Szukanie idealnej oferty pracy w Niemczech to dopiero początek. Jeśli przed nami jest dopiero pierwszy wyjazd, możemy czuć się zestresowani i niepewni. Warto więc dokładnie przyglądać się zamieszczanym przez agencje ofertom. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo, wybierając zweryfikowane firmy – tylko jak to zrobić? Oto kilka przydatnych porad dla szukających pracy w opiece.

Przeczytajmy ogłoszenie „od deski do deski”

Doświadczona opiekunka radzi: oferty pracy oraz firmy trzeba dokładnie sprawdzać. Zacznijmy od opinii w internecie i informacji, które agencja podaje na swojej stronie internetowej. Skupmy się przede wszystkim na warunkach zatrudnienia i kwocie netto wynagrodzenia. Czasami zdarza się, że firmy oferujące pracę dla opiekunek w Niemczech podają sumy za cały wyjazd zamiast za miesiąc. Sprawdźmy też, czy dana agencja zapewnia darmowy transport na miejsce zlecenia i z powrotem. Istotna jest również kwestia ubezpieczenia zdrowotnego – jeśli go nie ma, będzie to dla nas dodatkowy koszt i ryzyko.

praca w Niemczech

Wybierajmy tylko oferty zapewniające nam legalne zatrudnienie. Jak sprawdzić, czy interesująca nas agencja działa zgodnie z polskim prawem? Warto upewnić się, że posiada:

  • wpis w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia,
  • wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym,
  • zapis w ewidencji działalności gospodarczej.

Warto również wiedzieć, gdzie szukać. Fora internetowe nie są zbyt dobrym źródłem informacji o agencjach opiekunek. Lepiej skorzystać z takich portali, jak SenioPort. Tutaj publikowane są jedynie oferty firm sprawdzonych pod kątem uczciwości. Mamy więc pewność, że nie zostaniemy oszukani. Cały proces współpracy z agencją jest darmowy. Nie musimy ponosić żadnych opłat rekrutacyjnych czy z własnej kieszeni finansować przejazdu do Niemiec.

Praca w opiece w Niemczech: tylko legalnie

W internecie można znaleźć coraz więcej ofert prywatnych i bez pośredników. Cieszą się one dużym zainteresowaniem, gdyż podają wyższe stawki. Jednak korzystanie z nich nie jest zbyt dobrym pomysłem. Za większymi sumami pieniędzy idzie w tym przypadku brak składek i ubezpieczeń. Co prawda zarabiamy sporo, ale nie czujemy się bezpiecznie za granicą. Lepiej skorzystać z ofert agencji zajmujących się delegowaniem opiekunek do pracy w Niemczech. Wiele z nich oferuje ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, dzięki których nie musimy się obawiać nieprzewidzianych sytuacji. Opiekunka osób starszych ma również kartę EKUZ – na jej podstawie można skorzystać z porady lekarskiej w Niemczech.

praca w opiece

Zanim wyjedziemy do pracy za granicę, sprawdźmy też ważność naszych dokumentów. Zabierzmy ze sobą nie tylko dowód osobisty lub paszport, ale też wszystkie umowy związane z pracą w opiece. W Polsce, u bliskich, zostawmy natomiast: swój numer telefonu, dokładny adres zlecenia. Ustalmy też dni, w jakich będziemy dzwonić do Polski. Dzięki temu poczujemy się bezpiecznie, a nasza rodzina będzie spokojna.

Upewnijmy się, że oferta pracy jest bezpieczna

Bez względu na to, jak kusząca wydaje nam się oferta pracy na czarno – nie korzystajmy z niej. Oprócz braku ubezpieczenia możemy natknąć się na inne konsekwencje. Jedną z nich jest brak umowy z pracodawcą, czyli z rodziną mieszkającą w Niemczech. Może się zdarzyć, że rodzina niechętnie będzie wypłacała pieniądze albo w ogóle tego nie zrobi. Jeśli nie mamy podpisanego dokumentu, nie będziemy mogli dochodzić swoich praw do wynagrodzenia. Dobra sztela to nie tylko miejsce, które odpowiada naszym wymaganiom. To też zgodna z prawem umowa i możliwość kontaktu z koordynatorem.

opieka w Niemczech

Decyzja o wyjeździe do Niemiec powinna więc być przemyślana. Warto pamiętać o tym, jak specyficzna jest branża opieki nad osobami starszymi. Oferty pracy, w których nie ma wymagań dotyczących języka, od razu odrzućmy. Znajomość niemieckiego to podstawa w pracy za zachodnią granicą. Jeśli potrafimy dogadać się z podopiecznym, będzie nam dużo łatwiej sprawować nad nim opiekę. Dodatkowo bez problemu zrobimy zakupy, odwiedzimy lekarza czy wyślemy list na poczcie. Umiejętność mówienia po niemiecku zapewni nam też bezpieczeństwo w razie nieprzewidzianych sytuacji, a praca w opiece stanie się przyjemniejsza.