Szukając pracy w opiece w Niemczech, nietrudno natknąć się na firmy oferujące nielegalne zatrudnienie. Nie zawsze szeroki uśmiech i zapewnienia oznaczają, że praca jest uczciwa. Agencje, które postępują w ten sposób, to konkurencja dla firm działających zgodnie z przepisami. Opieka nad seniorem jest trudną pracą, dlatego warto dobrze prześwietlić każdą agencję, z która chcemy nawiązać współpracę. Jak sprawdzić, czy dana firma opiekuńcza jest godna zaufania?

Praca opiekunki osoby starszej opiera się na zaufaniu

Opieka nad osobami starszymi polega przede wszystkim na obopólnym zaufaniu – zarówno opiekunki, jak i seniora oraz jego rodziny. Wielu seniorów cierpi na różne choroby, na skutek których stają się coraz bardziej niesamodzielni i bezbronni. Oczywiście może się zdarzyć, że trafi nam się podopieczny „z charakterem”. Niektóre schorzenia, takie jak demencja czy choroba Alzheimera, mogą wywoływać zachowania agresywne. Warto jednak wiedzieć, że seniorzy odczuwają strach przed całkowitym uzależnieniem od osób trzecich. Chcą nam udowodnić, że poradzą sobie samodzielnie z codziennością. Podopieczny, który dotychczas sam świetnie sobie radził, nagle musi polegać na obcej osobie, na dodatek z innego kraju. Łatwo się domyślić, że jest to dla niego trudna sytuacja. Dlatego właśnie relacja podopiecznego z opiekunką zależy w dużej mierze od wzajemnego zaufania. Przeświadczenia, że wszystko, co ta osoba robi, jest dla naszego dobra.

opiekunka osoby starszej

Na zaufaniu opierają się także inne relacje w tej pracy: rodziny seniora i opiekunki, bliskich osoby starszej i firmy opiekuńczej, a także agencji i opiekunki. Szczególnie ta ostatnia jest bardzo ważna. Niestety, wiele osób pracujących w opiece w Niemczech spotkało się z nieuczciwością firmy, która ich zatrudniała. Czasami napotykali oni nieznaczne problemy, które dawało się rozwiązać. Zdarzały się jednak również historie szeroko zakrojonych oszustw, opisywane na czarnych listach firm dla opiekunek. Ale nie oznacza to, że najlepszym wyjściem jest podjęcie pracy w opiece w Niemczech „na czarno”. Nielegalne zatrudnienie za granicą grozi konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Dodatkowo nie mamy ubezpieczenia zdrowotnego ani składek ZUS. Lepiej więc jest wiedzieć, jak uchronić się przed nieuczciwym pracodawcą, niż całkowicie rezygnować ze współpracy z agencjami.

Czym może się skończyć współpraca z nieuczciwą firmą?

Jeżeli wyjedziemy do pracy w opiece w Niemczech, korzystając z pomocy niesprawdzonej firmy, wiele ryzykujemy. Może się okazać, że opis zlecenia przedstawiony przez agencję w ogóle nie odpowiada rzeczywistości. W ogłoszeniu była mowa o mobilnym seniorze, a na miejscu widzimy leżącego podopiecznego, który wymaga pełnej opieki i dźwigania. Dom, zamiast w centrum miasta, stoi na krańcu malutkiej wioski. Na miejsce własnego piętra mamy malutki pokoik za kuchnią, telefon co chwila traci zasięg, a senior jest tak absorbujący, że możemy zapomnieć o chwili dla siebie. Okazuje się też, że składki zdrowotne i emerytalne, które obiecywała firma, a także comiesięczna wypłata prosto na konto, były obietnicami bez pokrycia. Możemy się o tym boleśnie przekonać, jeśli będziemy chcieli skorzystać z porady lekarskiej za granicą. Dobrze jest też uważać na wszystkie nietypowe zapisy w umowie. Wszelkie dodatkowe obowiązki opiekunki osoby niepełnosprawnej i starszej, kary finansowe czy podawanie innej wysokości wynagrodzenia wymagają wyjaśnienia z agencją.

To niestety tylko wierzchołek góry lodowej. Nawiązując współpracę z nieuczciwym pracodawcą, możemy narazić się na więcej nieprzyjemnych sytuacji. Jak się przed tym uchronić? Istnieje kilka niezawodnych sposobów. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na szczegóły i zadawajmy wiele pytań. Dobra agencja będzie w stanie rozwiać wszystkie nasze wątpliwości. Zanim przyjmiemy zlecenie, dowiedzmy się o nim wszystkiego. Poprośmy o opisanie podopiecznego i sytuacji na miejscu, a także zakresu naszych obowiązków. Dokładnie przeczytajmy umowę, sprawdźmy warunki ubezpieczenia i kwotę wynagrodzenia wypłacaną „na rękę”. Zapytajmy, co się stanie, jeśli chcielibyśmy wcześniej zjechać ze zlecenia. I najważniejsze: na pracę decydujmy się jedynie wtedy, kiedy nic nie wzbudza naszych podejrzeń.

rozmowa o pracę w opiece

Legalna praca w opiece w Niemczech – jak ją znaleźć

Najlepszym wyjściem, aby uniknąć nieuczciwych pracodawców, jest nawiązanie współpracy z rzetelną, renomowaną agencją. Znajdziemy takie na portalu SenioPort. Czym się one wyróżniają?

  • ponoszą odpowiedzialność za wszystko, co dotyczy pracy opiekunki;
  • osobiście i dokładnie sprawdzają każdą nową sztelę, a kandydatkom proponują jedynie zweryfikowane miejsca;
  • proponują legalną umowę i współpracę zgodną w 100% z prawem, a także dopilnowują, by wynagrodzenie wpływało na konto w terminie,
  • oferują ciągłość zatrudnienia i kartę EKUZ, dzięki której możemy pójść w Niemczech do lekarza;
  • przygotowują atrakcyjne premie: za pracę w święta i wakacje, a także za polecenie opiekunki. To daje nam dodatkowy zarobek;
  • dają możliwość skorzystania z dodatkowego, nieobowiązkowego, prywatnego ubezpieczenia medycznego;
  • udostępniają kursy i samouczki do nauki języka niemieckiego online.

Znalezienie rzetelnej i uczciwej agencji jest niezwykle ważne. W grę wchodzi tu bowiem nasze bezpieczeństwo i spokój ducha. Korzystajmy więc z systemu poleceń, dokładnie weryfikujmy wpisy w internecie i szukajmy pracy w opiece w Niemczech na sprawdzonych portalach.