowość, serdeczność i chęć do pracy. Dla tych, którzy chcą pracować w niemieckiej opiece, jest to więc idealna okazja, żeby znaleźć zatrudnienie i do tego dobrze zarobić.

Praca za granicą daje opiekunom osób starszych duże możliwości rozwoju. Mogą oni szlifować język na co dzień, poznawać ludzi i inną kulturę, a także zyskiwać doświadczenie w zawodzie. Niewątpliwą zaletą pracy opiekunki w Niemczech jest wyższa wypłata, niż w Polsce. Wbrew pozorom, na rynku nie ma wielu wykwalifikowanych pracowników opieki. Jeśli się do nich zaliczamy, możemy spodziewać się najwyższych stawek. Lecz nawet osoby początkujące w zawodzie opiekuna sporo zyskają. Agencje publikujące ogłoszenia na SenioPort oferują minimum 1500 euro netto miesięcznie.

opiekunka osób starszych w Niemczech

Kryteria wyboru agencji zatrudniającej opiekunki do Niemiec

Na rynku istnieje wiele agencji opieki, ale przy wyborze dobrze jest zachować czujność. Zwiększające się zainteresowanie opieką w Niemczech powoduje, że działalność zaczynają także nieuczciwe firmy. Najlepiej zdecydować się na agencję obecną na rynku od lat, mającą siedzibę w Polsce, znaną w branży i zatrudniającą dużą liczbę opiekunek. A na co jeszcze dobrze jest zwrócić uwagę?

Obecność w Internecie

Pierwszą kwestią, jaką powinniśmy sprawdzić przy wyborze agencji opieki, jest jej strona internetowa. Prześledźmy zwłaszcza zakładkę „Kontakt”: muszą się tam znaleźć adres, telefon kontaktowy i e-mail. Jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy się do siedziby firmy osobiście. To pozwoli nam zweryfikować, czy ona rzeczywiście istnieje, a także porozmawiać z rekruterami. Pamiętajmy, że obecność agencji w sieci, w tym w mediach społecznościowych, jest dziś bardzo ważna. Dobre firmy właśnie w ten sposób zaznaczają swoją bytność na rynku, budują zaufanie odbiorców i przeprowadzają działania marketingowe. Warto więc prześledzić aktywność agencji w mediach społecznościowych. Oprócz tego po prostu wpiszmy nazwę firmy w wyszukiwarkę. W ten sposób dowiemy się, czy posiada ona wpis do KRS i CEIDG.

Rekrutacja opiekunów osób starszych

W procesie rekrutacji opiekunów i opiekunek do pracy w Niemczech duży nacisk kładzie się na referencje. Agencje rozmawiają też z kandydatami, aby poznać ich motywację do wykonywania zawodu opiekuna seniora. Bardzo ważną kwestią jest sprawdzanie poziomu umiejętności językowych. Zwykle odbywa się to w trakcie rozmowy telefonicznej. Jeżeli jakaś firma nie weryfikuje naszej znajomości niemieckiego, lepiej zachować czujność. Uważajmy też na agencje zatrudniające wszystkich kandydatów „jak leci”. Dobra, rzetelna firma posiada kryteria przyjmowania opiekunów. Dużo zależy też od aktualnych potrzeb podopiecznych i ich rodzin. Niektórzy nie zatrudnią osoby palącej, inni wymagają określonego poziomu językowego albo konkretnego przedziału wiekowego. Do zadań agencji należy więc nie tylko zatrudnienie opiekunki osób starszych w Niemczech, ale też dopasowanie jej do oczekiwań seniora i jego bliskich.

praca w opiece w Niemczech

Opinie na temat agencji

Internet jest dziś najpopularniejszym narzędziem dla tych, którzy szukają pracy w niemieckiej opiece. Dobrze jest jednak wspomóc swoje poszukiwania tradycyjnymi metodami, jak chociażby tak zwana „poczta pantoflowa”. Jeśli mamy kogoś, kto mógłby nam polecić sprawdzoną agencję, skorzystajmy z tego kontaktu. Wielu opiekunów osób starszych polega też na opiniach zamieszczanych w mediach społecznościowych albo na forach internetowych. Traktujmy je z przymrużeniem oka i weryfikujmy ich prawdziwość. W sieci można spotkać zarówno konstruktywne opinie, jak i emocjonalne wpisy, które nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość. Dlatego mimo polecenia czy pozytywnych opinii dobrze jest na własną rękę sprawdzić firmę i dokładnie przeczytać umowę.

Gdzie opiekun osoby starszej powinien szukać pracy?

Jeśli szukamy pracy w opiece w Niemczech, dobrze jest znać kilka zasad. Zawsze wybierajmy renomowane, najbardziej znane agencje opiekunek. Może w którejś z nich pracowała nasza znajoma? Dowiedzmy się, co o danej firmie myślą zatrudnione w niej opiekunki. Dobrym wyborem są te agencje, które działają na polskim rynku co najmniej kilka lat. Znajdziemy je właśnie tu – na SenioPort. Następnym krokiem będzie wybranie odpowiedniego dla nas zlecenia i… w drogę!